Malý radca pre majiteľov vnútorných bazénov

Vnútorný bazén nie je len luxus, ale aj podpora zdravého životného štýlu. Plávanie patrí medzi športy, ktoré priaznivo pôsobia na jednotlivé partie tela a nie je možné ho nahradiť žiadnou inou aktivitou. Vodné prostredie má tiež pozitívny vplyv na krvný obeh, znižuje frekvenciu tepu a harmonizuje dýchanie. Ak teda patríte k majiteľom vnútorného bazénu, starajte sa o svoju „vodnú investíciu“.

Bezpotrubná filtrácia je výhra

Ak sa rozhodujete, či mať vnútorný bazén, určite sa nemusíte obávať veľkých stavebných úprav – vnútorný bazén je možné bez problémov inštalovať do už postaveného domu. Napríklad u spoločnosti Desjoyaux si môžete vybrať tvar bazénu aký len chcete. Pôvodom francúzska firma využíva patent samonosnej konštrukcie, umožňujúca postaviť železobetónový bazén prakticky akéhokoľvek tvaru takmer kdekoľvek a to aj v minimálnych priestoroch alebo na poschodí. Vďaka druhému patentu – bezpotrubnej filtrácii si nemusíte lámať hlavu s kopaním a inštaláciou potrubných rozvodov. Bazénový skelet je maximálne kompaktný, má oveľa vyššiu životnosť, je stavebne rýchlo realizovateľný a odpadá riziko úniku vody.

Výber správnej firmy je dôležitý

Než sa pustíte do stavby, existuje niekoľko záležitostí, ktoré musíte starostlivo zvážiť. Základom je výber spoločnosti. Odborná firma, špecializovaná výhradne na bazény, zabezpečí dokonalým projektom bezproblémovú prevádzku bazéna.

Teplo aj v zime

Ohrev vody v bazéne je možné zaistiť štyrmi spôsobmi. A to prostredníctvom elektroohrevu, cez výmenník (plyn) alebo pomocou tepelného čerpadla. Existuje aj tzv. Solárny ohrev, ktorý sa však v našich klimatických podmienkach dá používať väčšinou iba ako doplňujúci.
Ideálna vlhkosť v priestore okolo bazéna je 60 – 70%, čo je tzv. Relatívna vlhkosť. Nad 80% vlhkosti vzduchu by vás už obťažovali rôzne huby a pri vlhkosti pod 50% dochádza k nadmernému vyparovaniu vody. V oboch prípadoch by vás čakali zbytočné výdavky, či už na odvlhčenie priestoru, alebo za vodu s drahými chemikáliami, ktoré je nutné často dopĺňať.

Maličkosti, ktoré vám ušetria veľké peniaze

Odborníci rozhodne odporúčajú vnútorný bazén zakrývať. Mnoho laikov sa domnieva, že to v prípade vnútorného bazéna nie je nutné a problematika zakrývania bazénov sa týka len vonkajších bazénov. To však nie je pravda. Zakrytím vnútorného bazéna je možné ušetriť 30-40% spotreby energií. Keď bazén zakryjete, voda sa z neho bude o poznanie menej odparovať. Nebudete ju musieť tak často dopúšťať a dopĺňať drahé chemikálie. Ušetríte tiež energiu na odvlhčenie – odvlhčovač bude v prevádzke omnoho menej a tiež dlhšie vydrží.

Hovoríte si, že z bazéna sa predsa nemôže odpariť toľko vody? V tom prípade sa mýlite. Napríklad z bazéna o rozmere 8×4 metre, vyhrievaného na 24-28 ° C a s teplotou priestoru 25-29 ° C sa za hodinu vyparí 4-6 litrov vody! V prípade malého masážneho bazéna o rozmere 2×2 metre, ohriateho na 35 ° C sa za hodinu odparí približne 2 litre vody. Odparovanie vody zo svojho bazéna si môžete vypočítať ľahko podľa tabuľky (viď nižšie). Okrem zakrytia bazéna je potrebné dohliadať aj na správny pomer teploty vody a vzduchu. Teplota vzduchu by mala byť o 1 až 2 ° C vyššia.

Aký typ zakrytia bazéna zvoliť?

Ideálne je lamelové zakrytie, je praktické a pekné na pohľad. Veľmi kvalitná je aj penové zakrytie jednak pre svoje izolačné vlastnosti a tiež pre antibakteriálnu úpravu. Najlacnejšie možnosťou zakrytia je tzv. Bublinkové, ktoré však nepôsobí príliš esteticky. Ide totiž o jednoduchú fóliu s bublinkami, ktorá pripomína obalové materiály krehkých vecí.
Ak odchádzate napríklad na dvojtýždňovú dovolenku, je možné po zakrytie bazéna znížiť teplotu vzduchu trebárs na 22 ° C a výrazne tak ušetriť peniaze. Voda pod plachtou sa takmer neodparuje, udrží relatívne príjemnú teplotu a po návrate stačí len mierne prihriať a hurá do vody.
Tabuľka na výpočet množstva odparenej vody (súkromný vnútorný bazén)

Príklad: bazén o rozmeroch 32 m² a s teplotou 26/28 ° C. (→ 32 x 0, 117 = 3, 74 l / h) odparí sa 3,74 litra vody za hodinu.

Patrik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *