Ako riešiť problémy s hlučnými susedmi v bytovke?

Bývanie v byte so sebou často prináša aj určitý ruch prenášajúci sa medzi jednotlivými bytmi. Niekedy je to skutočne len neškodný ruch, avšak niekedy to už je skutočne nepríjemný hluk, ktorý obmedzuje komfort bývania.

Vhodná kombinácia materiálov dokonale odhluční vaše steny

Takýto rušivý hluk často prichádza od netolerantných susedov. V takých prípadoch je veľmi ťažké riešiť tento problém rozhovorom a tak je potrebné proti hluku od susedov bojovať aktívnejšie. A to tak, že pri najbližšej rekonštrukcii budete myslieť na zvukovú izoláciu vášho bytu.

Našťastie je na súčasnom trhu široký výber rôznych materiálov, napríklad zvukovo izolačné dosky, akustická pena a ďalšie, ktoré dokážu (často vo vzájomnej kombinácii) výrazne redukovať hluk, ktorý sa k vám prenáša stenami. Pri výbere vhodnej skladby materiálov je dôležitým faktorom nielen samotná schopnosť izolovať zvuky, ale aj hrúbka takejto konštrukcie, aby sa vám príliš hrubou izoláciou nezmenšil priestor na bývanie. Výber je tak o hľadaní rovnováhy medzi týmito dvoma faktormi.

S kročajovým hlukom to nie je také jednoduché

Špecifickým hlukom je ten, s ktorým sa môžete stretnúť „vďaka“ susedom nad vami. Ide o takzvaný kročajový hluk, čiže hluk, ktorý vzniká pri kráčaní, dupotaní, či posúvaní stoličiek po podlahe.

Prečo ho označujeme ako špecifický? No dobre, skôr by sme mali označiť za špecifické riešenie tohto hluku. Môžete síce použiť akustickú izoláciu na strop, ale tá izoluje len hluk z TV, reč a podobné zvuky.

Kročajový hluk sa prenáša hlavne stenami a tak je naň odhlučnenie stropu prikrátke. Riešením je účinná kročajová izolácia. A tu je špecifikum toho riešenia. Logicky je potrebná rekonštrukcia podlahy susedov nad vami. Len ťažko si však niekto zrekonštruuje podlahu kvôli vám, ale môžete aspoň docieliť, že pri najbližšej rekonštrukcii podlahy si vaši horní susedia na vás spomenú a zaobstarajú si kvalitnú kročajovú izoláciu.

 

Zdroj obrázka:

Autor: Photoroyalty / Shutterstock.com

admin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *