Pri akejkoľvek rekonštrukcii v domácnosti máte na začiatku vždy dve možnosti. Zveriť danú úlohu profesionálom alebo to skúsiť svojpomocne. Druhú možnosť často volíme v záujme šetrenia financií a to hlavne ak ide o zdanlivé drobnosti, na ktoré si trúfame aj bez pomoci.
Akú škárovačku vlastne kúpiť?
Aj pri tých zdanlivých drobnostiach sa však stáva, že veľmi rýchlo zistíme, ako to s tou „drobnosťou“ a jednoduchosťou naozaj je. Niekedy je dokonca aj výber materiálu komplikovanejší ako sa môže z pohľadu laika zdať. Výnimkou nie je ani výber škárovacej hmoty.
Často sa výber škárovačky zužuje na rozhodovanie medzi cementovými a epoxidovými škárovačkami. Oba druhy majú to svoje „naj“. Cementové sú najviac používané a epoxidové sú najviac odolné. Aké však majú oba z týchto druhov škárovačiek vlastnosti?
Každá má svoje výhody aj nevýhody
Prečo sú cementové škárovačky tak obľúbené? Sú najlacnejšie a aplikujú sa jednoducho a rýchlo. Skrátka, sú ako stvorené pre domácich majstrov. Primárne sú určené na použitie v interiéri a na špáry do 6 mm, niektoré špeciálnejšie druhy až do 15 mm. Sú pochôdzne do 24 hodín. Ich výhodou je taktiež obrovský výber odtieňov. Samozrejme, nezaobíde sa to bez nevýhod. Medzi nevýhody cementových škárovačiek patria nižšia odolnosť voči vode a vlhkosti a taktiež voči nečistotám a chemikáliám a kratšia životnosť.
A čo epoxidové škárovačky? Keďže sa epoxidová škárovacia hmota nezmršťuje, je pri práci s ňou minimálne riziko trhlín. Epoxidové škárovačky sú farebne stále, sú vodotesné a odolné voči mechanickému aj chemickému poškodeniu. Bez obáv môžete epoxidovú škárovačku použiť napríklad aj v bazéne s morskou vodou. Podobne ako pri cementových škárovačkách aj tie epoxidové je možné podľa konkrétneho typu použiť na špáry až do 15 mm. Pochôdzne môžu byť už za 30 minút! Majú vôbec nejakú nevýhodu? Samozrejme a týka sa ich aplikácie. Je totižto nutné s nimi pracovať veľmi precízne, aby bol dosiahnutý neporézny povrch.
Zdroj obrázka:
Autor: DUO Studio / Shutterstock.com