Pôsobenie farieb: Fialová

Mystická a kráľovská, upätá a uzavretá. Aj módne a príťažlivá. (Zdroj – Náš útulný byt)

Odborník radí – fialová

Je nepokojná, vážna, odmeraná a neprístupná. Vyjadruje melanchóliu, zmenu a odlúčenosť. Fialová je spojená predovšetkým s intuíciou a citlivosťou. Všeobecne je prezentovaná ako farba duchovný. Pôsobí na nevedomie, dodáva duchovnú silu, posilňuje meditáciu. Je považovaná za farbu inšpirácie. Výborne môže vyjadriť skrytú túžbu alebo citlivosť. Je to farba rezervovaná pre kráľa – vždy symbolizovala vznešenosť a odvahu, tiež povýšenosť a dôstojnosť. Má v sebe čosi mystického, tajuplného, magického a v neposlednom rade vyjadruje tiež erotickú príťažlivosť. Je náročná, osobitá, exkluzívne. Má najvyššiu a najjemnejšie vibrácie z farebného spektra. Pôsobí proti migréne a depresii, pomocou tejto farby sa môžu vyrovnávať stavy úzkosti a harmonizovať podráždenosť.
Zlúčením modrej a červenej sa vo nej spájajú dva protipóly ako sú múdrosť a láska, duša a telo, nebo a zem. Ide o splynutie energie červenej a jasu a pokoja modrej. Nie je ani studená, ani teplá, ani ženská, ani mužská.
Po stáročia mnohí verili, že fialové odtiene majú magickú moc, ktorá je zároveň stimulujúce a ukľudňujúce. Už v starom Oriente bola táto farba znakom vznešenosti. Bola najdrahšie farbou, dovoliť si ju mohli len bohatí ľudia. Zaujímavosťou je, že dodnes zostala výrobno najdrahšie farbou. Po prvej svetovej vojne sa stala symbolom slobody.

Fialová
V byte sa dá použiť aj v čistých tónoch, ale len v malom množstve, skôr ako zvláštnosť, protipól žltozelené alebo žltej, ktorá je v farebnom kruhu naproti.

Fialová v obývacej izbe pôsobí studeným, ale sviežim dojmom. Je vhodná pre mísnosti s oknami na juhozápad. (Foto: Torrimex)
Dámska spálne vyzerá v tejto farbe veľmi elegantne. Nezabudnite ju doplniť svetlú. (Foto: A.S. Création)

Vínová
V miestnosti by sa mala zneutralizovať množstvom bielej. Aj v kombinácii so striebornou, chrómovou alebo s odtieňmi dreva vyzerá elegantne.

Aj v moderne ladených priestoroch nájdete pre tieto odtiene uplatnenie. (Foto: Rasch, www.hornschuch.cz)

Světlá lila
V interiéri ju použite skôr v pastelových a tlmených tónoch. Vhodná potom bude na steny do dámskych a dievčenských izieb. Rozširuje priestor.

Jedáleň v lila farbách prináša chladnejšie odtiene a elegantný štýl. (Foto: Torrimex)

Do dievčenského izby je svetlá fialová rovnako ako ružová príjemná voľba. Je vhodnejšie pre staršie deti. (Foto: Alax)

Haly alebo predsiene s dostatkom denného svetla môžu byť vo fialovej. (Foto: A. S. Création)

Patrik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *