Šikovné triky, ako znížiť výdavky v byte

 

V máji nám prichádza do schránky papier s ročným vyúčtovaním nájomného a väčšina z nás tŕpne, aké výdavky budeme mať tentokrát. Viaceré prieskumy naznačujú, že Slováci plytvajú energiami a ak máte pocit, že k týmto Slovákom patríte aj vy, tieto šikovné triky vám pomôžu ušetriť.

 

Skontrolujte/ vymeňte tesnenia okien

 

Máte pocit, že vám beží radiátor na plno, no okná máte stále zatvorené? Problémom môže byť unikajúci teplý vzduch do exteriéru cez zlé tesnenia okien. Zlé tesnenia okien a rámov môžu spôsobovať únik tepla a sklá okien vám začnú intenzívnejšie rosiť.

 

Zavolajte si k sebe firmu, ktorá by vám skontrolovala únik tepla do exteriéru pomocou špeciálnych meradiel (prístrojov) a v prípade zlých tesnení konajte okamžite. Akonáhle budete ignorovať zlé tesnenia, počítajte s narastajúcou spotrebou energie na vykurovanie. Nárast uvidíte už pri nasledujúcom ročnom vyúčtovaní.

 

Uprednostnite kúpanie pred sprchovaním

 

Je dokázané, že sprchovaním minieme viac teplej vody ako keď sa kúpeme vo vani. Ak chcete znížiť spotrebu vody v domácnosti, každý jeden člen by sa mal kúpať, nie sprchovať.

Skúste to praktizovať nejaký čas. Uvidíte, že na vodomeroch zbadáte menší nárast spotreby vody.

Dávajte si však pozor aj na tesnenia v kúpeľni, aby sa nestalo, že vám praskne vodovodné potrubie a vy tak vytopíte spodných susedov. Túto nepríjemnú situáciu by dokonca mohla riešiť aj správa bytového domu, v ktorom bývate.

 

Umývajte v napustenom umývadle

 

Keď už sme pri vysokej spotrebe vody, tej dokážeme veľa minúť aj pri umývaní riadov. Skúste však napustiť kuchynský drez do polovice a v ňom „nahrubo“ poumývať všetky špinavé riady. Napenené riady si odkladajte nabok. Následne, keď budete mať všetky riady riadne namydlené, vodu vypustite a napustite tam čistú. V tej poumývajte všetky riady.

Takto miniete oveľa menej vody, ako keby každý jeden špinavý riad umývate pod tečúcou vodou.

 

admin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *