Kritériá, ktoré rozhodujú o tom, aké hračky by malo mať dieťa vo svojej izbe

Hračky by mali byť bezpečné, multifunkčné a mali by dieťaťu pomáhať harmonicky sa rozvíjať. Nájsť však v obrovskej ponuke vhodné modely, ktoré tieto kritériá spĺňajú do posledného detailu, je náročné.

Pokiaľ si ale vyberiete správny zdroj a overeného dodávateľa, máte istotu v tom, že na mnohé veci myslieť už vôbec nemusíte. My vás spolu s najdôležitejšími kritériami správneho výberu hračiek s ním zoznámime. Učenie dieťaťa predsa začína hrou, takže je dôležité venovať pozornosť kvalite.

Jednoduchosť a dostupnosť

Niektorí dospelí sa domnievajú, že čím viac rôznych vlastností a kvalít hračka obsahuje, tým lepšie sa ich dieťa vyvíja. Množstvo funkcií však dieťaťu často naopak prekáža a dezorientuje ho. Nechápe, čo presne treba s hračkou urobiť a ako ju používať, vďaka čomu stráca preň zmysel. V nadväznosti na tento faktor je dôležité tiež kupovať hračku s ohľadom na vek. Pochopenie náročnejších funkcií nových hračiek pre deti bude potom oveľa jednoduchšie.

Stimulácia aktivity

Pokiaľ chcete, aby hračka v detskej izbe dieťaťa našla svoje využitie, mali by ste ju vyberať aj s ohľadom na to, ktoré časti tela ňou budú u dieťaťa aktivované a stimulované. Často je to motorika rúk, pozornosť, vizuálne vnímanie a orientácia.

Od moderných elektrických štvorkoliek môžete očakávať rozvoj orientácie v priestore a bezpečnosti. Špecifické edukatívne hračky zasa podporia rozvoj iných dôležitých funkcií.

Vzhľad

Ak chcete vybrať správne a s ohľadom na bezpečnosť používania hračky, venujte pozornosť aj jej vzhľadu. Snažte sa vyhýbať hračkám, ktoré stimulujú asociálne aktivity a pocity, ako je napríklad násilie, krutosť, agresivita a ľahostajný objektívny prístup k živým veciam. Pozor aj na nebezpečenstvo z hľadiska tvaru hračky. Ostré hrany a malé predmety nemusia byť pre menšie deti vhodné.

Vek

Nemenej dôležitá vec na záver, je vek dieťaťa. Ten je pri výbere vhodnej hračky veľmi dôležitý. Bude rozhodovať o tom, aký materiál je ideálny, a aká veľká a zložitá by hračka mala byť. Aj tu platí, že v jednoduchosti je krása a menej je viac, preto spolu s hračkami myslite aj na to, aby sa mal s deťmi kto rozprávať a podporovať ich v tom, čo je pre ne a ich vývoj správne. Tak na to myslite 🙂

admin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *