Kladenie laminátové podlahy

Chceli by ste mať v byte laminátovú podlahu? Váhate, či si zaplatíte remeselníka alebo či ušetríte a zvládnete položiť podlahu sami? Poradíme Vám, ako postupovať pri pokladaní laminátovej podlahy.

Vhodné podklady

Laminátové podlahy možno pokladať takmer všetky podklady. Vhodné podklady a tiež podmienky pokládky sú uvedené v nasledujúcom prehľade. Pretože uvedené doby schnutia závisí od klimatických podmienok, je nutné ich brať len ako orientačné. Pre istotu sa pripočítavajú 2 týždne. Ako podklad nie sú vhodné: staré kobercové podlahy, ihlová plsť (nehygienické, čiastočne príliš mäkké, chýbajúca parotestnosť), xylolitu mazalina (vysoká zostatková vlhkosť).

1. Príprava podkladu

Podklad musí byť rovný, pevný a absolútne nosný. Dbajte pritom tiež odporúčania výrobcu. Pokiaľ podklad vyžaduje (viď tabuľka hore) položenie parotesnej fólie, potom to musí byť polyetylénová fólia min. 0,2 mm hrubá. Táto fólia sa pokladá s presahom 20cm a spája sa zlepujú. Ako izolácia na tlmenie krokového hluku je vhodná penová polyetylénová fólia, rebrová lepenka, korok, drevovláknité izolačné dosky a plsť.

2. Pokladanie plávajúcich podláh

Prvá doska sa priloží drážkou k stene. Najlepšie bude, keď začnete v ľavom rohu miestnosti. Pomocou dištančných klinov sa zaistí dilatačné špáry cca 10-15 mm od steny. Zohľadnite dilatačné špáry 1,4 mm / m v miestnostiach dlhších než 7 m. Položte ďalšie dosky najprv ešte bez lepenia. Posledná doska v rade sa otočí o 180 ° a potrebnú dĺžku možno tak presne označiť. Dosky režte pílkou vždy zo strany s dekorom. Výnimka: Pri elektrických pílok sa reže z rubovej strany, aby sa zabránilo štiepanie hrán. Zvyšok dosky prvej rady môžete teraz použiť na začiatok druhej rady, Aby sa zachovalo stabilné spojenie radov, mala by byť napojenie najmenej o 40 cm. Pre presné vyrovnanie používajte povrázok. Pokiaľ nie je stena príliš rovná, označte si jej tvar na dosky ako je vidieť na obrázku hore. Potom možno dosky presne pozdĺžne odrezať a upraviť ich tak podľa tvaru steny.

Ak sú položené prvé tri rady, možno začať s lepením.U laminátov na nosnej doske HDF sa lepidlo nanesie na oba boky drážky na pozdĺžnej a čelnej strane. U laminátu na nosnej doske z drevotriesky sa lepidlo nanáša do drážky na pozdĺžnej a čelnej strane. Pomocou kladivka a dreveného klátika sa dosky opatrne spájajú. Pri spájaní dosiek musí lepidlo po celej dĺžke škáry vystúpiť von. Lepidlo sa nechá chvíľu zaschnúť a potom sa odstráni plastovou stierkou a vlhkou handričkou.

Prvé tri rady dosiek sa zaistia proti opätovnému roztvoreniu napínacím popruhom. Ak sú teraz natesno a rovno zlepené, mali by sa nechať najmenej 45 minút schnúť a až potom by sa malo pokračovať v práci. Teraz pokračujte radu po rade a pritom vždy položte najprv jednu radu voľne, odrežte potrebný koncový kus a až potom začnite s lepením. Koncové kusy každej rady vkladajte natesno pomocou páčidla.

U trubiek a kúrenia – tiež sa odporúča špára 10-15 mm – sa odreže potrebná doska až k stene (s odpočítaním dilatačné škáry) a vyvŕta sa priemer špáry s pridaním 8 mm. Vkladaný kus sa potom nalepí do medzery a dilatačná špára sa zaistí klinom. Drevené rámy dverí sa skrátia, aby sa doska mohla pod neho položiť. Pri rezaní sa priloží kus dosky stranou s dekorom smerom dole a ten potom slúži ako podložka pre pílku. Oceľové rámy dverí sa neskracujú. Vzniknutá dilatačná špára sa vyplní trvale elastickým silikónom.

Presná šírka pre poslednú radu sa zistí tým, že sa doska položí na predposledný rad tak, aby sa dosky kryli. Potom sa na ne položí ďalší doska perom k stene a označí sa potrebná šírka. Teraz sa posledné dosky vložia pomocou páčidla. Čerstvo položenú laminátovú podlahu najmenej 24 hodín nezaťažujte, aby mohlo lepidlo zaschnúť. Až potom miestnosť nasťahujte.

Dbajte na nasledujúce:

Ak je posledný rad dosiek (protiľahlá stena) užšia než 5 cm, odrežte prvý rad pozdĺžne, aby potom mohla byť posledná rada širšia.

Dbajte na dodržiavanie dilatačných škár u väčších miestností, a to nasledovne:

• Po 8 m v smere šírky dosky
• Po 10 m v smere dĺžky dosky
• Pri prechode k iným krytinám
• Pod každými dverami
• Vo zúžených miestach miestnosti
• U dilatačných škár v podklade
3. Po položení

3. Po položení

Zakončenie

Pred montážou parketových soklových líšt sa musia bezpodmienečne odstrániť dilatačné klinky. Lišty sa vždy skrutkujú na stenu a nie do podlahy. Pokiaľ použijete upevňovacie profily v spojení s parketovými lištami, ktoré sa k nim hodia, nie je skrutky vidieť. Napojenie líšt sa prevádza v šikmom reze. Tým sú miesta napojenia neskôr takmer nepoznateľná.

4. Ošetrenie a čistenie

Laminátové podlahy sú mimoriadne hygienické a nenáročné na údržbu. K dennému ošetreniu je potrebná len metla, prípadne vysávač. Stopy po topánkach a nečistoty je možné zotrieť vlhkou handrou. Pritom používajte vždy dobre vyžmýkané handry. V žiadnom prípade nepoužívajte na čistenie mokrú handru. Pri pravidelnom ošetrovaní je možné používať prostriedky na ošetrenie laminátu. Hrubšie nečistoty možno ľahko odstrániť acetónom alebo riedidlami s obsahom alkoholu.

Patrik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *