Montáž drôtených plotov

Vráta a ploty z vlnitej mriežky sa vyrábajú v rôznych veľkostiach a prevedeniach. Existujú zatváracie krídla, dvojité vráta a plotové polia. Brány sa vyrábajú zo stabilných trubiek 42 mm a sú k dispozícii vždy kompletne pripravené na montáž so zámkom v trubkovom ráme, s kľučkou, dorazom a tiež stĺpikmi s priemerom 60 mm s prestaviteľnými závesnými čapmi. Dvojitá vráta majú ešte zarážku a oporu pre nájazd. K väčším vrátam možno dodať tiež silnejšie stĺpiky (76 mm alebo 112 mm). Drôtené pletivo možno napojiť na stĺpik vrát upínacími tyčami na pletivo.

Stĺpiky a vzpery pre drôtené ploty sú zinkofosfátované s vrstvou polyesterovej umelej hmoty, farba zelená RAL 6005. Stĺpiky plotu majú napevno namontované držiaky pre napnutie drôtu pre obvyklé výšky drôtu a uzatváracie čiapočky. Vzpery sa montujú k stĺpikom plotu pomocou priložených objímok.

1. Príprava montáže

Najprv určite, ako a kadiaľ plot povedie a dodržujte pritom právne ustanovenia, týkajúce sa stavieb. Stĺpiky plotu by mali byť vo vzdialenosti asi 2,50 m. Vyhĺbte prvú základovú dieru (cca 30 x 30 cm – hĺbka podľa dĺžky plotového kola, mrazuvzdornosť pri cca 800 mm) a dbajte, aby spodný držiak pre napnutie drôtu na stĺpiku plotu bol v namontovanom stave tesne nad zemou.

Teraz naplňte pripravenú dieru betónom a zabudujte prvý stĺpik plotu. Pomocou vodováhy stĺpik vyrovnajte vo všetkých smeroch a betón dobre utlačte. Počiatočná stĺpik sa musí tiež ihneď podoprieť vzperou. Po voľnom namontovaní vzpery vyhĺbte na mieste, kde sa dotýka zeme, ďalšiu základovú dieru. Po zasadení do betónu ju pevne zoskrutkujte.

Tip: Stĺpiky plotu sa rýchlejšie a ľahšie stavajú pomocou vrtáka do zeme. Rýľom vyryjete pôdu na hĺbku a šírku rýľa a potom jednoducho „vŕtate“. Okrem času a sily ušetríte tiež veľa betónu.

Pomer pri miešaní / základový betón: Jeden diel cementu na šesť dielov štrkopiesku a trocha vody alebo zmes hotového betónu k premiešaniu s vodou.

2. Montáž plotu

Držiaky napínacieho drôtu sa mamontují hore, dole a doprostred prvého a posledného stĺpika plotu. K tomu sa naskrutkujú na objímky, ako je ukázané na obrázku hore. Teraz odrežte napínací drôt na potrebnú dĺžku plus 10 cm. Zasuňte napínací drôt na začiatočnom stĺpiku do tŕňa napínača drôtu a otáčajte ho skrutkovým kľúčom cez tŕň.

Pri všetkých medzistĺpikoch sa napínací drôt vloží do držiakov drôtu. Na poslednom stĺpiku sa teraz napínací drôt zasunie do tŕňa napínača drôtu a napne sa skrutkovým kľúčom. U spodného a stredového napínacieho drôtu postupujte rovnako. Neuťahujte napínací drôt príliš pevne, inak sa môže ľahko pretrhnúť.

Drôtené pletivo trochu odrolujte a prestrčte upínaciu tyč pre pletivo do prvej rady ok. Túto tyč teraz spolu s drôteným pletivom zasuňte do hákov plotu. Drôtené pletivo rozrolujte po celej dĺžke, horné a spodné konce drôtu odtiahnite a prehnite okolo napínacieho drôtu. Aby sa plot nevlnil, upevnite ho na niekoľkých miestach k stredovému napínaciemu drôtu.

3. Vzpery

Vzpery sú potrebné pri prvom stĺpiku, poslednom stĺpiku a najmenej vždy po 30 m bežnej dĺžky plotu. Zamedzujú sťahovanie napínacími drôtmi a dodávajú plotu stabilitu. Pri zmene smeru plotu sa použijú dve vzpery.

Patrik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *