Ako zladiť farby v obývačke? Riaďte sa pravidlom 60-30-10

V ktorej miestnosti svojej domácnosti trávite najviac času? Spáči povedia, že v spálni, ale skúsme teraz vynechať spánok. Najčastejšia odpoveď tak určite bude obývacia izba. To je o dôvod viac, aby sme sa v nej cítili naozaj príjemne.

Primárna farba patrí na veľké plochy

Ako dosiahnuť, aby ste sa vo svojej obývačke cítili skutočne dobre? Samozrejme, jej zariadením, ale dôležitú úlohu tu zohrávajú aj farby. Od stien cez nábytok až po doplnky.

Ako teda farby v obývačke správne kombinovať? Populárny je dvojfarebný minimalistický kontrast, ktorý však môže vyzerať príliš sterilne. Lepšou voľbou v takýchto prípadoch môže byť pravidlo 60-30-10. Ako toto pravidlo funguje?

Začnime od začiatku. 60 % by mala tvoriť primárna farba. Tá by sa mala vyskytovať na veľkých plochách, ktorými sú steny, podlaha, či štýlové koberce. Dôležité je, aby primárna farba bola skutočne primárna a nemali ste v obývačke viacero farieb s rovnakým zastúpením.

Aké sú sekundárna a doplnková farba?

Primárnou farbou to však nekončí. Nasleduje sekundárna farba. Tá tvorí 30 %. Nejde však o protipól primárnej farby, ale o akúsi „podporu“ v podobe svetlejšieho, či tmavšieho odtieňa. A kam sa takáto sekundárna farba hodí? Na záclony, praktické závesy, kreslá, či dekoračné vankúše na pohovke.

Posledných 10 % pripadá na doplnkovú farbu. Nedajte sa oklamať tým, že je zastúpená v najmenšej miere. Aj napriek tomu môže byť veľmi výrazná a mať značný vplyv na celkovú atmosféru obývacej izby. Ide totižto o kontrastnú farbu, ktorá slúži na oživenie miestnosti. Hodí sa na drobnosti, ale aj na väčšie kusy nábytku. Len pozor, aby ste z nej nespravili primárnu farbu. Majte preto na pamäti pravidlo 60-30-10.

 

Zdroj obrázka:

Autor: New Africa / Shutterstock.com

admin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *