Splachujeme stále pitnú vodu

Používame ho každý deň, a predsa sa o ňom veľa nehovorí. Pritom práve touto cestou pretečie denne veľká časť pitnej vody, ktorú v domácnosti spotrebujeme.

Pitná voda je veľmi dôležitá pre každého z nás. Máme šťastie, že práve u nás je bezproblémový prístup k pitnej vode. Používame ju však aj tam, kde by nám stačila úžitková voda. Bolo by však veľmi náročné vytvárať ďalšie rozvody vody pre domácnosti, a preto by sme mali pitnú vodu využívať čo najšetrnejšie.

Vráťme sa na začiatok, používame ho každý deň. WC je miesto, ktoré je navštevované každým z nás, a touto cestou sa spotrebuje veľká časť celkovej spotreby pitnej vody v domácnosti. Existujú spôsoby, ako šetríme vodou aj používaním WC.

Pomocník na šetrenie

Množstvo vody, ktoré sa použije na každé spláchnutie, je dané veľkosťou nádržky a nastavením splachovacieho mechanizmu. Staršie  alebo jednoduchšie typy splachovačov nemajú možnosť regulácie použitého množstva vody. Ak ale chcete zabezpečiť šetrné splachovanie, máte možnosť použiť šetrič vody do WC. Jeho použitie je jednoduché. Zavesí sa do WC nádržky na splachovací mechanizmus a zmení sa tým spôsob splachovania. Šetrič funguje ako závažie, ktoré pomôže uzavrieť prietok vody z nádržky, čo umožňuje regulovať množstvo vody, použitej na spláchnutie. Takto aj z jednoduchého WC splachovača vytvoríte moderný, úsporný splachovač.

Úsporné splachovače

Bežný splachovací záchod spotrebuje veľké množstvo vody. Moderné splachovače a toalety už svojou konštrukciou nespotrebujú také množstvo vody, ako staršie typy splachovačov. Svojou konštrukciou zabezpečia rovnakú účinnosť pri menšom množstve vody. Zároveň umožňujú používať dva druhy spláchnutia, menšie alebo väčšie spláchnutie. Často potrebujeme len malé spláchnutie, a tým ušetríme denne veľké množstvo pitnej vody.

Menej vody na spláchnutie

Šetriť vodu, určenú na splachovanie, môžete aj tým, že znížite jej množstvo v nádržke. Pomocou sáčkového šetriča vody do WC môžete ušetriť tisíce litrov vody ročne. Bežná 4-členná rodina spláchne v priemere ročne až 10 000x. Použitím sáčkového šetriča vody do WC ušetríte pri každom spláchnutí 1,2 litra pitnej vody, čo v priemere umožní ušetriť bežnej 4-člennej rodine až 12 000 litrov pitnej vody. Sáčkový šetrič sa pomocou háčika zavesí do splachovacej nádržky, silikónové kryštály absorbujú do seba vodu a zväčšia svoj objem. Pri každom ďalšom spláchnutí natečie do nádržky o 1,2 litra vody menej, a z bežného WC sa stane eco wc.

Umývadlo a nádržka v jednom

Šetrite vodu a priestor, použite umývadlo do WC nádržky. Veľmi jednoduché a efektívne riešenie, ako využiť vodu na umývanie rúk pre splachovanie WC. Na vrchnej strane splachovača je nainštalované malé umývadlo na umývanie rúk, a nemusíte hľadať priestor, kam umiestniť samostatné umývadlo. Voda do splachovača nepriteká priamo, ale cez vodovodnú batériu. Takto si môžete umyť ruky, a použitá voda sa využije na ďalšie spláchnutie. Takto jednu vodu použijete dva krát, čím dosiahnete výrazné úspory pitnej vody.

 

Nie je spláchnutie ako spláchnutie. Aj pri takejto činnosti môžeme šetriť, a pri malých investíciách dosiahneme výrazné úspory pitnej vody, za ktorú platíme.

Hedy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *