Ochrana dreva lazúrou

Drevo ako organicky rastúca surovina sa skladá z mnohých miliónov buniek najrôznejších druhov a disponuje mimoriadne vysokou pevnosťou. Ako stavebný materiál z mnohých druhov listnatých a ihličnatých stromov prichádzajú len niektoré do úvahy, pretože prevažná časť nie je vhodná kvôli obmedzeným možnostiam zaťaženia. Nutnosť ochrany dreva je zrejmá, ak sa pozrieme na faktory, ktoré môžu prírodný materiál napadať a nakoniec zničiť.
Tri najväčšie nepriatelia dreva sú vlhkosť v akejkoľvek forme, UV žiarenie a škodlivé organizmy v najširšom slova zmysle. Vlhkosť škodí hneď v niekoľkých ohľadoch. Keď už sa raz dostane do dreva, „pracuje“ nie len pri priamom slnečnom žiarení alebo v mraze, ale vždy, keď dochádza k silným rozdielom teplôt. Drevo praská a dovnútra sa môže dostávať ešte viac vlhkosti. Vonkajšie vplyvy ako teplo, chlad alebo mráz zosilňujú deštruktívne účinky vody, ktorá okrem toho vytvára ideálnu živnú pôdu pre škodlivé organizmy. Slnečné žiarenie pôsobí predovšetkým svojou ničiaci zložkou UV žiarenia. Lúče UV uvoľňujú v nechránenom dreve lignín, dôležitú zložku dreva a rozkladajú ho na hnedé produkty štiepenia, ktoré sú potom vyplavované dažďom. Zostane len svetlá celulóza, drevo šedne a stáva sa krehkým. Ak je drevo už raz poškodené poveternostnými vplyvmi, rýchle sa objavia riasy, machy, huby, spôsobujúce júce zamodralosť, insekt a iné organizmy, škodlivé pre drevo, ktoré je potom väčšinou veľmi rýchlo a úplne zničia. Včas vykonané opatrenia na ochranu dreva, ako zodpovedajúce nátery, ktoré sú pravidelne kontrolované a opakované, zabraňujú predčasnému rozpadu stavebných prvkov dreva a zaisťujú trvalú pevnosť.

Konštruktívna ochrana dreva

U dreva, ktoré je umiestnené vo zvislej polohe, môže voda prenikať hlboko do pórov dreva a voda stojaca na povrchu môže viesť k tvorbe plesní. Lepšie je povrch dreva, príp. spodnej hrany skosiť. To uľahčuje odtekanie vody.

Ochrana rozmerovo stálych stavebných častí
Na rozmerovo stále stavebné časti, ako sú napr. Okná a dvere, sa používajú lazúry na okná a dvere. Tieto lazúry majú vysokú priepustnosť vodných pár, veľmi vysokú elasticitu a vysokú odolnosť proti poveternostným vplyvom.
Všetky rozmerovo stále stavebné časti musia spĺňať vysoké nároky. Aj napriek kolísaniu vlhkosti a teploty sa nesmú deformovať a musia byť trvale chránené proti napadnutiu hubami a iným škodcom.

Poradie pri natieraní lazúrou na okná a dvere:
Neošetrené, surové drevo sa najprv zbaví zvyškov živice, lepidla a mastnoty, najlepšie umytím nitroriedidlom. Potom preveďte základný náter takzvanou impregnačnou lazúrou, ktorá vytvorí film a prenikne hlboko do dreva, ktoré potom dlhodobo chráni proti zamodralosti a napadnutiu hubou. Teraz sa dvakrát prevedie náter glazúrou so silnou vrstvou. Toto nie je len dekoratívna povrchová ochrana, ale zabraňuje okrem toho prenikaniu vody do dreva zároveň so zaistením možnosti výmeny vlhkosti, čím sa zabraňuje tlenia. Pri opravnom nátere sa poškodené miesta zbrúsi až na zdravé drevo, zvyšný starý náter sa zdrsní brúsnym papierom alebo vo vode rozpusteným lúhom. Otvorené poškodené miesta sa najprv natrú impregnačnou lazúrou ako základom, až potom sa prevedie dvojitý záverečný náter glazúrou so silnou vrstvou.

Ochrana rozmerovo nestálych stavebných častí
Rozmerovo nestále stavebné časti, ako napr. Obklady, ploty alebo záhradný nábytok, vyžadujú ochranu dreva s lazúrou na ochranu proti poveternostným vplyvom. Táto lazúra obzvlášť odpudzuje vodu a chráni drevo proti UV lúčom a mechanickým vplyvom.
Na rozmerovo nestále stavebné časti celkom postačí niekoľkonásobný náter impregnačnou lazúrou. Jemný elastický film po nátere týmito lazúrami, ktoré pôsobia do hĺbky, sleduje všetky pohyby dreva, bez popraskalo. Tak je lazúry chránia proti vlhkosti a UV žiareniu a tiež – po pridaní malého množstva biocidov – proti napadnutiu hubami a zamodralosti a proti iným škodlivým organizmom.

Základné pravidlo: Plochy, málo vystavené poveternostným vplyvom, sa natierajú dvakrát, plochy, ktoré sú im vystavené silno, trikrát.

Poradie pri natieraní:
Povrch sa vyčistí od zvyškov živice, lepidla a mastnoty. Potom sa natrie, podľa zaťaženia poveternostnými vplyvmi, dvakrát až trikrát. Pri obnovujúcom nátere sa zašednuté časti zbrúsi až na zdravé (svetlé) drevo. Až potom sa urobí nový náter.

Lazúra na drevo v interiéri
Profilové palubovky, dosky a dvere sú miesta, kde sa používajú lazúry pre obytné miestnosti. Tieto lazúry sledujú pohyby pri zmršťovaní a napúčanie dreva, bez toho aby popraskali.
Lazúry do obytných miestností zušľachťujú, ošetrujú a dodávajú krásu všetkému drevu v interiéri. Tieto lazúry je málo cítiť, sú riediteľné vodou a je možné vzájomne miešať rôzne odtiene farieb. Tu platí: najprv vyskúšať na vzorke dreva a namiešanú farbu skúšať tak dlho, až dosiahnete požadovaného odtieňa. K nanášaniu používajte plochý štetec s umelými štetinami.

Poradie pri natieraní:
Základný náter lazúrou pre obytné miestnosti, ľahké zbrúsenie dreva a podľa požadovanej intenzity farebného odtieňa glazúru naniesť ešte raz až dvakrát.

Lazúry na nábytok sa používajú k prvému ošetreniu a zušľachteniu povrchov nábytku.
Lazúry na nábytok plnia predovšetkým dekoratívny účel. Sú k dostaniu v rôznych odtieňoch dreva, ktoré je možné vzájomne miešať. Pred použitím by sa ale malo vyskúšať na vzorke dreva, či namiešaný farebný odtieň odpovedá predstavám.

Poradie pri natieraní:
Obrúsiť, vyčistiť a previesť prvý základný náter glazúrou. Cez noc nechať zaschnúť, ľahko zbrúsiť a podľa požadovanej intenzity farebného odtieňa glazúru naniesť ešte raz až dvakrát.

Práca s lazúrou
Lazúry možno rozdeliť na lazúry na báze alkydovej živice s obsahom riedidla a na akrylové, vodou riediteľné lazúry bez obsahu riedidla. V interiéri sa používajú vodou riediteľné lazúry, ktoré sú len málo cítiť. Tieto lazúry majú chrániť predovšetkým proti mechanickému namáhaniu a zachovať, príp. ešte posilniť prirodzený charakter dreva. Vonku sa používajú lazúry s tenkou a silnou vrstvou. Impregnačný lazúry, nanášané v tenkej vrstve, obsahujú menší podiel látok pôsobiacich proti zamodralosti a napadnutiu hubou a proti iným škodcom. Lazúry so silnou vrstvou sú naproti tomu vhodné na použitie na rozmerovo stále stavebné prvky. Vedľa dekoratívneho účinku musia chrániť drevo pred UV žiarením a vodou.

Ešte neošetrené drevené plochy sa starostlivo očistia a potom sa natrú základným náterom 25 percentnou zmesou lazúry a vody (1 diel vody na 3 diely lazúry). Pre prácu s vodou riediteľnými lazúrami a lakmi, sú najlepšie vhodné štetce s polyesterovými štetinami. Okrem toho by sa nemalo kvôli rýchlemu zasychaniu pracovať na celej ploche. Lepšie je spracovávať veľké plochy v pruhoch. Po základnom nátere sa prevedie jeden náter lazúrou, čo je spravidla úplne postačujúce. Pri obnovujúcom nátere sa podklad najprv obrúsi alebo lúhom zdrsní a natrie raz až dvakrát požadovanou glazúrou. Kto chce drevo v interiéri chrániť, ale nemeniť pritom jeho charakter, môže pracovať s bezfarebnými čírymi lakmi – samozrejme sú tiež riediteľné vodou a neobsahujú riedidlá. Ale ešte späť k vonkajším plochám. Nie je vôbec neobvyklé, že sa okolo domu nachádzajú najrôznejšie materiály. Trebárs drevo v kombinácii s minerálnou omietkou, kovom alebo plasty. Tu sa na nový alebo obnovujúci náter nemusí použiť lazúra. Alternatívnou možnosťou je použitie krycích disperzných lakov, riediteľných vodou. Ich výhodou je univerzálna oblasť použitia na najrôznejších podkladoch. Napríklad je možné zvýšiť dojem dreveného piliera hrazdené steny, keď sa natrie disperzným lakom.

Pri novom nátere sa prirodzene prevádza impregnácia základným ochranným náterom na drevo, pre náterovú medzivrstvu možno výborne namiešať tieto farby v pomere 2: 1 s vodou (dva diely farby, jeden diel vody), záverečný náter sa potom vykonáva bez riedenia. Pri obnovujúcom nátere sa drevo najprv až na podklad vyčistí, surové miesta sa impregnujú základným ochranným náterom na drevo – podkladový a záverečný náter sa potom vykonávajú rovnako ako prvý náter.

Zárukou úspešnej práce pri lazúrovaní je starostlivé obrúsenie povrchu dreva. Čím lepšie je lazúrovaná plocha obrúsená, tým lepší je konečný výsledok. Pri drevených plôch poškodených poveternostnými vplyvmi, pomôže len odstránenie poškodených miest. Obrúste ich tak, aby bolo opäť vidieť zdravé, svetlé drevo.

Patrik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *