Inštalácia pracovnej dosky

Bez pracovnej dosky sa v kuchyni nezaobíde vôbec nič. Pracovné dosky sú v kuchyni využívané nepretržite. Vedľa funkcií, ktoré pracovná doska dokáže plniť, je pre vzhľad kuchyne rozhodujúci hlavne materiál a dizajn dosky. Ponuka najrôznejších materiálov, farieb a dekorov sa stále rozrastá. V súčasnej dobe sú už ponúkané dokonca špeciálne riešenia určené do rohov, ktoré môžu byť plne prispôsobená Vašim prianiam, a to vrátane príslušných líšt, skosenie a zaoblenie. A ako novú pracovnú dosku inštalovať?

 

Vypnite poistky

Pred demontážou varnej dosky vstavanej do starej pracovnej dosky skontrolujte, že sú vypnuté poistky. Elektropráce by mal vždy vykonávať odborník.

Dosku prirežte a polepte čelnej strany. Potom dyhu presne zbrúste.

Novú pracovnú dosku prispôsobte tvaru steny. Ak sú v stene výbežky a pod., Upravte tvar pracovnej dosky pomocou priamočiarej píly. Nezačištěné čelnej strany polepte vhodnú kryciu dyhou. Krycia dyhu opatrenú vrstvou zažehľovacieho lepidla prilepte pomocou žehličky zahriate na nízku teplotu. Inou možnosťou je nalepiť dyhu kontaktným lepidlom. Hrany krycej dyhy najprv nahrubo zbrúste pilníkom, potom dôkladne jemným brúsnym papierom.

Pracovné dosky spojené cez roh hliníkovým profilom

Ak sú pracovné dosky spájané cez roh, musí byť ich spoj prekrytý hliníkovým profilom – alebo sa obidve dosky zosadí a spoja profilom, ktorý sa umiestni do vyhĺbených drážok.

Pracovné dosky spojené cez roh vloženým profilom

Otvory, z ktorých potom vyhĺbite drážky pre spojovací profil, vyvŕtajte kolmo pomocou vŕtačky s tvrdokovovým vrtákom s valcovou hlavou. Ak použijete pri vŕtaní stojan na vŕtačku, pôjde Vám práca ľahšie od ruky a výsledok bude presnejší. Od vyhĺbených otvorov smerom k hranám pracovnej dosky vyhĺbte drážky. Spojovací profil umiestnite do vzniknutej drážky. Pracovné dosky k sebe zospodu pevne pritiahnite.

Výrezy pre varnú dosku a drez

Aby ste mohli vyrezať do pracovnej dosky otvory pre drez a varnú dosku, položte drez a varnú dosku nohami hore na novú dosku, obkreslite ich a okolo vyznačeného okraja nakreslite o niečo menšie líniu rezu. U niektorých drezov sú priložené šablóny. Otvor do pracovnej dosky vyrežte pozdĺž vyznačenej línie rezu alebo podľa šablóny priamočiarou pílou s takým listom, ktorý je pre danú dosku vhodný. Výrez začnite v predvŕtanom otvore.

Aby ste dosku uchránili pred vlhkom, naneste na nezačištěné hrany rezu silikón. Inou možnosťou je polepiť hrany rezu tesniacou páskou. Tip pre vás: spodnú stranu pracovnej dosky v miestach, kde je umiestnená umývačka riadu, chráňte buď vode odolným náterom alebo hliníkovou fóliou.

Pripevnenie pracovnej dosky a nasadenie zakončovacie lišty

Pracovnú dosku zospodu pripevnite k hornej stene spodných skriniek kuchynskej linky alebo k priečnym spojom (traverzám) týchto skriniek. Dbajte na to, aby spodné skrinky stáli na nôžkach rovno. Inak sa skrinky môžu hýbať a linka i pracovná doska budú vystavené tlaku.
Na upevnenie zakončovacích líšt odporúčame násuvné systémy, u ktorých sa spodné konštrukcie upevňuje na pracovnú dosku. Zakončovacia lišta sa nasadzuje zhora. Do rohov a na konce líšt nasaďte ochranné a koncové krytky.

Tipy

Pri nákupe majte na pamäti, že matné, ľahko štruktúrované povrchy sú odolnejšie než povrchy s vysokým leskom.
Doma si svoju novú pracovnú dosku vymerajte presne a do predajne si so sebou vezmite nákres (v ktorom bude zanesený aj plánovaný otvor na varnú dosku a drez).
Akonáhle sú v doske vyrezané otvory na drez a varnú dosku, mali by ste s ňou manipulovať opatrne a vždy len v dvoch osobách – hrozí prelomeniu dosky.
Pri inštalácii dosky dbajte na to, aby všetky výrezy boli dobre utesnené a aby hrany rezu na čelných stranách boli polepené.

Patrik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *