Ako na nás pôsobia farby v interiéri

ymaľovanie miestnosti dnes zvládne vďaka kvalitným farbám a moderným technológiám takmer každý. Problémom však môže byť výber vhodného farebného odtieňa, čo nie je vždy ľahká úloha. Farby významne ovplyvňujú atmosféru a vzhľad izby a nevhodne zvoleným odtieňom sa dá mnoho pokaziť. Ako a podľa čoho teda farby vyberať? A ako na nás vôbec jednotlivé farby pôsobia?

Červená

Červená je farbou vášne, akcie a nebezpečenstva. Červená farba podnecuje zrýchlenie tepu a prudko zvyšuje všetky parametre ľudského tela. Červená kričí pred očami, priťahuje pozornosť a dráždi.
V miestnosti ponúka červená farba vzhľad, ktorý je zároveň elegantný a súčasný. V jedálni povzbudzuje červená farba apetít, v izbe sa stáva zvádzajúcou. Červená prináša dotyk tepla do priechodných miestností ako sú vstupné haly alebo priestory schodiska. Červená povzbudzuje činnosť v kuchyni, ale vyhnite sa jej v kanceláriách, pretože tu vyvoláva stres.

Oranžová

Oranžová farba podtrhuje zmysel pre humor. Sám Frank Sinatra kedysi povedal, že oranžová je „farbou šťastia“ a mal pravdu. Oranžová dodáva silu, takže ak sa cítite deprimovaní, oranžová sa ponúka ako dobrý liečebný prostriedok. Oranžová premieňa. Uvoľňuje staré spomienky a podporuje zmenu. Oranžová objíma, pretože jej okrové odtiene terakoty sú teplé a blízke.
Oranžová povzbudzuje. Podobne ako červená, dodáva chuť k činnosti, teda ju môžeme, aspoň v náznaku, použiť v kancelárii. Oranžová oživuje tmavej miestnosti orientované na sever a priestory schodiska bez okien. Oranžová farba je plná energie. Použite ju v miestnosti, kde si hrajú deti.

Zlatá

Nemusíte byť bohatí, aby ste si mohli dovoliť zlato. Zlato zahrieva srdce. U Aztékov ostatne symbolizovalo pozemské vtelenie slnka. V priebehu storočí bolo vždy znakom bohatstva a veľkoleposti. Zlato je božské. V stredovekom náboženskom umení predstavovalo všetko, čo je sväté a nebeské.
Zlatá farba rozveseľuje a osvetľuje. Dodáva hrejivý nádych tmavým miestnostiam orientovaným na sever. Premeňte Váš domov v palác pomocou zlatých, tmavo fialových a purpurových odtieňov. Zlatá, to je leto. Predstavte si slnka na poli s obilím a zlaďte zlatú s odtieňmi od svetlo modrej až po svieži modré odtiene. Zlatá nepodlieha dobe. Je stále v móde a aktuálnym trendom je jej kombinácia so sviežimi neutrálnymi farbami.

Žltá

Žltá je farba veselá, slnečná a regenerujúce. Vzbudzuje dôveru a podnecuje nápady. Žltá patrí medzi prvé farby, ktorú rozoznávajú novorodenci. Prináša svetlo a život. Žltá je ako slnko žiariace na letnej oblohe – prináša teplo a radosť do nášho života. Žltá povznáša ducha. U našich vzdialených predkov symbolizovala príchod jari. Žltá znamená nádej. Počas vojny nosili ženy žlté stuhy ako znamenie nádeje pre im drahé osoby.
Žltá osvetľuje tmavé miestnosti orientované na sever a malým miestnostiam dodáva na objeme. Žltá je farbou plnou energie. Svetlo žltá farba použitá v kúpeľni dodá po ránu impulz. Nebojte sa použiť žiarivý odtieň vo Vašej kuchyni a obývačke. V rustikálnej kuchyni inšpirovanej slnečnicami a modrí pôsobí žltá veselo a sviežo. Elegantne a štýlovo pôsobí žltá v kuchyni zariadenej v retro štýle s doplnkami á la 50. roky. Klasický vzhľad dodá obývacej izbe žltá skombinovaná s bielym stropom.

Zelená

Dajte zelenej zelenú. Zelená lieči, vyživuje a povzbudzuje. Štúdie preukazujú, že chorí sa rýchlejšie zotaví v zelenom prostredí. V hĺbke našej duše sme si vedomí toho, že tam, kde sa objavuje zelená, existuje život. Zelená farba dodáva rovnováhu, pretože sa nachádza uprostred spektra a súznie so všetkými ostatnými farbami.
Zelená podporuje myslenie. Teplé tóny zelenej farby podporujú prijímanie dobrých rozhodnutí v kancelárii. Zelené je osviežujúci. Zelená farba v odtieni kyslého jablka, skombinovaná s bielou, dodá šmrnc kuchyni. Zelená vo svojom olivovom odtieni pôsobí veľmi elegantne v obývacej izbe; veľmi dobre sa snúbi s dreveným obložením a tmavou kožou. V spálni v štýle Art Déco pôsobí nadčasovo kombinácia zelenej s marhuľovou alebo so svetlo hnedými odtieňmi. Vo svojich svetlých odtieňoch pôsobí zelená ako zen.

Modrá

Ponorte sa do modrej. Je to farba, ktorá upokojuje, relaxuje a zjemňuje. Modrá je všeobecne v obľube. Je uvoľňujúca a pomáha nám premýšľať. Modrá je farbou premýšľania a logiky, pomáha nám v komunikácii. Modrá upevňuje našu hlbokú psychiku, pretože reprezentuje vzduch a vodu, dva základné elementy potrebné k životu. Modrá zmieruje. Aj preto si organizácia OSN vybrala túto farbu pre svoju zástavu.
V spálni prináša modrá, predovšetkým vo svojich najsvetlejších odtieňoch, pokoj a uspokojuje dušu. V kancelárii alebo študovni podporujú živšie odtiene modrej farby myslenie. V kúpeľni regeneruje modrá farba dušu i telo. Vyberte si svieže tóny, akými sú napríklad modrozelená alebo tyrkysová. Modrá osvieži kúpeľňu v marockom štýle s modrými a bielymi mozaikami. V obývacej izbe pôsobí modrá, spolu s kreslami z čokoládovo hnedej kože a tmavého dreveného obloženia, elegantným a zároveň uvoľňujúcim dojmom.

Fialová

Fialová farba sa spája s dušou. Je zdrojom tvorivosti a inšpirácie. Fialová sa nespája iba s duchovnom, je tiež spojená s kráľovským majestátom a okázalosťou. Fialová farba dodáva rozvahu. K zlepšeniu intuície je odporúčaný odtieň indigo. Fialová farba dáva na obdiv bohatstvo. Kedysi nosili drahé odevy vo fialovej farbe iba králi a bohatí. Fialová je synonymom tvorivosti. Vo feng shui, patrí fialová medzi farby jasnovidcov a rojkov.
Fialová uvoľňuje. V kúpeľni podporuje meditáciu a odpočinok. Fialová pôsobí očarujúcim dojmom. V obývacej izbe pôsobí úchvatne odtiene slivky skombinovanej so striebornou. Fialová je zdrojom inšpirácie a tvorivosti, preto ju použite tiež na steny v ateliéri. Fialová je znakom hojnosti. Vytvorte vzhľad „tisíce a jednej noci“ pomocou fialových a zlatých vankúšov. Fialová je slávnostná. Aby ste dodali moderný a pohodlný štýl, skombinujte svetlé odtiene s čokoládovo hnedou. Fialová je upokojujúca.

Neutrálny

Neutrálne farby sú prispôsobivé – ladia vždy a všade. Neutrálne farby poskytujú ideálne pozadie pre všetky predmety, ktorými sa radi obklopujete. Neutrálne farby uvoľňujú. Tieto odtiene nie sú náročné na udržiavanie. Sú flexibilné. Pokiaľ sa cítite vystresovaní, neutrálne farby Vás upokojí. V obývacej izbe Vám neutrálne farby pomôžu opäť nájsť pokoj. V spálni Vám tieto odtiene pomôžu celkom iste zaspať. Vďaka týmto upokojujúcim odtieňom, použitým v kúpeľni alebo v kancelárii, môžete nechať voľne potulovať svoje myšlienky.
Neutrálne odtiene sa perfektne hodia k prírodnému štýlu, napríklad modernému rustikálnemu štýlu – kombinácia kože, prútia, konope. Neutrálne odtiene milujú minimalizmus. Dokonale sa hodí pre čistý, ale nie príliš chladný štýl. Neutrálne tóny sú nadčasové. Ladí so všetkým a môžu tým pádom poslúžiť ako základ množstvu rôznorodých štýlov.

Zdroj a foto: Dulux

Patrik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *