Tapetovanie vliesovými tapetami

Vliesové tapety sa najlepšie hodí pre úpravu stien. Efekty, ktorých bolo možné dosiahnuť iba použitím drahých techník, možno vyrobiť pomocou dostupných vzorov týchto kvalitných vliesových tapiet veľmi rýchlo a ľahko. Vliesové tapety sa hodí aj pre problematické steny. Vďaka svojej stabilite rozmerov môžu zakrývať trhliny, bez toho aby sa to prejavilo na kvalite nalepenej tapety. Vliesovú tapetu môžete lepiť priamo bez predchádzajúceho strihania.

Úprava podkladu pre tapetovanie

Lepenie vliesových tapiet je menej náročné ako práca s klasickými tapetami. Môžete ich použiť na všetky povrchy v interiéri, ktoré sa tapetujú. Povrch by nemal mať výrazné farebné kontrasty, pretože materiál tapiet môže byť napr. Priehľadný a na stene by sa objavovali škvrny. Steny musíte pred tapetovaním vliesovými tapetami natrieť pigmentovým tapetovacím náterom. Pri nákupe vliesových tapiet dávajte pozor na výrobné číslo série (uvedené na etikete), aby ste sa vyvarovali miernych farebných odchýlok medzi jednotlivými rolami. Na lepenie vliesových tapiet používajte len špeciálne lepidlo. Pri používaní lepidla dodržujte pokyny výrobcu.

Lepenie vliesových tapiet na steny

Vliesové tapety sa spracovávajú technikou lepenia na stenu. Alternatívne je možné ale túto tapetu natrieť lepidlom na tapetovacím stole a nalepiť ju ihneď bez namáčania.

Po namiešaní špeciálneho lepidla v príslušnom pomere je naneste priamo na stenu tapetovacím valčekom. Špeciálna tapetovacie valček umožňuje pravidelné roztieranie lepidla bez striekania. Teraz suchú vliesovú tapetu z role priložte na stenu, Roztáčajte rolu a tapetu zatlačte do lepidlového lôžka.

Predchádzajúce strihanie tapety nie je potreba. Začiatok tapety priložte k stropu, odviňte potrebný pruh podľa dĺžky steny a zvislo ho vyrovnajte. Nebojte sa krivých stropov. Počiatok tapety priložte k hrane stropu s určitým presahom. Pomocou valčeka či stierky pritlačte vliesovú tapetu k stene. Presahy pri strope a na konci pruhu pri podlahe zatlačte stierkou do rohov a pozdĺž stierky je odrežte nožom.

Pri ďalšom postupe vliesovú tapetu odvíjajte a pruhy k sebe lepte na dotyk, tzn. že sa pruhy nesmú prekrývať. Keďže sú vliesové tapety odolné proti tlaku, môžete pre pritlačenie a presného vyrovnania hrán na spojoch použiť gumový valček, bez toho aby ste porušili štruktúru tapety či jej povrchovú úpravu. Naopak razené tapety vyžadujú pri lepení celkom iný postup.

Upozornenie: Pri tapetovaní v miestnosti príliš nekúrte a vyvarujte sa prievanu

Tapetovanie stropu

Tu Vám ponúkame dve možnosti. Natrite Ak strop lepidlom, ľahko potom do lepidlového lôžka položíte pruh tapety a pritlačíte. Môžete však tapetu vopred natrieť lepidlom, ale bez namáčania. Pracujte vždy v smere prúdu najsilnejší svetla (teda oproti stene s oknami). Prvý pruh nasaďte k stene s miernym presahom, zatiaľ čo pomocník drží úlohu a postupne ju odvíja.

Pomocou gumového valčeka alebo tapetovacie stierky vliesovú tapetu pevne pritlačte. Potom zatlačte pás tapety na konci stropu pomocou stierky do rohu a presah odrežte ostrým nožom. Odrežte tiež presah na pozdĺžnej stene. Alternatívne možno vliesovú tapetu vopred nastrihať. Keďže je materiál rozmerovo stabilný, nevyťahuje sa čo umožňuje presnú prácu.

Odstraňovanie vliesových tapiet

Vliesové tapety sa neskôr nechajú ľahko odstrániť. To je jedna z veľkých predností tohto materiálu. Tak môžete tapety častejšie meniť bez obvyklej námahy. Steny sú po strhnutí starej vliesové tapety ihneď pripravené pre ďalšie tapetovanie.

Často používané symboly na etiketách vliesových tapiet:

Patrik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *