Rekonštrukcia bytu je nevyhnutná

Asi by sme nenašli rekonštrukcii bytu v panelovom dome, ktorá by neriešila kúpeľňu – konkrétne jej veľkosť. Tu veľa záleží na pôvodnom riešení. Podľa skúseností architektov a projektantov je ale možné nájsť také riešenie, ktoré umožní navrhnúť v panelovom dome tak veľkú kúpeľňu, aby spĺňala súčasné požiadavky.

Rekonstrukce bytu je nevyhnutelná

Výsledkom rekonštrukcie by malo byť nielen viac miesta a pohodlia, ale predovšetkým vyšší komfort kúpeľne, ktorá musí zodpovedať všetkým súčasným požiadavkám. Pri rekonštrukcii by nemalo dochádzať ku kompromisom – a to ako zo strany užívateľa bytu, tak aj z pohľadu realizačné firmy. V mnohých prípadoch je možné nájsť aj úplne nové riešenie, ktoré posunie kúpeľňu, toaletu a tým aj celý byt opäť na vyššiu úroveň

 

Zhrnutie požiadaviek

 • Obaja manželia sú veľa vysokí, to znamená dávať pozor na rozmer postele a vane.
 • Namiesto komory môžu fungovať vstavané skrine.
  Deti, teraz štrnástich syn, v marci sa narodí ďalšie dieťa a výhľadovo ešte tretí.
 • Detská izba pre dve deti, postele by nemali byť poschodové.
 • Spálne – teraz spanie pre tri, v budúcnosti pre štyroch.
 • Kúpeľňa veľká vaňa s oválnym priestorom pre kúpanie, dve hlboká umývadlá a práčka s vrchhním plnením, dvakrát WC.
 • Kuchyňa – viac pracovnej plochy, v súčasnej kuchyni dvojmetrová biela chladničky.
 • Obývačka nepoužívajú, zatiaľ ani TV, ale v budúcnosti by sa s ňou malo počítať.
 • Izba s balkónom by nechali ako herňu, či miesto na posedenie pri šálke čaju, ideálne na koberci a okrúhlych pohánkových vankúšoch, miesto pre čítanie kníh a odpočinok.
  Podlahy v byte by mali byť svetlé, nábytok taky, žiadnu čiernu ani tmavo hnedú barvu.Majitelka bytu by uvítala v každej izbe zrkadla.

 

 

 

 

Návrh novej dispozície

Čo sa týka dispozície, stredom bytu prechádzajú nosné steny a klasickej kúpeľňové jadro s toaletou, ktoré sú umiestnené aj v strede. To značne komplikuje návrh novej dispozície, čitateľka má navyše špecifické požiadavky na nové riešenie bytu, takže by sa nemalo jednať o klasický pôdorys. Nepožadujú klasický obývacia izba, ale v izbe s balkónom by si priali mať priestor vhodný pre posedenie pri čaji s priateľmi na pohánkových vankúšoch, priestor pre čítanie a odpočinok a priestor pre hranie. Naproti tomu kuchyňa by mala byť veľká a samozrejme okrem jedálenského stola by tu mal byť dostatok úložného priestoru.

 

Aby bolo možné zmeny realizovať

Čitateľka tiež chce použiť existujúce rozkladaciu pohovku, aj v novom interiéri. Požiadavky na kúpeľňu sú tiež špecifické. Malo by tam byť dvojumývadlo s ohľadom na početnú rodinu a tiež vaňa so sprchou a druhá toaleta. V priestore kuchyne by mal byť ešte samostatná izba, ktorý by sa využil v prípade tretieho dieťaťa, ktoré manželia ešte plánujú. Priestor pre kuchyňu by tak bol bez okien. Základné črty novej dispozície bytu si čitatelia v podstate navrhli sami, ja som ich čiastočne upravila, aby bolo možné zmeny realizovať.

Prináša do predsiene svetlo

Navrhla som teda podľa požiadaviek čitateľov priestor kuchyne, ktorý by mal slúžiť ako spoločenský izba pre celú rodinu počas dňa. Je tu kuchynská linka, jedálenský stôl a tiež už spomínaná pohovka. Podľa ich požiadaviek som tiež navrhla veľké skrine pre uloženie šatstva a ďalších nevyhnutností. V priestore týchto skríň som navrhla otvor, ktorý je tu zámerne preto, ak by sa v budúcnosti čitatelia rozhodli priestor predeliť a v mieste pri okne vytvoriť ďalšiu izbu, aby tak mohli vytvoriť priečku, bez toho aby sa narušil súčasný nábytok na mieru. V stene medzi kuchynským kútom a predsieňou som tiež navrhla dlhé úzke okno, ktoré prináša do predsiene svetlo a tiež vytvára zaujímavý priehľad z predsiene do kuchyne.

 

Netypický pôdorys kúpeľne

Kúpeľňa a toaleta sú navrhnuté oddelene. S ohľadom na umiestnenie svetlíka vznikol netypický pôdorys kúpeľne a relatívne veľký priestor pre WC. Tam som teda umiestnila práčku (plnenú vrchom, ako si čitateľka priala). Do kúpeľne som len tak tak umiestnila dvojumývadlo a skrinky pre uloženie kozmetiky. Aj keď by som radšej videla v kúpeľni sprchovací kút, nakoniec som sa s ohľadom na deti rozhodla umiestniť vaňu. Nábytok je v prevedení svetlého dekóru dreva a dlažba s obkladmi v dekore béžového mramoru.

Relaxačné a hrací priestor

Izba s balkónom som navrhla čitateľke podľa jej požiadaviek ako relaxačné a hrací priestor, ktorý je ale zároveň priechodná spojkou v byte. Nechýba knižnica a sedenie, tiež TV na stene a zrkadlo. Vo zvyšných izbách som navrhla spálňu a izbu pre deti. Vybavenie som navrhla podľa požiadaviek čitateľky aj keď by som funkcia izieb radšej vymenila a vo výklenku pôvodnej spálňa rodičov navrhla etážové spanie pre deti …

 

Svetlé farby a dekory

Podľa požiadaviek čitateľky som sa držala svetlých farieb a dekorov. Na podlahe som použila dekor javora, ktorý sa opakuje na dverách a nábytku. Tiež som umiestnila veľké zrkadlo k jedálenskému stolu a na stenu do predsiene, ako si čitateľka priala.

Zvážiť výmenu spálne a detskej izby

Čitateľke by som odporučila nevytvárať hneď malá izba vedľa kuchyne a radšej počkať čo prinesie budúcnosť. Pokiaľ bude potrebné ho vytvoriť, tak taká možnosť tu vždy bude. Tiež by som ešte zvážila výmenu funkcií spálne a detskej pokoje.Ve stene, ktorá oddeľuje izba s balkónom a kúpeľňu s WC som tiež vytvorila hornej okná, ktoré privádzajú do kúpeľne a na wc svetlo.

Zdroj: časopis Panel Plus

Text, foto: Kateřina Mlejknová

Patrik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *