Inšpirácia: 5 tipov pre modernú obývačku

Keď uvádzate hostí do obývacej izby – najviac reprezentačného vo vašom dome, určite chcete, aby sa tam cítili komfortne. A k tomu ešte, nech je izba príjemný a originálny. Nie, nemusíte pozývať excentrického architekta, ktorý vám navrhne všetko od lámp až po zásuvky. Stačí trocha predstavivosti.

Vytvorte atmosféru svetlom

Jeden z najefektívnejších spôsobu, ktorý sa používa pri navrhovaní moderného nábytku je podsvietenie – malá LED dióda dokáže zázraky, o ktorých návrhári dobre vedia a tiež radi ich aplikujú do obývacích stien, sedačiek či stolov. Nie je tajomstvom, že správny pomer svetla a tmy dokáže vzhľadovo „vyšperkovať“ aj staršie kus nábytku. Tento moderný zákrok vyvolal veľmi pozitívny dojem, ľudia si ho obľúbili a s chuťou ho aplikujú do svojho domova – komentuje Jiří Doucha, špecialista zo spoločnosti Maxhome.cz.

Buďte kreatívny!

Moderné obývacie steny majú oproti tým starým socialistickým paskvilům zásadnú výhodu – dajú sa ľubovoľne členiť, a to nielen po celej šírke, ale i výške. Stena je totiž akousi sadou „kociek“, s ktorými si môžete hrať – výsledná kompozícia je tak na mieru robená podľa možností vášho priestoru. Tu tiež platí pravidlo svetla a tmy – premyslené rozmiestnenie prvkov steny a voľných plôch medzi nimi predurčí celkový dojem.

Načúvajte svojej intuícii

… Hlavne pri výbere materiálu. V dnešnej dobe pravá koža už nestojí toľko, ako nový automobil – a jej vlastnosti ohodnotíte z dlhodobého hľadiska, keď sa do rovnakého kresla posadíte za desať rokov a uvedomíte si, že dobre vyzerá a stále drží. V kombinácii s drevom pôsobí neodolateľne elegantne. Vyžívajú si v rustikálnom vzhľade, alebo sú pre vás dôležitejšie pohodlie a útulnosť? Je libo farby prírodné či pestré? Svetlé alebo tmavé? Toto všetko sú podmienky, ktoré by ste mali brať do úvahy.

Premýšľajte celistvo

Toto sa jednoducho hovorí, ale na vlastnej koži to zažije hosť, ktorého skolí prvý dojem, keď do obývacej izby vstúpi. Máte novú pohovku, kreslá sú staršie rodinné kusy, ktoré vám na zákaze opravoval stolár a od priateľov ste dostali drahé, moderné a pritom veľmi nevkusné hodiny? Jednotlivé položky majú niečo do seba, ale má vaša obývačka vlastnú tvár? Nábytkové zostavy tento problém riešia a jednotlivé súčasti si môžete snímať treba postupne.

Hrajte sa s doplnkami

Čím lepšie premyslíte vybavenie obývacej izby, tým lepšie sa tam budete cítiť a tráviť viac času. Americký model gauč / stôl / veľká televízia zrejme spĺňa základné požiadavky na účelovosť a praktickosť hlavného izby vo vašom dome, ale pravdepodobne sa tam nebude veľmi dobre pracovať, čítať, alebo skladať puzzle s deťmi. Vystavte vo vitríne sviatočný riad, kúpte si mechanické stojacie hodiny, alebo si dajte záležať na peknom jedálnom stole so stoličkami. Taký izba so sám ponúkne, aby ste v ňom trávili viac času. Trebárs s rodinou.

Autor článku: Tomáš Rylko, Creactive.cz štúdio s.r.o.

Patrik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *