Kladenie PVC

Pri pokladaní v súkromných bytoch možno pokladať elastické podlahové krytiny voľne do veľkosti miestnosti max. 20 m2. Pri väčších plochách odporúčame celoplošné nalepenie. Pre pokládku sú vhodné všetky rovné, suché, nosné, tvrdé podklady bez trhlín.

Voľné pokladanie PVC

Elastické podlahové krytiny sa skladujú v roliach na stojato a dosky naležato, max. 8 kartónov nad sebou. Pred pokládkou by sa mala krytina skladovať cez noc v miestnosti, kam sa bude pokladať. Odrežte pruhy krytiny a rozložte ich na plochu. Pri pokladaní by mala byť teplota v miestnosti najmenej 18 ° C. Pokiaľ sú nutné dva pruhy krytiny, položí sa s menším presahom a presne sa upraví nadväznosť vzoru. Pruhy sa potom zafixujú proti posunu lepiacou páskou.

Aby sa znížilo pnutie, môžete krytinu pri stenách, prípadne v rohoch miestnosti narezať. Presahujúce pruhy sa teraz pripravia pomocou spojovacieho rezu k pokládke. K tomu sa obaja pruhy súčasne rozrežú rovným nožom. V mieste rezu podložte navyše zospodu oceľový príložník a odlamovací nôž veďte tiež pozdĺž ďalšieho oceľového príložníku. Rovnomerný rez je dôležitý pre bezšvové spojenie oboch pruhov krytiny. Vďaka spojovaciemu rezu sú pruhy krytiny ideálne pripravené. Odstráňte zvyškové pásky od orezu krytiny z PVC. K spojeniu pruhov použite jednostrannú lepiacu pásku.

Pásku položte pod hrany švu tak, aby sa mohli obe polovice pruhov presne nalepiť. Najprv jednu polovicu nalepte k stredu lepiacej pásky a dobre ju na ňu natlačte. Teraz pripojte druhú polovicu tak, aby nevznikla špára a prilepte ju. Spojovacie švy možno tiež navyše vodotesne uzavrieť prostriedkom pre zváranie za studena. Pokyny pre spracovanie nájdete v informáciách k výrobku. Pri stenách, vo výklenkoch av prechodoch do iných miestností sa krytina fixuje obojstrannou lepiacou páskou.

Celoplošné lepenie PVC

Pri celoplošnom lepení je nutné zvlášť dodržiavať pokyny výrobcu lepidla. Najvyššie používajte disperzné lepidlo bez obsahu riedidla a k nemu predpísané ozubenie na stierke. Ak bude potrebné z dôvodu veľkosti miestnosti niekoľko pruhov krytiny, preveďte u spojov vyššie popísaný spojovací rez. Potom budú pruhy spojené bez škár.

Teraz sa pruhy odhrnú až k stredu miestnosti a lepidlo sa celoplošne nanesie na podlahu. Po predpísanej dobe odvetrania možno vsunúť prvý pruh do lepidla. Nános lepidla pre ďalší pruh musí bez špár nadväzovať na prvý nános lepidla. V spojoch sa krytina trochu ohne a potom vloží do lepidla.

Dbajte na to, aby ste v jednej miestnosti pokladali len krytiny s rovnakým výrobným číslom. Inak môže dochádzať k rozdielom vo farbe a dekoru.

Kladenie dosiek z PVC

Pri pokladaní štvorcových dosiek z PVC je nutné si naplánovať schéma pokládky. Nakriedovaným povrázkom sa určí paralelná os pokladania k hlavnému čelu miestnosti. Vzdialenosť steny v hlavnom smere pohľadu by mala byť násobkom veľkosti dosky plus 1 cm. Ak sú obe polovice miestnosti vidieť rovnako dobre, odporúča sa symetrické rozdelenie.

S pokládkou začnite pri otlačenej čiare od špagátu tak, že pre miesta, ktoré zvlášť upútajú pozornosť, ako je napr. Oblasť okolo dverí, použijete prevažne celé dosky. Ak sa pri stenách musia dosky skrátiť, potom presne položte krajnú dosku na predposlednú dosku a pomocou ďalšej dosky si označte čiaru rezu. S lepením dosiek sa začína pri osi pokladania, určenej za východiskový čiaru. Naneste lepidlo celoplošne pomocou ozubenej stierky. Zadné strany dosiek musia byť po pritlačení, príp. poklepanie úplne pokryté lepidlom.

Záverečné práce

K odbornému položeniu podlahovej krytiny z PVC patria tiež soklové lišty ako ukončenie krajov. Prechody do iných miestností a k iným podlahovým krytinám sa zakryjú prechodovými profilmi.

Tipy k pokládke krytín z PVC
Pri pokladaní krytiny na lepidlo dbajte na to, aby ste neuzavreli žiadny vzduch. Vzniknuté dutiny je možné zistiť poklepom a odstránia sa vytlačením vzduchu do strán.

Dôležité je, aby zadná strana krytiny bola dostatočne pokrytá lepidlom. Krytinu poriadne pritlačte. Ako pomôcka Vám k tomu poslúži otočený zvyšok koberca. Počas pokladania kontrolujte dostatok lepidla občasným odtiahnutím krytiny. Ak je zadná strana dostatočne pokrytá lepidlom, možno pokračovať v práci obvyklým spôsobom. Ak je na zadnej strane málo lepidla, musí sa prípadne vymeniť ozubená stierka behom pokladania za novú, aby sa dosiahlo opäť dostatočnej hrúbky lepidla.

Nadväzujúce konce sa môžu až do úplného účinku lepidla nadvihovať kvôli napätiu materiálu. Než sa úplne prilepí, zaťažte ich.

Patrik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *