Pokládka plávajúcej podlahy

Rozhodli ste sa, že plávajúca podlaha je to pravé pre Vás? Poradíme Vám, ako postupovať pri pokládke plávajúcej podlahy.

1. Materiál: parotesná fólia, izolepa, podkladová vrstva (mirelon, hobra alebo selit). Náradie: pílka, kladivko, sťahovák, dištančné klinky, ceruzka, meter, lepidlo.

2. Podlaha sa vplyvom vnútorných pnutí svojvoľne pohybuje preto ju nijak nekotvite.

3. Podlahu pokladajte na pevnú rovnú plochu. Ak nie je táto dostatočne rovná, ak má nerovnosti väčšie ako 2 mm na 2 m, odporúčame ju zrovnať samonivelačnou podlahovou stierkou.

4. Na rovnú podlahu položte 0,2 mm parotesnú fóliu, nechajte ju presahovať 20 cm cez seba. Fóliu na tomto mieste prelepte. Fólie vytiahnite okolo múru cca 2 cm hore (urobí sa tzv. Vanička). Na fóliu alebo napr. Na drevenú podlahu položte podkladovú vrstvu (napr. Selit, Hobro alebo mirelon).

5. Najprv dorovnajte prípadné nerovnosti steny, pritom zachovajte dilatačnú špáru.

6. Klaďte lamely vždy pohľadovou stranou nahor.

7. Pri prvom rade orežte zámok a orezanú stranou priložte k stene. Kvôli nutné dilatačné škáre cca 14 mm použite drevené dištančné kliny.

8. Najskôr položte prvú radu, pritom však dbajte na presné spojenie lamiel.

9. Na konci dosku odrežte a zvyšným kusom začnite novú radu. Pokiaľ by tento kúsok bol menší než 40 cm, môže sa prvá podlahové doska z optických dôvodov tiež skrátiť alebo pri 2. rade začať s polovičnou dĺžkou dosky.

10. Po položení 1. radu dilatujte škáru medzi podlahou a stenou klinmi. Ďalšie rady pospájajte na kratšej strane clickom a potom celý rad pripojte k položenej podlahe. Ak je na kratšej strane spoj snap, najprv spojte lamelu pomocou clicku na dlhšej strane s položenou podlahou a potom dorazte pomocou sťahovacieho háku na kratšej strane.

11. Prvé tri rady upevnite pomocou dilatačných klinov.

12. Poslednú radu dosiek teraz po dél ne zrežte na mieru. Prvý a posledný rad nesmie byť užší ako 5 cm Lícujte použité doska na predposlednú dosku a označte si líniu rezu. I tu dodržte dilatačnú špáru.

13. Ak narazíte na trubky kúrenia, označte ich na podlahovej doske a vyvŕtajte v ňom otvory o 10-15 mm väčšia ako priemer. rúrok. Narežte doska až k vývrtom. Túto vyrezanú plochu potrite na plochách rezu lepidlom a zo 13 strany od steny vsuňte do medzery a pritlačte.

14. Drevené zárubne skráťte podľa výšky plávajúcej podlahy. Pri oceľových zárubní nie je skrátenie možné, pokládku preveďte okolo nich a škáry utesnite tesniacim tmelom.

U rámu dverí je najlepšie, keď sa hotový parket môže zasunúť pod rám dverí. Rám dverí je vo väčšine prípadov nutné skrátiť. Priložte preto kúsok podlahovej dosky vzorovou stranou nadol k rámu dverí. Tento kúsok dosky môžete použiť na vedenie pre pílu. Nezabudnite pritom na hrúbku podložky (izolácia proti kročajovému hluku a pod.) Pri oceľových rámov nie je samozrejme skrátenie možné, pokládku preveďte okolo nich a škáry potom utesnite tesniacou masou.

Záverečné práce – montáž podlahových líšt

Pred montovaním podlahových líšt je nutné bezpodmienečne odstrániť kliny. Po odstránení klinov môžete zahájiť montáž Clipov. Clipy upevnite podľa montážneho návodu pomocou skrutiek a hmoždiniek na stenu vo vzdialenosti cca 50 cm od seba. Do upevnených Clipov možno pohodlne namontovať podlahové lišty. Lišty možno ľubovoľne podľa potreby demontovať a znovu namontovať.

Dilatačné škáry – Dbajte na nasledujúce dilatačné škáry pri väčších priestor:

– Po 8 mv smere šírky panelu
– Po 10 mv smere dĺžky panelu
– K susediacej podlahovej krytine
– Pod každými dverami
– U zúženie priestoru
– Pri dilatačných škár podkladu

Patrik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *