Ako na podlahové vykurovanie

Moderné systémy vykurovania, medzi ktoré nepochybne patrí tiež podlahové kúrenie (podlahové vykurovanie). Je to systém, ktorý sa u nás v posledných rokoch stal štandardom, a to nielen vďaka estetickej stránke. Výrazné úspory energie a zdraviu prospešné mikroklíma v miestnosti sú silné argumenty pre to, aby ľudia vsadili na „teplo od nôh“ a vytvorili si doma ideálne teplotné podmienky.
Podlahové vykurovanie je vhodné aj pre aplikáciu alternatívnych zdrojov energie. Hodí sa do všetkých typov miestností a priestor bez ohľadu na spôsob ich využívania. V systémoch podlahového vykurovania je možné voliť medzi teplovodným a elektrickým, v tomto článku sa budeme venovať podrobnejšie systému teplovodnému.

Podstatou systémov podlahového vykurovania je rovnomerné rozloženie teploty po celej ploche vykurovanej miestnosti. Vysoký podiel sálania umožňuje dosiahnutie pocitu optimálneho komfortu v miestnosti, a pritom je teplota približne o 2 ° C nižšia ako u iných spôsobov vykurovania. Najvyššia teplota v miestnosti je v úrovni podlahy, človek má tak nohy v teple a nepociťuje chlad. Znížením teploty vzduchu o 2 ° C pri zachovaní tepelnej pohody klesnú prevádzkové náklady až o 15%.

Typy podlahových krytín
Podlahové vykurovanie dovoľuje použitie všetkých podlahových krytín, ktorých tepelný odpor nepresahuje hodnotu 0,15 m2 K / W. Hodnotu tepelného odporu podlahovej krytiny udáva výrobca a tejto podmienke vyhovujú všetky bežne používané krytiny, ako je dlažba, plávajúca podlaha, koberec, PVC či parkety. Keďže práve dlažba má najmenšiu hodnotu tepelného odporu, je ideálne jej použitie v spojení s kondenzačným kotlom či alternatívnymi zdrojmi energie. Pri projektovaní podlahového vykurovania je užitočné počítať s tým, že po čase môže dôjsť k zmene podlahovej krytiny, ktorá bude mať vyšší tepelný odpor.
Príprava podlahy pred montážou
Pred začatím prác musia byť inštalovaná okná a dvere a začistené steny, aby tak bolo umožnené bezprievanové schnutie vykurovacieho poteru. Aby systémovej dosky dobre dosadali na podklad, musí byť podkladový betón pred ich uložením zbavený všetkých zvyškov malty a čisto zametanie.

Jednoduchá inštalácia systému
Montáž systému gabotherm 1.2.3R je v porovnaní so všetkými známymi systémami oveľa ľahšie a rýchlejšie. Rúrka gabomaxR 15 × 1,5 mm má vzhľadom k nepatrnej hrúbke steny podstatne väčšiu ohybnosť / pružnosť a súčasne má rovnaký prietok ako rúrka 16 × 2 mm. V spojení so systémovou doskou z tvarovaného polystyrénu je montáž veľmi jednoduchá.
K rúrkam gabomaxR bola špeciálne vyvinutá systémová doska gabotherm 1.2.3R s integrovanou tepelnú izoláciu, izoláciu proti kročajovému hluku a vlhkosti z polystyrénu s výstupkami pre uchytenie rúrok. Rúrky môžu byť do tejto dosky ukladané s rozostupom 7,5 cm a jeho násobky. Systémovú dosku gabotherm 1.2.3R s tvrdou vrchnou vrstvou a jadrom z polystyrénu s krokovou izoláciou, možno veľmi ľahko bez prierezov spracovávať krájacím nožom. Tvarové výstupky zaručujú presné dodržanie požadovanej roztečie kotvenie trubiek podľa projektu a chránia trubku pred poškodeniu pri vlastnej montáži.

Do ktorej miestnosti?
Nízkoteplotné systémy umožňujú prispôsobiť vykurovanie jednotlivých miestností ich účelu: napríklad kancelária bude vykurovaná inak než byt alebo chodba. Sú vhodné do obytných i úžitkových priestorov (domov, kancelárie, telocvične, bazény, haly a i.) Bez obmedzenia.

Moderný nízkoteplotný vykurovací systém
Podlahové i stenové vykurovanie zaručujú energeticky úspornú prevádzku. Je zabudované v podlahe, či v omietke, a preto nenarušuje architektonické riešenie a dizajn interiéru. Patrí medzi veľkoplošné sálavé vykurovacie systémy. Z vykurovanej plochy – podlahy alebo steny – sa teplo šíri rovnomerne do celého priestoru. Teplota vody, ktorá prúdi trubkami v podlahe, je nižšia ako 50 ° C, čo predstavuje vysokú prevádzkovú úsporu energie.

TEXT: Ing. Pavel Vlach

Autor pracuje v spoločnosti KKH, ktorá sa zameriava na komplexné energeticky úsporné systémy.

Patrik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *