Pôsobenie farieb: Hnedá

Zemité tóny prináša pocit istoty, pokoja a bezpečia, navyše krásne doplnia výrazné farby. (Zdroj – Náš útulný byt)

Tipy odborníka

Je solídny a vážna, na mnoho z nás pôsobia realisticky. Táto farba znamená stabilitu, zabezpečenie, kľud a tiež eleganciu a dôležitosť. Vyžaruje pocit tepla, prináša potrebu zakorenenie. Spája nás s predstavou istoty a poriadku, domova, tradície a zdržanlivosti. So svojím prírodným charakterom, ktorý nesie stopu dreva a krajiny, sa dobre hodí k rustikálnemu, pohodlnému a útulnému rázu. Hnedá pôsobí konzervatívne a často nenútene. K negatívnym asociáciám patrí predovšetkým omšelost, depresie a starnutie. V pastelových tónoch opticky zväčší a preteplí priestor, preto sa v interiéroch veľmi často užíva v odtieňoch béžovej. Hnedá je nenápadná aj decentné, preto je vhodné ju kombinovať s výraznejšími farbami. Tmavé a sýte odtiene môžu pôsobiť ťažko, ohraničujú a zužujú priestor. Typickou vlastnosťou je, že dáva pocit bezpečia.

  • Túto farbu majú v obľube ľudia túžiaci po vlastnom pohodlí alebo ľudia vyčerpaní, bez energie. Kto hľadá pokoj a odpočinok, je u hnedej farby na dobrej adrese. Naopak jej odmietanie znamená pohŕdanie pohodlným životom a výnimočnosť. Vyrovnaní ľudia majú k hnedej väčšinou neutrálny postoj.
  • Je vhodná nielen do kuchýň, obývacích izieb, pracovní a chodieb, ale aj do verejných priestorov ako sú múzeá, kiná, úrady a obchody. Hodí sa aj do reprezentatívnych priestorov. Možno ju použiť aj do veľkých miestností, kde najlepšie vynikne. Vo svetlejších odtieňoch je vhodná aj na fasády domov.

Čokoláda

Teplé tóny tmavo hnedej sú do interiéru ideálne. Ako doplnkovú farbu je najlepšie použiť svetlú mätovo zelenú alebo farbu čajovej ruže. Tmavšie čiernohnedá pôsobí príliš triezvo a púta k zemi.

Tmavo hnedú je treba doplniť ďalšími farbami, v tomto prípade svetlými, aby celá miestnosť nepôsobila ponuro.

Tmavo hnedá na stenách si žiada ako svetlú podlahu, tak i veľmi svetlý nábytok.

Karamel

Karamelová – hnedá získaná z kombinácie vanilkovej a čokoládovej. Tieto sladké a zmyselné farby sú každému príjemné a navodzujú útulnú atmosféru izby.

Ak zvolíte do spálne teplé odtiene dreva – napríklad čerešňa alebo morený buk, bude pôsobiť útulne a súčasne i elegantne.

Netradičný vzhľad kúpeľne získame použitím prírodných kameňov namiesto klasických obkladačiek. Vďaka teplej hnedej až hrdzavé farbe vytvoríme príjemné prostredie pre každodennú hygienu.

Biela káva

Dekadentnej paleta neutrálnych farieb vytvára štýlovú atmosféru. Jednoduché tóny spolu dobre vyzerajú a tvoria luxusné prostredie. Svetlo hnedá tiež asociuje sucho a peniaze.

Ukážka použítí palety béžových odtieňov. V jedálni navodí príjemnú pohodu. (Foto A.S. Création, dodáva www.e-color.cz)

Luxusná ratanová zostava nemeckého výrobcu Schütz okúzli hlavne kvalitou spracovania.

Pohovka Feeling v béžovom poťahu navodzuje vďaka kľudným farbám pocit harmónie a luxusu.

Praktické rady

  • Hnedá by sa mala kombinovať s teplými farbami ako je žltá a oranžová, aby sa docielilo slnečných, radostných efektov.
  • V kombinácii s modrozelenou, svetlo fialovou a ľahko ružovou pôsobí noblesne. Má schopnosť vyrovnávať príliš jasné alebo krikľavé farby.
  • Príliš tmavé odtiene pôsobia tiesnivo a ťažko.
  • Svetlo hnedá čiže béžová je všeobecne pekná priestorová farba, vďaka ktorej môžeme docieliť decentného riešenia interiéru.

Tmavé odtiene pôsobia vážne. Objemy a plochy opticky zmenšujú, zato však podtrhujú ich hmotnosť. Tmavé plochy a nábytok upútajú pozornosť najmä na svetlom pozadí. Hnedé tóny sú vhodné iba do miestností dostatočne priestranných a presvetlených. Temné farby neodrážajú svetlo, ale naopak ho pohlcujú.
Teplé odtiene tejto farby zo zhora uzatvárajú, zo strany obklopujú, zospodu navodzujú pri chôdzi pocit bezpečia. Preto je hnedá a jej odtiene dobrou voľbou pre podlahy.

Hnedá a jej odtiene pôsobia v kúpeľni teple a útulne, aj keď to nie je tradičná farba do týchto priestorov. Nezabudnite pri výbere brať do úvahy veľkosť interiéru a prístup denného svetla, aby miestnosť nepôsobila príliš tmavo a stiesnene.

Výrazná kresba dreva a exotickej dreviny si zaslúžia v miestnosti vyniknúť, preto je najlepšie ich kombinovať s bielou alebo béžovou. Je možné ich použiť aj s inými farbami, ale potom už nebudú najvýraznejším prvkom v priestore.

Piesková a béžová sú v byte nepostrádateľné. Pomocou týchto tónov vytvoríme jemný a nenútený interiér. Týmito farbami vyrovnáme pôsobenie pestrých predmetov a materiálov a môžeme ich využiť k zjemneniu účinkov farebných kontrastov.

Patrik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *