Ako vybrať klimatizáciu?

 

Väčšinou je to tak, že pokiaľ nejaký tovar nevyberáme, ani netušíme, čo všetko u neho môžeme voliť, na čo si dať pozor. To platí aj pri klimatizácii. Než investujte do tej svojej, je potrebné zamyslieť sa nad tým, ako často ju budete chcieť používať, akú veľkú plochu bude mať klimatizácia vychladiť, alebo napríklad nad tým, či budete chcieť „len“ chladný vzduch.

Čo všetko musí klimatizácia vedieť?

Základné typy klimatizácií vedia v lete vzduch dostatočne ochladiť na vami požadovanú teplotu. Technicky vyspelejšie klimatizácie zvládnu aj vykurovanie, čo užívateľovi prinesie po celý rok tepelný komfort. Súčasťou bývajú aj prachové filtre alebo funkcie čistenia vzduchu, vetrania a zvlhčovania.

Chcete mať možnosť klimatizáciu premiestňovať?

Vybrať si môžete medzi dvoma základnými typmi klimatizačných jednotiek, a to mobilnou klimatizáciou alebo nástennou.

Nástenné, ktoré sú napevno inštalované, sa skladajú z vnútornej jednotky s výparníkom či výparníkmi a z vonkajšej jednotky, v ktorej sa nachádza kondenzátor a kompresor. Hodia sa do bytov aj domov, zaberajú málo miesta, sú výkonné, málo hlučné. Investícia do nich je vyššia, sú ale úspornejšie.

Mobilné klimatizácie sú úplne jednoduchým a rýchlym riešením. Možno ich premiestniť podľa potreby a využívať ich môžete v bytoch aj domoch, zvlášť vtedy, keď nemáte priestor pre vonkajšiu jednotku nástennej klimatizácie, keď nechcete mať klímu pustenú denne, aj do domčekov, chatiek a chalúp, kde jazdíte na víkendy. Väčšina mobilných klimatizácií patrí do energetickej triedy A. Sú síce hlučnejšie, ale nie sú tak cenovo nákladné, ako zabudované klimatizácie.

Cena prevádzky mobilnej klimatizácie

Nevyznáte sa v štítkoch? Prevádzka klimatizácie s energetickým štítkom A++ pri používaní 600 hodín ročne, vás vyjde na cca 100 EUR. Za prevádzku klimatizácie s energetickým štítkom A pri rovnakej prevádzke zaplatíte asi o 20 EUR viac.

Dostatočný výkon

Čím výkonnejšiu klimatizáciu zaobstaráte, tým rýchlejšie bude priestor vychladený. Je dobré vedieť, aký veľký priestor chcete vychladiť, na akú svetovú stranu je byt či miestnosť orientovaná, aká je plocha okien, ktorými sa dovnútra dostáva viac tepla, či je budova zateplená… Spočítať si môžete nechať tepelné zisky miestnosti a podľa toho sa rozhodnúť.

V každom prípade, s klimatizáciou, ktorá interiér o niekoľko stupňov Celzia ochladí, sa vám bude žiť oveľa lepšie.

admin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *