V americkom country štýle

Pri stavbe vysneného domu sa majiteľ inšpiroval typickými domami z amerického vidieka. (Zdroj – Náš útulný byt)

Na našich prázdninových cestách nás veľmi zaujal dom, ktorý sa úplne vymyká nášmu bežnému európskemu štandardu. Jeho majiteľ ho naplnil veľmi príjemnou atmosférou. „Pred rokmi som bol na rybách na Aljaške a tam ma veľmi zaujal americký country štýl bývania, hneď som vedel, že v niečom takom by som rád strávil zvyšok života,“ prezradil na seba štyridsaťsedemročný stavebný inžinier. Pri spiatočnom lete z Aljašky nemal teda v hlave len veľa prekrásnych zážitkov a spomienok z dovolenky, ale aj nasledujúce plán: „Ak sa niekedy pustím do stavby vlastného domu, bude sa podobať amerických vzorom! Vďaka tomu, že neustále žijeme a pracujeme vo veľkom strese, musí pre mňa byť domov oázou, kde nájdem harmóniu a pokoj.

Inšpirácia štýlom bývania zo zámoria
V roku 2005 sa tento sen uskutočnil. Jeho vysnívaný dom v americkom country štýle má obytnú plochu 350 metrov štvorcových a vyniká celou radou nápaditých riešení. Obytná časť, jedáleň a kuchyňa sú koncipované ako otvorené priestory. V dome tak stojí typicky americká chladnička nadmernej veľkosti s nevyhnutným dávkovačom ľadu a krb s kreslami impozantných rozmerov. Zvláštnosťou domu je prístup z kuchyne do jediného pivnice, kde sa skladujú fľaše kvalitného vína a kde stojí drevený sud, ktorý slúži ako stôl. „Bol to darček od kamarátov, museli sme dokonca zväčšiť dvere do pivnice, aby tam vôbec prešiel,“ hovorí pán domu. K dokonalému domu patrí tiež dokonalá záhrada. Nájdeme v nej jazierko, rozprávkové ruže i najrôznejšie exotické rastliny. A pýtate sa, kto je autorom tejto pôvabnej zelenej oázy? No predsa náš dnešný hostiteľ. Je totiž okrem iného tiež nadaným floristom a záhradníkom …

Pôdorys domu kopíruje tvar písmena H. Vstupný priestor s dvojitými dverami je opatrený strieškou a je v ňom dosť miesta pre drevenú lavicu.

V dome je vínna pivnica, kde leží veľa fliaš ušľachtilého moku, na ktorom si majiteľ rád pochutnáva pri pulte z pravého dreveného suda.

Centrom diania je ako v každom správnom americkom dome krb. Je „vymurovaný“ z umelých kameňov, ktoré pôsobia ako pravé. Sedacia súprava pletená z vodného hyacintu pôsobí útulne a tvorí pekný proťajšok ku klasickým solitérnom skriniam.


Kuchynská linka stojí pri deliacej priečky uprostred prízemia domu. Na kuchynskú časť nadväzuje za priečkou jedáleň, ktorá je zaliata slnkom a hovorí sa jej podľa amerického vzoru Sun-Room, slnečný izbu.

Z takej ostrovčekové kuchyne by mal radosť aj hociktorý profesionálny kuchár. Na varenie je k dispozícii sklokeramická ceranová doska, plynové horáky a lávový gril. K pracovnej ploche patrí ešte miniatúrny bar.

Keď priatelia zostanú v dome na noc, majú k dispozícii tento hostinský izbu. Rovnako ako v ďalších miestnostiach sú tu steny natreté a upravené rozmývací technikou.

Hostiteľ dbá na to, aby sa všetci cítili dobre, pred skriňou v hosťovskej izbe stojí ratanová stolička a stolík s fotografiami.

Prírodné kamene impregnované proti vode pochádzajú z Ďalekého východu. V kúpeľni sú využité na podlahe, na polovysokom obloženie steny a na obklade vane.

Vankúšiky na mostíku sú obľúbeným miestom odpočinku. V priezračnej vode sa preháňajú japonskí kapry koi, jesetery a úhory.

Patrik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *