Konferenčný stolík je dôležitým prvkom vašej obývačky

 

Trendy v oblasti interiérového dizajnu a nábytku sa každým rokom menia a vyvíjajú. Z pohľadu zariaďovania akéhokoľvek priestoru je dôležité dbať na estetiku, materiály, ale aj funkčnosť jednotlivých kusov nábytku. Konferenčný stolík tvorí spolu s pohodlnou sedačkou akýsi centrálny bod v obývacej izbe a má viacero využití, ktoré je vhodné zohľadniť aj pri jeho výbere.

 

Konferenčný stolík v obývacej miestnosti spĺňa viacero funkcií

 

Konferenčný stolík by mal mať variabilné využitie. Slúži ako odkladacia plocha pre rýchle pohostenie, pri rodinných oslavách alebo večerných posedeniach s priateľmi. Poskytovať by však mal aj ukladací priestor na ovládače, noviny, knihy a časopisy, prípadne ďalšie veci a doplnky, ktoré je dobré mať poruke v obývacej miestnosti, na čo by mala slúžiť jeho spodná doska.

Nie je žiadnym tabu, že veľa ľudí ho tiež využíva na obyčajné vyloženie nôh po celodennej námahe. Nemal by však slúžiť na odkladanie neporiadku, treba preto myslieť na zachovanie jeho estetickej funkcie, pretože zaujímavý stolík dokáže veľmi pekne doplniť obývací priestor. Ako dekorácie môžu pomôcť vázy, sviečky, prípadne aranžmán z kvetov.

Pri výbere správneho konferenčného stolíka je potrebné brať do úvahy viacero parametrov a jedným z nich je aj dizajnový štýl a celkový štýl interiéru v domácnosti.

 

Dizajnové trendy v roku 2018

 

Konferenčné stolíky, tak ako ostatný interiérový nábytok, podliehajú aktuálnym módnym trendom. Najčastejšou obmenou sú tvary a farby, v súčasnosti sa dostali do popredia hneď viaceré štýly, ktoré návrhári neváhajú aj kombinovať.

Trendovými materiálmi, ktoré si nájdu miesto v každej domácnosti, sú tento rok masívne drevo, kov, betón, meď, korok a pleteniny, zakomponované hoci aj v detailoch. Jedným z ťažiskových trendov je nábytok z masívneho dreva v prírodných alebo tmavších odtieňoch, ktorý dáva priestoru špecifický charakter.

Zámerom dizajnérov je navrátiť do obydlí tradíciu spojenú s prírodným drevom, ktorá prináša funkčnosť, útulnosť, ale aj nádych modernej doby. Excentrické a výrazné prvky z minulých rokov nahrádza návrat k prírode a k minimalizmu. Zapojenie dreva do interiéru ho pomáha prepojiť s vonkajšou prírodou.

Škandinávsky štýl, ktorý zaznamenal veľký úspech a prejavil sa predovšetkým v dizajnoch stoličiek, je postupne vytláčaný hladkými povrchmi, sklom, kovom a industriálnym štýlom. Súčasťou industriálneho štýlu je využitie betónu a kameňa, ktoré postupne prenikajú aj do útulnejšie zariadených obývacích izieb. Keďže ich surovosť pôsobí chladne, treba ich doplniť mäkkými materiálmi, ako sú kožušiny pri stolíku alebo pod ním, spomínané pleteniny napríklad v podobe prisunutej taburetky a krásne vynikne práve kontrast s drevom.

Ideálnym tvarom stolíka stále ostáva štvorec alebo obdĺžnik, ktoré sa najľahšie umiestňujú v priestore. Oválny stolík si vyžaduje viac priestoru, ktorým nie všetky domácnosti disponujú. Na trhu je možné vyberať konferenčné stolíky z viacerých materiálov a ich kombinácií, tvarov a veľkostí.

 

Čo treba zohľadniť pri výbere konferenčného stolíka a aký materiál zvoliť?

 

Konferenčný stolík tvorí so sedačkou akési kompaktné duo, ktoré sa vzájomne dopĺňa. V prípade pohodlnej mäkkej sedačky bežného tvaru a neutrálnej farby je vhodné zvoliť výrazný stolík so zaujímavým dizajnom, farebnosťou alebo materiálovým vyhotovením.

Keďže sedačka plní uvítaciu funkciu v obývacej miestnosti a nabáda hostí, aby sa usadili, niektorí ľudia volia výraznejšie farby a pestré vzory čalúnenia alebo atypický tvar. K takejto sedačke sa potom, naopak, hodí nenápadný a čo najmenej členitý stolík, ktorý jej nebude konkurovať, ale iba ju dopĺňať svojou funkčnosťou. Tomu vyhovujú najviac presklené stoly alebo jednofarebné modely čistých línií, napríklad z dreva.

Rozmery stolíka by mali byť prispôsobené veľkosti miestnosti a rovnako pohovke, pri ktorej bude stáť. Výška stolíka by mala dosahovať približne úroveň vankúšov na pohovke, tak aby sa z nej dalo na stolík pohodlne dočiahnuť.

Pokiaľ je obývacia miestnosť spojená s kuchyňou, ako to býva v mnohých novostavbách, je možné stolík zladiť s jedálenským stolom, aby sa materiály príliš nebili. Ak vám doma chýba univerzálny jedálenský stôl, pomôže multifunkčný stolík, ktorý sa dá jednoducho poskladať tak, aby bolo pri ňom možné sa aj najesť.

V domácnostiach, ktoré nedisponujú veľkým priestorom a obývacia miestnosť slúži aj na spanie, je veľmi dobré umiestniť stolík na kolieskach, ktorý je možné ľahko odsunúť a zmeniť tým dispozíciu priestoru a, samozrejme, sa tiež potom miestnosť ľahšie upratuje.

Praktické sú aj konferenčné stolíky, ktoré si viete zložiť podľa svojich predstáv a potrieb, napríklad rozložiť ich po dĺžke alebo poskladať do štvorca. Nájsť ich možno v kombinácii viacerých farieb, napríklad bielu s čiernou alebo drevom v dubovom dekore.

K najobľúbenejším patria stále sklenené konferenčné stolíky, a to predovšetkým z dôvodu elegancie, ktorú sklo predstavuje. Pri ich výrobe sa používa tvrdené bezpečnostné sklo a bývajú kombinované s kovom alebo drevom. V interiéri pôsobia ľahko, zbytočne ho nezaťažia. Hodia sa do minimalistických priestorov, kde sa nenachádza mohutný nábytok, a tiež ku koženým sedacím súpravám. Sklo má jednu pomerne negatívnu vlastnosť, a to sú odtlačky a prach, ktoré sú ľahko viditeľné. Údržba je však pomerne jednoduchá, stačí pretrieť handričkou.

Konferenčné stolíky z masívu a imitácií dreva sú vhodné do vidiecky alebo industriálne ladených a priestorovo rozľahlých interiérov, kde dominantným materiálom je drevo. K ich výhodám patrí dlhá životnosť a odolnosť.

V priestore, ktorý disponuje hravosťou a farebnou rozmanitosťou, môže byť ideálnym doplnkom plastový stolík, ktorý si navyše vyžaduje iba minimálnu údržbu a vďaka svojej ľahkosti je tiež mobilný.

Konferenčné stolíky sú neodmysliteľnou súčasťou nábytkového vybavenia a ich ponuka je veľmi pestrá. Záleží iba na vašom vkuse a štýle interiéru, aký si zvolíte do svojej domácnosti.

 

 

admin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *