Chvála ohňa v záhrade

Grilovanie je bežnou súčasťou životného štýlu a nikde nemá záhradný krb takú tradíciu ako u nás. Len čo sa trochu vyčasí, trávime čoraz viac času v záhrade – nielen nutnou starostlivosťou o ňu, ale aj príjemnými chvíľami pri posedení s priateľmi a rodinou pri záhradnom krbe či grilu. Ak ešte krb nemáme, dokážeme si ho s trochou šikovnosti a múdrou knihou v ruke postaviť sami, alebo si len vybrať vhodné miesto v záhrade a krb si kúpiť v špecializovanej predajni alebo záhradnom centre.
Záhradné krby sú výsledkom želania človeka mať oheň k svojej potešeniu nie len vo vnútri svojho domu, ale aj mimo, mimo neho. Od počiatku ľudskej kultúry je oheň úzko spätý so životom človeka. Aj záhradný krb si zachováva základný zmysel ohnisko ako miesta sústredenia života ľudí; pripravuje sa tu jedlo, zhromažďuje rodina, prijímajú hostia a preberajú životné skúsenosti, spriadajú plány a sny ..

Oheň v krbe je zdrojom mnohých inšpirácie, s krbom je neoddeliteľne spojený život človeka, človek zahĺbený do sugestívne hry plameňov a praskot dreva môže byť aj v spoločnosti iných ľudí sám so sebou. V krbe je kus prastarej tradície mnohých národov. Krby a grily neslúži len k príprave jedla, ale rozširujú obytný priestor o novú dimenziu – vťahujú záhradu do domu, dotvára prírodné prostredie záhrady a zvyšujú jej atraktivitu a úžitkovú hodnotu.

Praktické umiestnenie

Pri vonkajších krbov je niekoľko zásad, ktoré by sme mali mať na pamäti pri ich stavbe. Najdôležitejšie je správne umiestnenie krbu. Krb postavíme v závetrí na vhodnej strane domu alebo v záhrade tak, aby sme nepríjemným dymom neobťažovali seba ani susedov. Na ochranu pred vetrom využijeme rôznych architektonických prvkov ako sú živé ploty, jednoduché drevené zásteny a paravány. Krb sa musí dobre obsluhovať, musíme teda počítať s dostatočnými priestormi okolo ohnisko a s prístupovými cestami. V blízkosti krbu a v rovnakej výške ako krbové ohnisko, teda najčastejšie 80 cm, musí byť dostatok plôch na prípravu potravín a odloženie riadu. Nesmieme zabudnúť ani na kvalitné spevnené povrchy v okolí krbu, ktoré budú nekĺzavé a bezpečné a na ktorých prípadná kvapnutiu mastnota nezanechá nepekné škvrny.

Pretože krb bude stáť na otvorenom priestranstve, máme k dispozícii neobmedzené množstvo vzduchu pre prístup do ohniska a môžeme preto urobiť tak veľký spaľovací priestor, ako potrebujeme. Iné parametre – veľkosť ohnisko a plochu krbového otvoru, výšku komína – bude mať krb pre grilovanie a opekanie, kde palivom bude drevo, a iné zase krb na drevené uhlie, v ktorom budeme iba grilovať. So správnou voľbou veľkostí a pomerov jednotlivých prvkov nám pomôže literatúra a trocha matematiky, správny ťah je predsa len veda.

Palivo

Ak kúrime drevom, vyrovnaná hranice zásobného paliva v dĺžke zodpovedajúcej rozmerom ohnisko môže tvoriť výrazný estetický prvok a byť napríklad súčasťou cloniaci múrika. Drevo na kúrenie musí byť kvalitné a suché; kúrime tvrdým drevom, ktoré schne na vzduchu aspoň dva roky, potom pri správnom spaľovaní horí modravými plamienky a uhlíky v ohnisku dlho tlejú. Naproti tomu drevo mäkké, používané pri roztápaní, má dlhý, svetlý svietiace plameň a horí rýchlejšie, a pre dostatočné vysušenie mu stačí rok na vzduchu. Drevené brikety môžu pri spaľovaní niekedy spôsobiť problémy; je potrebné ich použitie vyskúšať. Pokiaľ nemá krb dostatočný ťah, môže sa stať, že budú skôr tlieť než horieť a potom niekedy vydávajú nepríjemný zápach. Najpoužívanejším palivom pre záhradné krby a grily je však drevené uhlie. Skladujeme je v suchu a podpaľujú len podpaľovače, ktoré sú na to určené alebo ho prikladáme na horiace drevené triesky.

Pohoda na terase

Umiestnenie krbu na terase priliehajúce k domu je veľmi príjemné a prevádzkovo vyhovujúce, dovolí totiž maximálne využitie krbu za každého počasia. Posedenie spríjemní aspoň čiastočné zastrešenia – pergola krytá priesvitným materiálom alebo tieniace markízy umožní využitie aj v drsnejších podmienkach skorého leta či prichádzajúceho jesene, kedy sú noci ešte (už) chladné. Rôzne drevené konštrukcie poskytujúca ochranu pred vetrom aj ostrým slnkom môžeme nechať popnout kombináciou niekoľkých druhov popínaviek a využiť aj závesné nádoby s letničkami, ktoré budú atraktívne po celý rok a oživí vôňu grilovaného mäsa nevtieravou vôňou kvetov. Len pozor na žiar vychádzajúce z ohniska, ktorý môže byť intenzívne aj niekoľko desiatok centimetrov okolo a rastliny by zničil.

V záhradnom zákutia

Krb voľne umiestnený v záhrade bude mať najmenší priamu väzbu s domom. Pomocou modelácie terénu, kamenných múrov, živých plotov a dômyselne premyslených pergol a iných drevených konštrukcií spolu s dobre zvolenými kríkmi, popínavkami a trvalkami získame intímny priestor na posedenie a bujarým oslavám bez obáv z rušenia susedov. Prístupová cesta od domu k takému skrytému posedenie môže využiť krásy šľapákov uložených do trávnika, kombinovať drevo a kameň alebo tehly, ak bude krb murovaný z kameňa alebo tehál; ale aj cestička vysečená do lúčneho trávniku tam, kde nebude krb využívaný príliš často, nás prevedie príjemnými zákutiami záhrady k miestu lukulských hodov.

Staviame sami

Klasické záhradné krby, u nás tak populárne a rozšírené, sú konštrukčne veľmi podobné otvoreným vnútorným kozubom. Prefabrikované, takzvané grilovacie krby z keramických alebo betónových dielov jednoducho postavíme ako stavebnicu; ale jednoduchý krb si môžeme postaviť tiež vlastnými silami, teda skôr silami šikovného murára. Stavebné materiály pre vonkajšie krby musí byť odolné poveternostným vplyvom, aby napríklad kameň, z ktorého krb postavíme, nenasiakla vodou a v mrazivých dňoch nepopraskal. S výberom vhodného kameňa si necháme poradiť od odborníka, dobre použiteľné sú miestne materiály, ako je bridlica, žula, rula. Krb môžeme vymurovať z priznaných tehál, pre ohnisko možno použiť jemnozrnné horniny ako sú čadiča, serpentíny a opuky s malým obsahom vápnika, ale väčšinou sa muruje alebo obkladá šamotovými tehlami, plátky a tvarovkami. Pre úsporu práce a času je možné tiež zakúpiť samostatnú vykurovaciu vložku z liatiny alebo oceľového plechu.

SN  Je libo niečo menšieho?

Ak sme obmedzení priestorom, napríklad disponujeme len malú terasou alebo balkónom, potom siahneme po niektorom zo záhradných grilov, napríklad po elektrickom, ktorý môžeme využiť príležitostne aj v kuchyni. Čistý prevádzka je výhodou tiež plynových grilov, či už tých s lávovými kameňmi alebo s liatinovými plátmi, odpadne manipulácia s palivom a stačí len zapáliť plyn. Zato klasické grily na drevené uhlie zase dodajú pokrmom nezameniteľnú vôňu dymu. Trochu netradičným spôsobom je úprava mäsa na kameni. Nad ohnisko umiestnime kamennú dosku z mramoru, jemnozrnnej ruly alebo podobného materiálu, zakúrime u kraja, aby sa doska prehrieva pomaly a nepraskla, a udržiavame mierny oheň. Takto pripravíme skvelé steaky, zeleninu aj ovocie a tiež pečivo, nič sa nepripaľuje, omastok nekvapká a plamene nefajčí … Tiež už sa tešíte na leto?

Jana Reichlová

Patrik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *