Okrasné trávy

Vďaka ich nepostrádateľnú miestu v záhradnej kompozícii zažívajú opäť svoj veľký boom. Karl Foerster, jeden z najväčších európskych záhradníkov a priekopník využitia okrasných tráv v trvalkových partiách, svoj obdiv k tejto skupine rastlín vyjadril v knihe Nástup tráv do záhrad. Zdá sa, že máloktorý z našich záhradníkov minulého storočia s týmto dielikom neprišiel do styku, inak by okrasné trávy neboli odsúdené k takému zabudnutia, akému sa im predtým dostávalo. Doba sa však mení a záver záhradnícke sezóny sa bez „vlasov matky Zeme“, ako Foerster traviny nazýval, dnes už nezaobíde.

Do tejto skupiny rastlín zaraďujeme nielen vlastné ozdobné trávy, ale aj im blízke rastliny, ktoré majú podobný charakter a použitia, ako napríklad šachor alebo bambusy. Trávy sú atraktívne predovšetkým svojimi listami, ktoré bývajú veľmi často pestro sfarbené a alebo úplne sivé, v záhradnej architektúre sa však často využívajú aj druhy s veľmi peknými súkvetiami. Nájdeme medzi nimi úplne nízke, pôdopokryvné druhy, ale aj veľmi vysoké, ktoré bývajú dominantami v trvalkových záhonoch alebo v pravidelné kosenie trávnika. Často svojou výstrednosťou dokážu upútať pozornosť diváka viac ako farebné kvitnúce kríky alebo stromy.

Súčasné moderné záhrady sa bez tráv už nezaobídu. Tomu zodpovedá aj rozširujúca sa ponuka v záhradníckych centrách. Okrasné trávy používame podobným spôsobom ako trvalky – podľa ich nárokov na stanovište rozlišujeme tri základné druhy: tieňomilné, ktoré vyžadujú pre dobré prospievanie nielen tieň, ale aj dostatok vlahy a humózne pôdy. Tieto trávy sa dobre znášajú s papradinami a vytvárajú veľmi zaujímavé kombinácie. Niektoré druhy môžu tvoriť dominanty i na brehoch rybníkov. Pri ich výsadbách dbajme na požadovanú hĺbku výsadby pod vodou. Druhým typom sú trávy stepné určené pre chudobnejšie pôdy, na svetlá stanovište, do skaliek alebo kamenných múrikov. Tieto typy znášajú prísušky, preto pridáme do zeminy piesok, aby sme zabezpečili dobrú priepustnosť. Treťou skupinou sú trávy vhodné do trvalkových záhonov. Tým vyhovujú klasické hlinité pôdy.

Výsadba a starostlivosť

Všetky druhy okrasných tráv a travín dnes kúpime v kontajneroch, preto ich môžeme vysádzať takmer celý rok, kedy sa teplota pohybuje nad bodom mrazu, najvhodnejším ročným obdobím je však jar, kedy je celá rastlina veľmi aktívny a dobre zakoreňuje. Pri jesennej výsadbe nastáva väčšie riziko napádanie rastliny plesňami. (K tomu len poznámka na okraj: nemýľme si okrasné trávy s trávnikom. Výsev trávnikových plôch je najvhodnejší na jeseň – rastlina už prestáva rásť a dobre zakoreňuje). Na jar vykonávame zrezanie tráv aj tráv. V zime nadzemná časť slúžila nielen ako okrasa, ale hlavne zaisťovala zimnú ochranu, ktorú teraz odstránime. Zrezávanie vykonávame hlboko, tesne nad zemou, Len nízke druhy kostravy a vždyzelené druhy očistíme od uschnutých a poškodených listov. V okamihu, keď sa začnú vyvíjať nové listy, môžeme traviny deliť (pozri rozmnožovanie). Počas vegetačného obdobia kontrolujeme hlavne výbežkaté typy tráv, aby sa je zvládnuteľná. Ak nám zaberajú už viac miesta, než im chceme dovoliť, zmenšíme ich veľkosť podobným spôsobom ako pri delení tráv na jar – rýľom. Trávy počas vegetácie nezabúdajme hnojiť, a to ako minerálnymi, tak i organickými hnojivami. Pred príchodom zimy stačí nízke okrasné trávy prikryť čečinou. Veľmi obľúbený druh vysokej trávy pampas (Cortaderia) je nutné zviazať, trs obsypať uschnutým lístím a navrch je vhodné položiť ešte čečiny. Túto veľmi náchylnú trávu nikdy nevysádzame do vyšších polôh a uprednostňujeme svetlá a oslnená stanovište.

Najčastejšie pestované trávy

Festuca cinerea (= F. glauca) – kostrava sivá

Jedná sa o trsnatú, nízku trávu (20 cm). Listy sú sivé až modrasté. Kvitne v júni. Znáša sucho, je vhodná do suchých múrikov a na skalky

Helictotrichon sempervirens – ovsíkovec vždyzelený

Táto tráva s modrozelenými listami je vysoká asi 50 cm, v čase kvitnutia až 100 cm. Kvitne v júni až auguste. Požaduje slnko a suchšie stanovište, jedná sa o veľmi peknú solitérne trávu.

Miscanthus sinensis – ozdobnica čínska

Veľmi krásna solitérne tráva, ktorá je vysoká až 150 cm. Niektoré odrody majú žlto priečne i pozdĺžne pruhované listy (M.s.’Zebrinus‘). Vyžaduje dobrú záhradnú pôdu s dostatkom vlahy.

Cortaderia selloana – pampas obrovský

Impozantný solitérne tráva. List má elegantne převisající, úzko čárkovitý. Výška tejto rastliny je až 250 cm. Jej nevýhodou sú vysoké nároky na stanovište, ktoré musia byť oslnené, čerstvé a priepustné. Rašia až v máji.

Stipa gigantea – kavyl obrovský

Mohutná a veľmi vysoká (250 cm) tráva je skutočne raritou. Kvetenstvo je takmer 50 cm dlhé. Pôda by mala byť mierne suchá, priepustná, umiestnenie je nutné veľmi svetlé a oslnené. Kavyl je citlivý na mráz, preto je nutný zimný kryt.

Bambusy

Nemožno nespomenúť túto veľmi atraktívnu skupinu, ktorá sa tiež radia medzi trávy. Pri ich použití v je však dôležitý cit, pretože exotický nádych bambusu vyžaduje určitý štýl záhrady, aby sa zároveň začlenil aj vynikol. Vysádzajú sa buď ako solitéry, v solitérnych skupinkách (Lesic) alebo ako pôdny kryt. Veľmi často sa pestujú aj v nádobách pre skrášlenie balkónov alebo átrií. Ich výsadba a starostlivosť o ne sú veľmi podobné trávam. Vysádzame je najlepšie na jar alebo na jeseň. Pri výsadbe v lete je nutné dohliadať na zvýšenú dodávku vody. Bambusy vysádzame iba plytko a hornú plochu prekryjeme slabou vrstvou pôdy a jemne zamulčujeme borkou. Pôda, do ktorej vysádzame, by mala byť vlhkejšie, avšak s drenážou. Hoci bambusy milujú vlhko, stojatá voda je pre nich veľmi nebezpečná. Okolie bambusu nikdy nekypříme, aby sme nepoškodili korene! Zimnú ochranu zabezpečujeme hlavne prvým rokom po výsadbe, u náchylnejších druhov každoročne.

Autorka: Pavla Plecitá

Patrik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *