BÝVANIE ČITATEĽOV – Zo starej kuchynky modernej svetlá kuchyne

Naša čitateľka sa rozhodla zaobstarať si kuchyňu v bielej farbe, ktoré sa mnohí bojí. Ako prebiehala rekonštrukcia a aké je zariadenie kuchyne? Nie sú plochy tejto farby ťažké na údržbu? Na to všetko sme sa opýtali pani Lenky. „Keď sme sa rozhodli pre celkovú rekonštrukciu staršieho panelového bytu 3 + 1, veľa sme premýšľali nad zásadnou zmenou existujúcej dispozície bytu. Tá sa nám rozhodne nezdala byť ideálne, „hovorí pani Lenka.
„Priestor pôvodne vymedzený pre kuchynskú linku a jedálenský stôl so stoličkami bol iba 380 x 220 cm, čo bolo dostačujúce tak maximálne pre dve stravujúci sa osoby a súčasne veľmi limitujúce pre možné varianty budúceho usporiadania kuchynského priestoru.

Pôvodná, takmer 25 rokov stará kuchynská linka už dávno doslúžila, preto sme sa nedočkavo tešili na novú. Očakávali sme nielen atraktívny dizajn, ale aj výrazne lepšie usporiadanie jednotlivých pracovných zón a minimalizáciu nutných presunov a celkového pohybu pri varení a príprave pokrmov.

Vzhľadom na veľmi malej ploche pôvodnej kuchyne sme sa rozhodli pre nové priestorové riešenie celého bytu. Využili sme služieb architekta, ktorý nám navrhol nové dispozičné riešenie. Prvým krokom bolo nahradenie veľkej časti pôvodnej steny oddeľujúce kuchyňa a obývacia izba novo vybudovaným nosným pilierom. Kuchyňa sa tak vlastne stala kuchynským kútom spojeným s obývacou izbou. Druhým krokom bolo úplne zaslepenie (zamurovanie) pôvodných hlavných vstupných dverí do kuchyne (vedúcich z chodby). Výsledkom tejto zmeny je vzdušný a veľmi presvetlený priestor s rozlohou 30,6 m2.

Po dokončení potrebných búracích a stavebných prác sme sa spoločne s architektom začali zamýšľať nad zmysluplným využitím novo získaného priestoru. V priebehu niekoľkých málo týždňov tak vzniklo hneď viacero priestorovo aj farebne veľmi odlišných vizualizáciou budúcej kuchynskej linky.

Z prvej pätice veľmi odlišných návrhov usporiadanie sme sa nakoniec rozhodli pre návrh s varným ostrovčekom. Variant s ostrovčekom umožňuje varenie a prípravu pokrmov spojiť s ďalšou činnosťou – napríklad dohliadať nad dieťaťom, sledovať televíziu alebo komunikovať s návštevou.

Keď sme sa konečne rozhodli pre jeden variant, zadali sme zákazku do výroby. Vďaka veľkému časovému vyťaženia firmy, ktorá dostala za úlohu zákazku realizovať, sa doba od zadania do výroby až do jej ukončenia pretiahla na dlhých 6 mesiacov. S výsledkom sme však veľmi spokojní, kuchyňa úplne spĺňa naše predstavy a očakávania a s odstupom času by sme asi zmenili iba jednu vec.

Farebné prevedenie je snehovo biela farba, jedná sa o vysoký lesk tvorený siedmimi vrstvami laku. Táto úprava nás veľmi prekvapila, je absolútne bezúdržbová, nie sú na nej vidieť prsty ani iné nečistoty a nevadí jej ani taká farbivá ako sú čučoriedky, višne, červená paprika alebo karí a nevadí ani fixky. Prípadné čistenie je jednoduché, stačí navlhčená švédska utierka. Ak niekto tvrdí, že biela farba je nepraktická, rozhodne to nie je pravda – veľa záleží na povrchovej úprave a vysoký lesk je celkom iste veľmi bezúdržbový materiál. Biela farba je naviac tiež úplne univerzálne pre druhú časť tejto miestnosti, tj. Pre obývaciu izbu, ktorý môžeme ladiť do akýchkoľvek farieb a nemusíme zohľadňovať farbu kuchynskej linky.

V najviac využívanom pracovnom priestore sú široké a veľmi priestranné zásuvky používajúci plno-výsuvy s automatickým pomalým dojazdom, bočné hlboké skrinky majú otvárateľné dvierka. Madlá sú hliníková, veľkou výhodou je, že na nich nezostávajú odtlačky prstov alebo celých rúk.

Čo sa týka spotrebičov, jednoznačne sme uprednostňovali bezúdržbovou (bezotiskovou) povrchovú úpravu. Voľba opäť padla na hliník. Rúry a mikrovlnná rúra Whirlpool sú rovnako ako umývačka Siemens v hliníkovej úprave. Varnou jednotkou je kombinovaná halogén-indukčná doska Whirlpool, ktorej rýchlosť ohrevu nás veľmi príjemne prekvapila. Funkciu mrazničky a chladničky plní americká dvojkrídlové Samsung so špeciálnym povrchom proti odtlačkom. Chladnička je veľmi priestranná, prehľadná a ponúka aj automat na chladenú vodu.

Pretože je kuchynský kút spojený s obývacím priestorom, kládli sme dôraz účinný a tichý odsávač pár, ktorý dokáže spoľahlivo a s minimálnou hlučnosťou vymeniť vzduch v celej miestnosti. Nakoniec sme sa rozhodli pre digestor Faber, ktorá je jediným spotrebičom, ktorý sa nám žiaľ nepodarilo zabezpečiť v hliníkovej úprave.

Zadná plocha za drezom je celá sklenená (v jednom kuse), opäť úplne bezúdržbová a v prípade potreby ľahko umývateľná.

Pracovná doska je odolná voči poškriabaniu aj veľmi vysokým teplotám, bohužiaľ horšie je to s odolnosťou voči kvapkám vody, po každom mokrom alebo vlhkom čistení na doske zostávajú viditeľné mapy. Keby sme mohli našu voľbu zmeniť, určite by sme sa rozhodli na pracovnej doske nabudúce nešetriť a investovať do umelého kameňa.

Osvetlenie kuchyne ešte nie je úplne hotové, stropné osvetlenie zaisťuje hliníkové žiarivkové svietidlo s plnospektrálním svetlom blízkym prirodzenému dennému svetlu, osvetlenie pracovnej plochy budú zaisťovať sklenená plata zabudovaná pod horné skrinky a takmer skrytá z čelného pohľadu (aktuálne čakáme na dodanie a montáž).

Aj keď sme na novú kuchyňu čakali veľmi dlho, sme s výsledkom veľmi spokojní a výsledok predčil naše očakávania. Naša vďaka patrí trpezlivému architektovi, ktorý niekoľkokrát musel čeliť našim rozmarom, a rovnako tak aj firme, ktorá všetko na zákazku postavila a cena zostala presne podľa pôvodnej dohody. „

Patrik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *