Ako privŕtať na stenu poličku

Každý z nás sa už asi v živote stretol s tým, že potreboval v byte či dome pripevniť niečo na stenu. Na malé a ľahké veci (obrázok v rámčeku) stačí len kladivko a klinec. Na veci, ktoré vyžadujú väčšiu záťaž (poličky, vešiaky či skrinky) je potreba vŕtačka a trochu zručnosti. Nie je to však žiadna veda. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete ako na to.

Jak přivrtat na zeď poličku

Pre názorný príklad sme zvolili privŕtanie poličky na stenu. K tomuto úkonu bude potrebná: vŕtačka, skrutkovač (prípadne AKU skrutkovač, s ktorým je práca ľahšia), vodováha, skladací meter, tesárska ceruzka, skrutky a hmoždinky. Pripevniť poličku zvládne aj laik zhruba za 30 minút.

Polička a komponenty potrebné k jej pripevnenie

K dispozícii máme poličku, ktorá sa skladá z dvoch kovových konzol a drevenej dosky, ktorá sa na konzoly vo finále nasadí a priskrutkuje. Na pripevnenie poličky budeme potrebovať tiež vrutmi príslušnej veľkosti (podľa veľkosti dier v konzolách – skrutka by mal byť tak veľký, aby ľahko prešiel dierami). Dĺžka a priemer vrutu nám určuje veľkosť hmoždinky. V domácnostiach sa obvykle používajú hmoždinky číslo štyri až osem. Na trhu ich existuje niekoľko druhov, podľa toho, do akého materiálu sa vkladajú. Ak nie ste profesionálom, budú vám stačiť tzv. Univerzálne hmoždinky, vhodné do všetkých typov materiálov. Je dobré kupovať všetky komponenty naraz, teda policu, konzole, hmoždinky aj skrutky, aby ste si už v obchode mohli vyskúšať, či budú do seba pasovať.

Postup pri vŕtaní

Než začneme vŕtať, je kľúčové si všetko najprv dôkladne premerať. Na spodnej strane police zmeriame rozpätie konzol. Je dobré ich umiestniť zhruba 10 centimetrov od bočných okrajov.
Na stene vyberieme miesto, kam chceme poličku umiestniť, priložíme konzolu a ceruzkou si označíme, kde treba vyvŕtať diery.

Nasadíme vrták do vŕtačky a na vyznačenom mieste začneme vŕtať. Vŕtame vždy na celú dĺžku vrtáka, ktorý sa musí zhodovať s dĺžkou skrutiek a hmoždiniek.

Do diery vložíme hmoždinku a pomocou skrutky k nej konzolu priskrutkujeme.
Ďalej si zmeriame vzdialenosť značiek na polici a rovnakú odmeriame na stene od prvej prirobené konzoly. Pomocou ceruzky si urobíme ďalšiu značku.

Aby sme si boli istí, či dávame druhú konzolu do správnej výšky, použijeme vodováhu.
Vyvŕtame diery pre druhú konzolu. Vložíme do nich hmoždinky a priskrutkujeme ju.
Potom nasadíme policu na konzoly, aby sa dierky v nich kryli so značkami, ktoré sme si urobili na začiatku.
Pomocou skrutkovača a skrutiek priskrutkujeme policu k obom konzolám.

Ak si nie ste istí, aké komponenty budete na pripevnenie poličky či čohokoľvek iného potrebovať, obráťte sa na odborníkov v hobbymarketoch. Tam Vám ochotne poradia a práca Vám potom pôjde od ruky.

Patrik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *