Pre ktorú domácnosť sa hodí tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlá sú moderným trendom, ktorý začína využívať čoraz viac domácností. Avšak, je tepelné čerpadlo vhodným riešením aj do tej vašej domácnosti? S veľkou pravdepodobnosťou áno!

Tepelné čerpadlá sú ekologickým zdrojom energie. Využívajú sa na výrobu teplej úžitkovej vody, ktorú je možné využívať na vykurovanie, prípadne ako teplú vodu v sprche či umývadlách. Benefitom je, že tepelné čerpadlá majú neporovnateľne vyššiu účinnosť ako iné zdroje teplej vody – či už klasické bojlery alebo kotly. To znamená, že vám umožnia ušetriť značnú časť energie. Dokonca, dokážu ušetriť aj viac ako 60 % nákladov na energie!

Najvyužívanejším riešením sú tepelné čerpadlá vzduch-voda, ktoré sú vhodné ako pre novostavby, tak aj pre staršie nehnuteľnosti.

Tepelné čerpadlo vhodné pre každého?

Pokiaľ vo vašej nehnuteľnosti využívate teplovodné kúrenie (či už radiátormi, alebo formou podlahového vykurovania), tepelné čerpadlo dokáže byť vhodnou alternatívou kotla či bojlera. To isté platí aj pri novostavbách. Teda, moderné tepelné čerpadlo si môžete dopriať prakticky do každej domácnosti. Návratnosť investície sa obvykle pohybuje na úrovni 5 – 10 rokov, takže vstupná investícia sa vám vcelku rýchlo vráti.

Získajte dotáciu na tepelné čerpadlo

Pokiaľ sa rozhodnete svoju nehnuteľnosť vybaviť efektívnym tepelným čerpadlom, od štátu môžete získať dotáciu. Projekt Zelená domácnostiam umožňuje získať dotáciu na kúpu a montáž tepelného čerpadla vo výške viac ako 1000 eur. Na to, aby ste takúto dotáciu mohli získať, musíte si nechať inštalovať certifikované tepelné čerpadlo. Vďaka takejto dotácii je však návratnosť investície ešte kratšia a využívanie takéhoto moderného spôsobu ohrievania vody sa skutočne oplatí.

Tak ako, aj vy si ešte zohrievate úžitkovú vodu starými neefektívnymi metódami, alebo využívate moderné tepelné čerpadlá?

admin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *