Nápady pre malú záhradu

Mnoho ľudí vlastní len malú záhradu, ale radi by ju maximálne využili ako záhradu odpočinkovú, okrasnú i úžitkovú. V takom prípade je potrebné oveľa viac premýšľať pri plánovaní. Najlepšie je nechať si poradiť od skúsenejších a použiť osvedčené triky a nápady, ako na malú záhradu. Tiež údržba menších plôch však vyžaduje zodpovedajúce záhradnú techniku.
Pokiaľ ide o malé záhrady, majú vďaka svojim rozmerom trochu iné nároky na starostlivosť aj na používanú záhradnú techniku. „Na malé plochy do 100 m2 postačí aj ručné vretenové kosačky, ktoré konce rastliniek strihajú a umožňujú jej rýchlejšiu regeneráciu a rast. Kosenie je pomerne fyzicky namáhavé, ale môžeme za určitých predpokladov dosiahnuť kvalitu golfového trávnika, „hovorí Aleš Chrobok, odborník na trávne kosačky zo spoločnosti AMA Czech. Obľúbené sú aj elektrické kosačky, ktoré zvládnu plochy do 800 m2, samozrejme za predpokladu, že sa vám chce starať o elektrický kábel. Ak nemáte možnosť pripojenia na elektrinu alebo ste obmedzený dĺžkou kábla, alternatívou môžu byť akumulátorové alebo benzínové kosačky, avšak menšie a ľahšie typy. Vhodná je určite kosačka pre mulčovanie pokosenej trávy. Dôležitá je aj šírka kosenia. Na kosenie menších plôch rozčlenených množstvom záhonov, chodníkov a výsadieb sa lepšie hodí ľahko ovládateľné kosačky s menším záberom, napríklad kosačka s nezávisle otočnými kolieskami, ktoré sa dokáže točiť na mieste. Na malej záhrade asi nevyužívate krovinorez alebo traktor, ale určite sa bude hodiť strunová kosačka, ktorá slúži na dočisťovanie okrajov trávnikov u cestičiek, stien alebo okrajov záhonov alebo plotostrih na úpravu živých plotov.

Pár trikov a rád

Popínavé rastliny šetrí miesto. Ak máte na záhrade k dispozícii len málo priestoru na vysádzanie, môžete si živý plot okolo pozemku vytvoriť predovšetkým z popínavých rastlín. Viacročné popínavky, ako napríklad plamienok alebo trubač, ovinú ploty a oporné konštrukcie na slnečnom aj polotienistom stanovišti už po dvoch až troch rokoch po vysadení. V tieni sa bude dariť zemolezu, brečtanu alebo popínavé hortenziu. Na slnku potom pnúcim ružiam. Môžete si vybrať aj vyššie živý plot, ale pozor, aby nevyvolával na malej ploche stiesnený pocit. Odporúča sa osádzať len dve strany pozemku.

Na malej ploche je lepšie deliť priestor na pozemku / kútik pre deti, miesto na odpočinok, oddelenie okrasnej záhrady od úžitkovej / pomocou prírodných prvkov. Sú decentnejšie než záhradné stavby z dreva alebo z betónových prvkov, ale aj pestrejšie, prirodzenejšie a hlavne nezaberú toľko miesta. Vymedzenie priestoru môžu stanoviť napríklad tvarované dreviny / krušpán, tis /. Sú stálozelené a majú jemné a husté listy. Maximálne dvakrát do roka je skrátite tak, aby nezaberali príliš veľa miesta. Malú záhradu vám pomôžu rozdeliť aj nízke živé ploty, ktoré môžete použiť na obrubu záhonov. Všeobecne platí, že pre oddelenie plôch vnútri záhrady, by nemal živý plot presiahnuť výšku 90 centimetrov.

Malú záhradu tiež opticky zväčšíte, keď cestu alebo šľapáky v trávniku zohýbáte okolo dominantnějšího prvku v záhrade / tým treba záhon, jazierko, strom / a necháte ich pohľadovo zmiznúť.

Pokiaľ ide o cesty, v malej záhrade by ich nemalo byť moc, aby ste pozemok príliš nečlenili. Cesta by mala viesť len pri jednej strane pozemku a nemala by byť dominantná, treba betónová, lepšie je napríklad zo šľapákov, pretože lepšie zapadne do zelene a opticky tak nezmenšuje plochu. Šetrite tiež sa zákrutami, lepšie sú v malej ploche uhlopriečne vedené cesty.

Nezabudnite, že aj na malej ploche sa môže meniť typ pôdy, od ílovité po piesčitú alebo podmáčané.
Tienisté plochy pri severnej hraničnej stene môžu byť vlhké, pod ihličnatými drevinami bude pôda suchšia a kyslejšie.

Kvôli vysádzanie záhrady si všímajte aj tieňa. Na záhrade môžete mať ľahký tieň, suchý polotieň alebo vlhký hlboký tieň. Tiež môže platiť – iná múr, iné podnebie. Záleží na tom, ako je orientovaná. U severných múrov je pôda vlhkejšia a studenšie a v zime je tu väčšia mráz. Múry južnej absorbujú teplo, ktoré postupne uvoľňujú, čo je vhodné na vysádzanie záhonu menej otužilým rastlinami. Vďaka väčšiemu teplu tu môžu skôr kvitnúť napríklad marhule alebo broskyne.

Optické triky možno robiť aj s trávnikovým plochami. Krátke a široké záhrady možno opticky predĺžiť, keď sa plocha trávnika bude smerom dozadu zužovať a dosiahne až skoro k zadnej hranici pozemku. Tento efekt bude ešte výraznejší, keď sa tiež vysádzanie okrajov bude spredu dozadu postupne znižovať a u zadného okraja trávnika bude stáť nejaký záhradný prvok, ktorý na seba upúta pozornosť.
Pri dlhých a úzkych záhrad zase platí, že by sa mal trávnik smerom dozadu rozširovať a mal by byť zakončený vyššími rastlinami. Tiež strom umiestnený na boku v zadnej časti záhrady pôsobí pútavo.

www.ama-zahrada.cz

Patrik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *