V posledných niekoľkých rokoch sa v architektonike trendy výrazne zmenili. Do popredia sa opäť začali predierať francúzske okná voľne umiestnené do priestoru. Ak plánujete rekonštrukciu rodinného domu, alebo si nechávate navrhovať projekt na novostavbu, najprv by ste si mali prečítať, aké prednosti a úskalia francúzske okná vôbec majú.
Zrejme nám dáte za pravdu, že francúzske okná dodajú nehnuteľnosti ojedinelý vzhľad, a to ako z interiéru, tak i exteriéru. Pri výbere konkrétneho riešenia však záleží na vašich predstavách a finančných možnostiach, pretože rozdiely sú medzi jednotlivými variantmi vskutku rapídne.
Aké výhody a nevýhody majú francúzske okná?
Z francúzskych okien sa otvára panoramatický výhľad na okolie. Zároveň do miestnosti prenikne oveľa viac prirodzeného svetla. Aj keď v letnom období je nevyhnutné zvoliť nejaké zatienenie, napríklad markízu, rolety a podobne. Predsa len, cez francúzske okná prestúpi oveľa viac slnečného svitu, a tým i tepla. Ak nemáte klimatizáciu, pravdepodobne budete hľadať aj vhodnú tieniacu techniku.
Veľmi obľúbené sú posuvné francúzske okná, ktoré slúžia aj ako vchod na terasu, balkón či záhradu. Ak je otvoríte dokorán, rýchlo a efektívne vyvetráte miestnosť, pričom pri podlahe sa do miestnosti rýchlejšie dostane studený vzduch.
Ako je to s únikom tepla cez presklenú plochu?
Pravdepodobne si hovoríte, že v zimnom období cez veľkú presklenú plochu unikne z izieb veľa tepla, ale našťastie existujú izolačné sklá, a tým pádom zostáva všetko teplo v miestnostiach. Značný podiel má na izoláciu ešte prah. Ak okno poslúži aj ako vstup na terasu či balkón, v dolnej časti vyberte nízky hliníkový prah s prerušeným tepelným mostom. Uvedomte si však, že prah je väčšinou slabým článkom z hľadiska úspory tepla, a preto sa na ňom nevypláca šetriť.