Psychológia človeka pri zariaďovaní kuchyne

V prvej časti nášho pojednanie o psychofyziologické prístupe k zariaďovaní kuchyne sme sa venovali problematike optimálna koncepcia kuchyne z pohľadu toho, ako naše telo funguje, teda z pohľadu fyziológie. V tejto časti sa budeme venovať témam, ktoré ovplyvňujú najmä našu náladu a rozpoloženie pri práci v kuchyni.
Musíme však mať vždy na pamäti, že fyziológie a psychológie človeka sú spojené nádoby, ktoré sa navzájom úzko ovplyvňujú. Farby či svetlo, ktorými sa tu budeme prevažne zaoberať nedokážu kompenzovať nevhodne koncipovanú zostavu kuchynskej linky. Ak však uspokojivo vyriešime problém konštrukcie kuchyne, môžu nám farby a svetlo dopomôcť, aby sme sa v kuchyni cítili príjemne a zažívali skutočnú radosť z varenia.

Aktuálny prístup architektov praje prepojenie kuchyne s obývacím priestorom. Tým naliehavejšie je potrebné vhodne vyriešiť ich usporiadanie, pretože sa v budúcnosti stanú najdôležitejším priestorom domova – miestom stretávania rodiny. Pozrime sa teraz bližšie na jednotlivé faktory v prostredí, ktoré majú na naše duševné rozpoloženie najväčší vplyv.

Svetlo

Poznámkami týkajúca sa svetla a jeho váhy z hľadiska zrakovej hygieny sme sa zaoberali v prvej časti nášho cyklu o psychofyziologické prístupe k zariaďovaní kuchyne. Teraz si posvieti na jeho funkciu estetickú. Náš trh ponúka veľké množstvo modelov osvetlenie aj ich typov. Veľmi moderné sú žiarivky, bodovky aj rôzne zavesená svietidlá. Dizajnové svietidlá, zaujímavé svojim tvarom, farbou či systémom zavesenia veľmi výrazne vstupujú do zariadenia kuchyne, sú jej doplnkom, šperkom, ktorý dokáže vytvoriť v interiéri príjemnú atmosféru domova. Prežitkom sa stáva iba jediné centrálne osvetlenie v miestnosti spoločne s osvetlením pracovnej plochy. Ak nemáme možnosť zvoliť iné riešenie, môžeme si dopriať luster taký, ktorý ponúka možnosť smerovať prúdy svetla do rôznych strán. Môžeme tak zdôrazniť jemné detaily kuchyne, upozorniť na obrazy a navyše dobre osvetliť plochu jedálenského stola.

Svetlá možno umiestniť do rampy nad horné skrinky, nad bar, do skriniek, zavesiť je z rampy nad jedálenský stôl, kuchyňa sa dá nasvietiť aj z podlahy. Najmodernejším trendom sú aktuálne svietidlá zabudované priamo do podhľadu stropu. Dajú sa rôznym spôsobom kombinovať a môžu vytvárať zaujímavé geometrické obrazce. Najmä, ak máme kuchyňu prepojenú s inými priestormi nášho domu, je vhodné uvažovať o doplnkovom osvetlení. Tieto svetlá majú najlepšie predpoklady pre vytvorenie útulnej atmosféry, a ich rozsvietenie pri sledovaní televízie zmierni kontrast medzi ostrým obrazom a tmavým okolím. Naše oči sa tak nemusí príliš namáhať a celé naše telo dokáže pri tlmenom osvetlení lepšie relaxovať.

Farby

Problematika farieb spadá čisto do sféry psychológie. Je dokázané, že niektoré farby podporujú trávenie, iné upokojujú, iné aktivizujú. Názorov je veľa a občas nájdeme aj rôzne protichodné vyjadrenia a preto sa nebudeme zaoberať konkrétnymi farbami. Pri zariaďovaní interiérov je dôležité rozhodnutie pre jeden z troch prístupov. Ak máme kuchyňu prepojenú s obývacou izbou, je otázkou, či chceme tieto priestory opticky oddeliť, alebo harmonizovať do jedného celku. Zdôrazniť môžeme aj niektoré čiastkové prvky – koberec, sedačku, samotnú kuchyňu či zaujímavé obrazy na stenách. A ako to urobiť? Mimo neutrálnych farieb – nebarev (biela, čierna, sklo a kov) nájdeme v rôznych publikáciách veľmi často tzv. Farebný kruh.

V ňom sú dôležité farby, ktoré ležia buď vedľa seba, alebo proti sebe. Proti sebe leží tzv. Doplnkové farby, ktoré sú k sebe maximálne kontrastné, to znamená, že vedľa seba najviac vyniknú. Ak napíšeme, že je to napr. Červená-zelená, mnohý čitateľ sa možno vydesí. Je však dôležité uvedomiť si, že aj v rámci týchto farieb je rad odtieňov, ktoré môžu vo vzájomnej kombinácii pôsobiť veľmi elegantne. Ak chceme napr. Zdôrazniť do červena ladenou kuchyňa, doprajeme ju jemne zelené pozadie. Hráškovo zelený servis nám zároveň bude krásne žiariť zo všetkých presklených skriniek.

Na niekoho to môže byť príliš veľa kontrastov, a preto sa ihneď obrátime k druhému prístupu: tón v tóne. Teraz hovoríme o farbách, ktoré spolu v spomínanom kruhu susedí. Dojem z takto vybaveného interiéru je harmonický, nič nebije do očí, ale tiež nič nevyniká. Nebezpečenstvo tohto usporiadania spočíva v tom, že ak z tejto harmónie akýmkoľvek spôsobom vybočíte (napr. Nevhodne vybraná vázička, ktorú sme dostali k narodeninám), okamžite zažiari, kamkoľvek ju položíme. Rovnako ako hrniec, riadu či odložené noviny.

Zlatú strednú cestu tvorí výber farieb zo zhodného spektra (žltá, oranžová, hnedá), ktoré sa vhodne doplní, a tú sýtejšími, tú tmavším odtieňom upozorní na zaujímavé detaily v interiéri. Ide o farby, o ktorých sa ľudovo tvrdí, že sa majú rady, nie je to však tak účinné ako v prípade doplnkových farieb, a preto sa nebojme aj tak využiť kontrastov, ktoré môžu byť ako v jednotlivých odtieňoch, tak v sýtosti jednotlivých farieb.

Mimo farieb samotných treba uvažovať aj o využití materiálov a štruktúr. Ak napríklad zvolíme agresívny farbu (sýto červenú), ktorej podkladom bude navyše výrazný materiál, bude pôsobiť pri pohľade do nášho interiéru doslova ako výkričník. Naopak jemné farby môžeme použitím vhodných materiálov príjemne povzniesť.

Kúsok prírody

V každom domove by sme si mali dopriať pohladenie, ktoré ponúkajú prírodné prvky. Mimo použitých materiálov a štruktúr môžu prírodu v našom domove zastupovať izbové rastliny, kvety, drobné zvieratá (akvárium, klietka), či oheň v krbe. Využitie rastlín v interiéri je veľmi dôležité. Celú miestnosť dokážu odľahčiť vzdušné a rozštiepené palmy, drobné kvitnúce rastliny na oknách pôsobí krehko a štýlovo. Pre každý dizajnový štýl možno nájsť rastlinu, ktorá kuchyňu pozdvihne a zútulnia. Nemali by sme sa báť starostlivosť, ktorú budeme musieť rastlinám venovať. Kvetináče môžeme zladiť farebne aj štýlovo a vytvoríme si tak ďalší zaujímavý prvok v našom interiéri. V interiérovom štúdiu nám poradia so všetkými detailmi našej novej kuchyne, ukážu nám vhodné farebné kombinácie a poskytnú nám informácie pre to, aby sme sa mohli rozhodnúť, ako bude náš novo zariadený interiér vyzerať.

 

Autorkou článku je pani Mgr. Jitka Litschmannová, projektantka kuchýň a nábytkových zostáv, firma Ritz – interiéry, kuchyne s. R. O. Viac informácií sa dozviete na www.ritzy.cz.

Patrik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *