Ako lacno skrášliť umakartovú kúpeľňu?

Máte vo svojom byte ešte umakartové jadro? Túžite po krásnej a novej kúpeľni, ale rekonštrukcia nepripadá do úvahy kvôli nedostatku financií? Chcete ju čo najskôr a nechcete čakať, než vám firma postaví murované jadro, ktoré vás vyjde na státisíce?

Ako lacno skrášliť umakartovú kúpeľňu?

Máme pre vás riešenie. Umakartovú kúpeľňu ide skrášliť v podstate za bagateľ. Vo väčšine prípadov k tomu nepotrebujete nič viac, než materiál a vaše šikovné ručičky.

Ako pripraviť umakart na premenu

  • Povrch najprv dôkladne odmastite a vyčistite mydlovou vodou.
  • Povrch pripravte na manipuláciu brúsnym papierom.
  • Keďže sa jedná o kúpeľňu, ošetrite povrch prípravkom proti plesniam.

Ako skrášliť umakartovú kúpeľňu

Je niekoľko možností, ako umakartovú kúpeľňu skrášliť. Dá sa použiť farba na umakart, tapety na umakart alebo použiť obklady.

Umakartové jadro má aj svoje výhody

Jedinou veľkou nevýhodou umakartové kúpeľne je to, že musíte ponechať záchod aj kúpeľňu na rovnakom mieste. V prípade úplnej výmeny umakartového jadra treba prebúrať kúpeľňu aj so záchodom. Využíva sa väčšinou v prípade, že chcete kúpeľňu zväčšiť. Je veľa možností, ako premeniť starú umakartovú kúpeľňu v excelentný priestor. Veľmi jednoduché a obľúbené riešenie je nalepenie obkladov na umakartové jadro. Vyrába sa mnoho špeciálnych lepidiel, ktoré priľnú na obklady aj na umakart. Tieto lepidlá veľa nestojí a veľa toho vyrieši.

Čo koľko stojí a aké vyberať materiály si povieme v nasledujúcich odsekoch.

Farby na umakart

Farba do kúpeľne na umakart sú najlacnejšie variantom, ale aj prechodnú. Na umakartové jadro môžete v podstate použiť akúkoľvek farbu, teda podľa vyhľadávačov. Vyberajte však predovšetkým umývateľné a vodeodolné farby na umakart. Umývateľné farby na umakart sa hodí predovšetkým v oblasti umývadiel, kde je potrebné stenu umyť od striekancov a špiny.

Do malých kúpeľní voľte svetlé farby. Kúpeľňa tak bude opticky väčšie a priestrannejšie. Zväčšiť jej tiež môžete umiestnením niekoľkých väčších zrkadiel a bodových svetiel, či prirodzeným denným svetlom z okna. Ak tú možnosť máte.

Cena akú za vodeodolné farby na umakart zaplatíte, sa pohybuje okolo stoviek korún. Keď si spočítate štetce, farbu, valček, lepiacu pásku vyjde vás celá premena kúpeľne asi na 500 Sk, čo nie je tak veľká suma, ak ste práve vo finančnej tiesni a potrebujete naozaj lacné riešenie. Navyše na výmaľbu umakartové kúpeľne nepotrebujete skúsených remeselníkov, ale stačí vám vaše šikovné ručičky.

Tapety na umakartové jadro v kúpeľni

Tapety sú opäť v kurze a to sa týka aj vodeodolných tapiet do kúpeľní. Na trhu je naozaj široká škála tapiet na umakart, ktoré sú naozaj veľmi krásne. Sú umývateľné a navyše sa dajú zohnať tak v imitácii kameňa, dreva, tehál tak i klasických kachličiek. Nikto tak ani nespozná, že sa jedná o tapetu.

Tapety do kúpeľne na umakart zoženiete okolo 50 Sk za m2. Je to teda ďalšia lacná premena vašej kúpeľne. Nezabudnite použiť lepidlo na umakart, ktoré tapetu dobre pripevnia k povrchu, ktorý musí byť dobre pripravený na aplikáciu tapety. Musí byť rovný a čistý.

Obklady na umakartové jadro

Trochu drahšie variantom premeny vašej kúpeľne je lepenie obkladov na umakart. Je to síce náročnejšie, než lepenie tapiet, ale keď si dáte prácu s lepením obkladov, vaša kúpeľňa sa premení v exkluzívnej kúpeľňu snov. Takáto kúpeľňa potom vydrží po dlhú dobu aj bez finančne náročnej rekonštrukcie.

Dnešné dizajn obkladov je naozaj nádherný. Zoženiete rôzne vzory, farby i veľkosti od malých obkladov po väčšej, ktoré zaberú viac miesta. Zoženiete mozaiku, aj klasické jednofarebné obklady. Je naozaj z čoho si vyberať a niekedy je výber tých správnych obkladov veľký problém.

Ako už bolo spomenuté, do menších kúpeľní voľte svetlejšie farby a to platí aj u obkladov. Ak však máte väčšiu kúpeľňu, môžete použiť tmavšie tóny, ktoré priestor naopak trochu zmenší. Výber toho správneho vzoru je na vás a vašom vkuse.

Ak sa pustíte do skrášlenie vašej umakartové kúpeľne práve týmto posledným spôsobom, počítajte s tým, že za materiál nedáte viac ako 4 000 Sk a to vrátane lepidla na obklady na umakart.

Umakartové jadro a sadrokartón

Ďalším zaujímavým riešením je použiť sadrokartón. Veľmi výborné sú aj panely, ktoré na prvý pohľad pripomínajú obklady. Veľkou výhodou je, že v prípade potreby môžete celý panel jednoducho vymeniť. Treba však počítať s tým, že steny budú silnejšie, než tie predchádzajúce a tak je treba vymeniť aj futra a dvere.

Patrik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *