Zabudovanie vane

Vykonávate rekontrukci vašej kúpeľne? Kúpili ste si novú vaňu a potrebujete poradiť s jej zabudovaním? Poradíme vám ako postupovať.

Postavenie kúpeľňové vane na nožičky

Pred postavením vane musí byť najprv namontovaný vaňový odpad a prepad. Za týmto účelom vaňu otočte a položte pod ňou nejaký kartón alebo podložku, aby sa neodřel. Odpadový filter potom podložte tesniacim krúžkom z tmelu a spojte ho vo vnútri s odpadom. Na hornej otvor vane upevnite prepad. Pomocou výstredníkové súpravy možno krycie veko odpadu zatvárať a otvárať otočným kolieskom na prepadu.

Akonáhle je odpadová rúrka pripravená pre pripojenie do steny, môžete inštalovať vaňové nožičky. Pre fixáciu vane na nožičkách sa najlepšie používajú lepiacej podložky. Kam nožičky nainštalovať, závisí od veľkosti a modelu vane. Tabuľka s rozmermi je pribalená k nožičkám. Kúpeľňovú vaňu teraz postavte na nožičky a styk vane so stenou olemujte vaňovú profilovanú pásku. Tým zamedzíte vzniku tzv. Zvukového mostíka.

Pripravte si vodováhu! Teraz je potrebné vyrovnávať. Za týmto účelom nastavujte vaňové nožičky tak dlho, kým vaňa nebude stáť rovno. Podlaha pod vaňou musí byť čistá, pretože po vyrovnaní vane sa nožičky olemujú a zafixujú hrudou rýchloschnúceho cementu. Vaňový odpad teraz napojte na odpadovú trúbku pod spádom 2-3 cm. Tu musíte spojovacie rúrku skrátiť podľa potreby.

Bezpečnosť má prednosť! Preto sa všetky kúpeľňové kovové vane uzemnené. Aby ste vylúčili všetky nebezpečenstvá, mali by ste túto prácu prenechať elektrikári. Sú všetky spoje utesnené? Radšej všetko ešte raz skontrolujte, mohlo by to zle dopadnúť. Vaňu naplňte vodou a pozorujte odpady a prepady (zatiaľ do vane nevstupujte Ak objavíte ešte netesné miesta, príslušné spoje jednoducho ešte raz dotiahnite.

Zabudovanie vane do vaňového nosiča

Namiesto na nožičky môžete postaviť vaňu do vaňového nosiča z tvrdej peny. Vaňa tým získa opláštenie so zvukovou a tepelnou izoláciou. Najskôr však musíte vyrežú priechody pre odtok vody a revízny otvor. Tie budete potrebovať neskôr pri rôznych opravách odpadu. Teraz teda môžete postaviť vaňový nosič na čistú podklade.

Pre upevnenie naneste na mierne navlhčenú podlahu dva prúžky malty. Vaňu s pripraveným odpadom a prepadom postavte do vaňového nosiča a porovnajte ju. Po pripojení vaňového odpadu k odpadovej rúrke môžete urobiť skúšku tesnosti. Po uzemnenie vane vykonanej elektrikárom (viď. Vyššie) môžete vaňový nosič obložiť. To je všetko!

Ak ste postavili vaňu na nožičky, musíte ich teraz zamurovať. K tomuto účelov sú najvhodnejšie ploché tvárnice. Sú úzke, nechajú sa ľahko rezať a lepiť na stenu. Bez problémov si môžete vyrezať ľubovoľný tvar. Pri pokladaní tvárnic berte do úvahy hrúbku lepidla a dlaždice. Hotová obmurovka môže siahať buď k hornému okraju vane alebo môže byť o toľko širšia, aby mohol byť povrch ešte obložený dlaždicami. Pozor: So zazdíváním začnite až vtedy, keď je všetko dobre utesnené! Ale potom sa už môžete oddať špliechanie …

Napojenie rúrok Pri inštalácii odpadu sa používajú rúrky odolné proti vysokej teplote (rúry HT) ,. Sú 15-200cm dlhé a sú k dostaniu v menovitej šírke DN40-DN150. Ak musíte naraz zmeniť smer vedenia potrubia, nevadí. K tomu môžete použiť celú škálu kolienok a odbočiek. Skrátenie sa potom robí mocou zařezávací píly, rezná hrana sa potom obrúsi polguľatým pilníkom. Pre inštaláciu odpadu sa používa rúrka HT v menovitej šírke DN 50. Ak používa pre ležiace potrubia príliš veľký priemer, môžu sa tvoria usadeniny, zatiaľ čo u malého priemeru môže byť potrubie zaťažované a voda v ktorom môže bublať. Ideálne spád u ležiacich odpadových trubiek bol mal byť 2-3 cm na 1 meter. U väčšieho spádu odteká voda príliš rýchlo a môžu sa usadzovať naplaveniny: tým sa potrubie znečisťuje!

Patrik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *