Vybrať to správne stropné svietidlo či luster do bytu, alebo domu nie je až tak ľahký úloha ako sa na prvý pohľad môže zdať. Každý priestor má inú funkciu, každý vyžaduje použitie iných svetiel. Pri výbere centrálneho svetla je nutné vziať do úvahy úžitkovosť, vybavenie interiéru a tiež individuálne potreby.
Osvetlenie musí umožniť a bezpečné vykonávanie rôznych životných úkonov, a zároveň by sa mala podieľať na vytváraní samotnej atmosféry-vytvárať náladu, či povzbudzovať k práci.Každé svetlo by malo zodpovedať základným pravidlám, ktoré vyplıvajú zo znalostí o pôsobení svetla i farby. To znamená, že hoci každý zákazník sám najlepšie vie aké svetlo požaduje, je vždy lepšie prísť do vybraného obchodu a poradiť sa s odborníkom. Pokiaľ sa budeme zaujímať o tvar či funkčnosť svetla, máme nepreberné možnosti výberu a vyberať môžeme z týchto základných typov osvetlenia:
Bodové svetlá – dnes veľmi obľúbený variant osvetlenia pre interiéry, sú praktické, možno ich podľa potreby natáčať rôznymi směry.je možnosť ich inštalovať ako zapustené do sadrokartónu v vopred pripravených, v prevedením pevnom alebo výklopnom, obľúbené sú aj tyčové závesné stropné systémy.
Prisadené, zapustená stropné svetla – sú s užívateľského hľadiska najpraktickejším typom svetla, najbežnejšie sa užívajú v miestnosti s minimálnou svetelnou výškou. Zapustená svetlá sú veľmi módne a neustále si získavajú stále viac obdivovateľov, sú elegantné pritom nenápadný a tvoria luxusný vzhľad. Ich jedinou nevýhodou je ich nie príliš intenzívny zdroj svetla, teda sa poväčšinou používajú vo väčšom množstve.
Luster – najtypickejším predstaviteľom závesných svietidiel.
Je klasikou medzi všetkými svietidlami, jeho história siaha až do 16. storočia. Dodnes patrí k druhom osvetlenia, ktorých ponuka nám neustále umožňuje dokonalý výber do už zostavených interiéru. Najčastejšie sú využívané v miestnostiach typu obývacej izby, alebo spální, občas sa vynímajú aj v detských izbách. Z pravidlá sú kovové a zdobené krištáľovými ověsky, ďalší typ lustra je rustikálna (sedliacky), tie kombinujú kov s drevom. V ponuke potom nájdeme aj rôzne druhy tienidiel (sklo, textil, plast)
Dôležitá je aj intenzita osvetlenia, tá sa udáva v luxoch (Lx) -vybírá sa podľa účelu osvetlenia, napríklad na pracovnú plochu by malo dopadať svetlo s intenzitou najmenej 300 Lx. Kdežto v obytných miestnostiach postačí iba 50 až 100 Lx.
A konečne sa dostávame k samotnej farbe zdroja. Farba je daná teplotou udávanú v Kelvinoch. Označenie zdroja napríklad 940 značí nasledujúce:
Číslo 9 znamená kvalitu vnímania farieb za použitie danej žiarivky (žiarovky) pre obytné miestnosti vyberáme zdroje s minimálnym číslom 8.
Číslo 40 je farba svetla v Kelvinoch.