Ako šetriť vodu v kúpeľni?

Voda si našu snahu šetriť ňou zaslúži. Robíme to pre prírodu, budúce generácie, ale samozrejme aj pre seba. Veď cena vody je vysoká a uvedomelým chovaním či drobnými vychytávkami do domácnosti dokážeme ušetriť nielen vodu, ale aj naše financie.

 

Kúpeľňa je miesto, kde si to samozrejme bez vody nevieme predstaviť. A práve tu s ňou dokážeme najviac šetriť. Dokonca výrazne viac než v kuchyni. Ako na efektívne šerenie vodou v kúpeľni?

 

Úspora vody v kúpeľni znižuje zbytočné výdaje domácnostiam. Často pritom nie sú opatrenia vedúce k nižšej spotrebe vody nijako drastické. Stačí vedieť, na čo sa zamerať, alebo si kúpiť pomôcky, ktoré nám s tým pomôžu.

 

 

Úsporné batérie sa vyplatia

 

 

Prvým pomocníkom pri šetrení vody v kúpeľni je vodovodná batéria do kúpeľne. Moderné batérie už dávno nie sú iba o dizajne. Kladú tiež dôraz na udržateľnosť a ochranu životného prostredia. Predovšetkým sa snažia vďaka vychytávkam znižovať spotrebu vodu. Idú na to rôznymi spôsobmi, napríklad perlátormi. A aj keď je investícia do kvalitnej úspornej batérie niekedy vyššia, vďaka ušetrenému množstvo vody býva návratnosť veľmi rýchla.

 

 

Sprcha, alebo vaňa?

 

 

Vodou by sme mali šetriť pri oboch. Obvykle sa ako šetrenie vodou odporúča sprcha. To je však pravda iba vtedy, ak sa sprchujeme krátko. Sprcha by nemala trvať dlhšie ako 5 minút. V opačnom prípade je úspornejšia dokonca vaňa. Stačí skrátiť sprchovanie o dve minúty a mesačne sme schopní ušetriť viac ako 600 litrov vody.

 

Šetriť vodou by sme mali aj pri umývaní vlasov. Dokiaľ si šampónujeme vlasy, prípadne nechávame pôsobiť kondicionér, určite by sme mali vypnúť vodu. Podobné je to pri mydlení aj holení.

 

 

Šetrite vodou pri umývaní zubov

 

 

Aj vy nechávate tiecť vodu pri umývaní zubov? Robíte chybu! Zbytočne sa zvyšuje vaša spotreba vody. Vodovodnú batériu vždy vypnite a zuby si oplachujte vodou v poháriku.

 

 

Problematická toaleta

 

 

Na šetrenie vodou dbajte aj u toalety. Veľkým žrútom vody je pretekajúci záchod. Často si to ani nevšimneme. Toaleta a splachovací mechanizmus potrebujú pravidelnú kontrolu. Strata vody toaletou býva obrovská.

 

A ako je to s nesplachovaním? Takto rozhodne nešetrite! Miesto toho si zadovážte modernú toaletu, ktorá rozlišuje, koľko vody je na spláchnutie nutné. A nezabudnite naučiť deti správne splachovať.

 

 

Šetrite pri praní

 

 

Veľkú spotrebu vody máme aj pri praní. Problematické sú hlavne staré práčky. Ak máte dom žrúta vody, rýchle takú pračku vymeňte za novú.

 

Naučte sa tiež správne prať. Nepúšťajte práčku, dokiaľ nie je plná. K tomuto účelu si zadovážte koše na bielizeň a tú trieďte podľa farieb. Až keď je kôš s konkrétnou farbou plný, perte.

 

Využívajte tiež úsporné programy moderných práčok. Vedia ušetriť veľké množstvo vody. Rovnako ako moderné vychytávky – napríklad sprchovanie bielizne. Nezabudnite, že do práčky by malo ísť bielizeň až keď ju zbavíme hrubých nečistôt. Aj takto totiž šetríme vodou.

admin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *