Tipy pre výber matraca

Pri výbere matraca je najdôležitejším kritériom pohodlie Vašich chrbta. Matrac musí byť dostatočne tvrdá, čo znamená, že veľmi záleží na Vašej hmotnosti. Ťažšie človek sa teda vyspí lepšie na tvrdšie matrac, zatiaľ čo ľudia s nižšou hmotnosťou by mali siahnuť po matraci mäkšie. Dáme Vám niekoľko tipov, ako správne vyberať.

Matrac má tú správnu tvrdosť, ak sa do nej pri polohe na boku ramená a bedro zanorí tak hlboko, aby chrbtica ležala rovno. Ak je matrac príliš mäkká, nebude chrbtica narovnaná a Vám sa bude horšie obracať. Pokiaľ je naopak príliš tvrdá, nebude sa Vám na nej ležať pohodlne a budete mať tendenciu sa neustále prevaľovať. V polohe na chrbte by ste mali byť schopní prestrčiť pod bedrami dlaň.

Pokiaľ to ide príliš ľahko, je medzera medzi matracom a telom príliš veľká a matrac teda tvrdá. Pokiaľ to naopak ide ťažko, je matrac príliš mäkká.

Matrac by mal byť aspoň o 10 cm dlhší ako Vy a dostatočne široká. Tak, aby ste na nej pohodlne spočívali lakte, keď ležíte na chrbte s rukami pozdĺž tela.

V priebehu noci telo vylúči v priemere 2 – 5 decilitrov potu. Matrac môžete preto pred prevlhnutím chrániť použitím prateľné vrchný matrac. Ak sa veľa potíte, je pre Vás dobrým riešením matrac čalúnené vlnou alebo bavlnou, pretože účinne saje pot.

Pre matrac tiež musíme zvoliť vhodný rošt. Môžete si vybrať aj polohovateľný, ktorý môžete zdvíhať a znižovať.

Po nejakej dobe začne povrch matraca vykazovať mierne, avšak prirodzené zmeny. Kvalitu matraca tieto zmeny síce neovplyvňujú, dá sa im však zabrániť pravidelným obracaním a kefovaním matraca

TYPY MATRACOV

Pružinové matrace

Pružinový matrac nemá pevný rám, a preto musí ležať v posteli s lamelovým alebo polohovacím roštom. Skrýva v sebe rôzne druhy pružín a spravidla ju možno obracať. Pravidelné obracanie predlžuje jej životnosť.

Vrchný matrac

Vrchný matrac zvyšuje pohodlie, a navyše dokáže absorbovať pot, čím sa predlžuje životnosť vlastné matraca. Možno ju jednoducho prať a sušiť.

Penový matrac

Penové matrace sa vyrábajú z jednej alebo niekoľkých vrstiev peny. Ich výhodou je pružnosť a väčšina z nich je vhodná do polohovateľných postelí. Ukladajú sa na lamelový rošt, najlepšie s pružnými lamelami. Jednoduchá penový matrac sa hodí aj ako ľahká prenosná posteľ pre hostí. Matrace z vrstvenej peny, tzv. Sendvičové matrace, spĺňajú všetky nároky na zdravé spanie.

Patrik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *