Aj rolety majú viacero druhov. Aké výhody majú plissé a vonkajšie?

S roletami sa niekedy v živote určite stretol každý. Mnohí si ešte pamätajú na rolety z 90. rokov spred doby, keď ich vo veľkom začali nahrádzať žalúzie. Vtedy boli dosť veľké a po dizajnovej stránke mali ďaleko do vábivých.

Tienenie musí byť uchytené zvrchu? Tak to vôbec

Aj rolety si však prešli svojim vývojom a vďaka tomu si opäť našli cestu do domácností. V súčasnosti sa dokonca doťahujú na žalúzie, čo sa obľúbenosti týka a mieria naspäť „na vrchol“. Klasické rolety sú kompaktnejšie, dizajnovo krajšie a základné modely je dokonca možné namontovať na rám okna bez vŕtania. Niet sa tak čomu diviť, že sú opäť obľúbené.

Vývoj roliet však neostal len pri klasickom prevedení. V súčasnosti je na trhu hneď niekoľko druhov roliet, medzi ktorými si zaručene vyberie každý. Patria medzi ne aj moderné plissé rolety. V čom spočíva ich jedinečnosť?

Plissé rolety sú z látky, ktorá sa skladá do tvaru harmoniky. Špecifické sú tým, že nie sú pevne uchytené v hornej časti okna a tak je možné ich sťahovať a posúvať oboma smermi. Oveľa ľahšie tak vďaka nim dosiahnete ideálne svetelné podmienky pre danú izbu.

Oveľa viac, než len ochrana proti slnečným lúčom

Výnimočné vlastnosti majú aj vonkajšie rolety. Na prvý pohľad fungujú ako klasické rolety, ale sú umiestnené pred oknom. A práve to robí ten rozdiel. Keďže slnečné lúče odrážajú ešte predtým, než preniknú do interiéru, účinne bránia tomu, aby sa interiér prehrieval. Ak sú správne namontované, môžu dokonca nahradiť klimatizáciu.

To však nie je všetko. Slúžia aj ako zvuková izolácia, takže sa skvelo hodia domácnostiam, ktoré trápi hluk prichádzajúci zvonka. A nielen proti hluku vás ochránia. Zatiahnuté vonkajšie rolety slúžia ako „pancier“ pre vaše okná a výrazne sťažujú prístup do vášho domu potenciálnym nepozvaným návštevníkom.

 

Zdroj obrázka:

Autor: Maridav / Shutterstock.com

admin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *