Kuchyňa spojená s obývacou izbou? A prečo nie!

Viac ako 95 percent súčasných kuchýň a obývacích izieb sa rieši ako jeden spoločný priestor. Presný návod na toto riešenie ale neexistuje, záleží predovšetkým na tom, aký je životný štýl danej rodiny.

Preto spojenie kuchyne a obývačky sa dlho protestovalo. Hlavným argumentom odporcov bol hluk a odér z varenia. Lenže vďaka kvalitným novým potřebičům výhrady už padli, umývačky aj digestory sú nielen výkonné, ale aj tiché.

Spojenie kuchyne a obývačky je dôležité najmä pre rodiny s malým deťmi, pre mamičku je praktické mať deti na dohľad práve v obývacej priestoru, do detskej izby nevidí a aby sa jej plietli pod nohy pri príprave jedla, to ideálne naozaj nie je. Ženy tiež nechcú tráviť čas samy pri príprave jedla, zatiaľ čo ostatné – rodina, návštevy – sa bavia niekde inde.

Na prvom mieste je stôl

Za veľmi dôležité pokladajú architekti v prepojenom priestore umiestnenie stola, ktorý by mal byť dostatočne veľký, aby „zvládol“ aj rodinné oslavy, Vianoce so starými rodičmi či veľkou návštevu. Kto má málo miesta a s trvalým umiestnením stola pre šesť ľudí by zápolil, môže si zaobstarať rozkladací prevedení.

Že sa vám zdá stôl pre šesť márnotratným riešením? A vám by sa nepáčilo krásne ozdobiť vianočný stôl pre celú rodinu vrátane babičky a dedka alebo mať pre veľkú návštevu pekne nachystané občerstvenie? Na veľkom stole taká akcia vždy vynikne lepšie.

U dostatočne veľkého stola možno hrať rôzne hry, deti si na ňom môžu rozložiť učenia a mamička zase ocenia priestor pre pozdĺžne prerezanie závesov … Zásadné rada architektov pre zariaďovanie kuchyne spojenej s obývačkou môže byť prekvapujúca: najprv vyriešte kuchyňu a jedáleň, ešte len to, čo „zostane“, venujte obývacej izbe. K stolu má byť jednoduchý a čo najkratšie prístup z kuchyne.

Veľkosť pohovky v obývacej časti a množstvo ďalšieho nábytku možno ľahko zredukovať, väčšina rodín ju rovnako používa hlavne na sledovanie televízie. Konferenčný stolík, ktorý zaberá veľa miesta, môžu nahradiť napríklad takzvané hnízdovité stolíky, teda také, kedy sa dva či tri dajú podsunúť pod seba a ktoré môžu stáť pokojne niekde v rohu miestnosti v blízkosti sedačky. Keď budú potrebné, umiestni sa na patričné miesto. Návštevu radšej pozvite k stolu ako k nízkemu konferečnímu stolíku, tam aj obyčajné pitie kávy predstavuje nezriedka eskamotérsky kúsok.

Stôl a potrebné centimetre

Voľba veľkého stola začína u centimetrov: pre stolovanie potrebuje každý stravník plochu 60 cm na šírku a 40 cm na hĺbku, medzi dva proti sebe sediaci by sa mal zmestiť ešte minimálne 10 cm široký pás na dochucovadlá, pečivo či dekoráciu. Pri vymeriavaní dostatočného priestoru sa nesmie zabudnúť na to, že treba stoličky pri usadnutí či vstávaní odsunúť, to znamená mať k dispozícii ďalších minimálne 70, lepšie však 100 cm voľného priestoru. Kruhové stoly síce pôsobí veľa slávnostne, ale na priestor sú oveľa náročnejšie ako kruhová alebo obdĺžnikové. Obľúbené rohové lavice z malých panelákových kuchýň pohodlie neponúkajú, keď chce sediaci v rohu vstať, musí sa kvôli nemu nadvihnúť ostatní.

Kam s televíziou

V obytnom priestore dnes nechýba – takmer v žiadnej domácnosti – väčšie či menšie televízor, spravidla už v plochom prevedení na stenu. Vzdialenosť diváka by mala byť približne trojnásobok uhlopriečky, stred obrazovky by ste mali mať, ak sedíte, vo výške očí. Televízor nepatrí proti oknu, to kvôli odrazu svetla.

Pre pohodlie pri sledovaní filmov sú ideálne aj rôzne podnožky a takzvané pufy pod nohy, prípadne polohovateľné opierky hlavy. Kto má dostatok miesta, môže si dopriať rovno televízne polohovateľné kreslo. Vyhnite sa iba vysokým kreslám umiestneným do priestoru, pôsobí rušivo. Ak máte krb, umiestnite ho tak, aby ste mali na ne priamy pohľad z pohovky či kresiel. „Súboj“ televízor a krb býva niekedy obtiažny, kto dostane prednosť? Voľba záleží práve na rodinných zvyklostiach.

Patrik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *