Péče o trávník

Nič nemôže trávniku škodiť viac, ako keď sa príliš neskoro pokosí. Rýchlo rastúce druhy buriny sa viac rozrastajú a vytláčajú trávne rastlinky. Preto je lepšie kosiť častejšie. Pred začiatkom kosenia by ste mali trávnik prezrieť, či v ňom nie sú kamene, konáre, atď. Tým šetríte kosačku a zabránite nehodám.
Kosačku so zadným vyhadzovaním a zaveseným zberným košom je možné pri kosení ako tlačiť, tak ťahať. Výšku kosenia zvoľte tak, aby prúd vzduchu v kosačke mohol ľahko pokosenú trávu presunúť do zberného koša. Ak je výška kosenia nastavená príliš nízko, je vzduchový vír natoľko malý, že sa zberný kôš neplní správne, prípadne sa kosačka upchá. Počas kosenia sa môžu vetracie medzery zberného koša stále viac zakrývať. Tým sa obmedzuje výstup vzduchu a stupeň naplnenia zberného koša sa znižuje. Zberný kôš po každom kosení vyčistite. S pribúdajúcim naplnením zberného koša sa zakrýva kontrolný priehľad pokosenou trávou zozadu dopredu. Keď dosiahne pokosená tráva k prednej hrane, možno kosiť ešte 2 až 3 kroky – potom sa musí zberný kôš vyprázdniť.

Dodržujte prosím nasledujúce pokyny: Vypnite motor a zložte zberný kôš. Ak budete pokračovať v kosení s plným košom, preplní sa a tráva bude zostávať na zemi. Pokiaľ kôš vyprázdnite až teraz, musíte vyčistiť vyhadzovací kanál od posekanej trávy. Preto náš tip: vyprázdňujte zberný kôš včas. Pri snímaní zberného koša uzavrie zadné veko vyhadzovací kanál.Takto možno kosiť aj bez zaveseného zberného koša. Zadné veko Vám poskytuje ochranu a bezpečnosť. Úchyty na koši dovoľujú optimálnu manipuláciu a umožňujú pohodlné prenášanie a vyprázdňovanie. Vyprázdnený kôš opäť zaveste a pri jazde pospiatky pozbierajte zvyšky trávy, ktoré zostali ležať na trávniku.

Pokiaľ by zvyšky trávy pri opätovnom zapnutí blokovali motor, musí sa nôž očistiť od trávy.
Pozor: Dodržujte pritom všetky potrebné bezpečnostné opatrenia! Bezpodmienečne prerušte prívod prúdu!

Ako často kosiť?

To závisí na rýchlosti rastu. V hlavnom období rastu máj – jún často dvakrát týždenne, inak jedenkrát týždenne.
• Výška trávy po pokosení by sa mala pohybovať medzi 4-6 cm.
• Potom, čo tráva opäť povyrastie o 4-5 cm, by sa mala pokosiť znovu.
• Pri kosení trávy so zberným košom je výhodnejšie kosiť častejšie.
• Ozdobný trávnik sa kosí viac nakrátko; ca 2,5-4 cm, podľa charakteru pôdy.
• Počas obdobia horúčav a sucha by sa mal trávnik nechávať o 1,5 cm vyšší, aby sa zabránilo vysušeniu pôdy. Ak tráva trochu prerástla, potom by ste nemali urobiť tú chybu, že ju pokosíte ihneď na normálnu výšku. To trávnika škodí. Nikdy nekoste viac ako polovicu výšky trávy. Po niekoľkých dňoch posekajte trávnik znovu a tým zase dosiahnete jeho normálnu výšku. Tiež by ste mali dbať na to, aby bol trávnik kosený stále na rovnakú výšku.

Spprávny typ trávnika

Tu vidíte rozdiel v kvalite tráv v trávniku. Vľavo je trávna zmes s vysokým podielom nevhodných travín. Silný rast do výšky spôsobuje veľké množstvo pokosenej trávy. Ale pritom nevznikajú husté trsy. Vpravo je kvalitná trávna zmes. Táto trávna zmes sa vyznačuje malým množstvom pokosenej trávy a rastom do šírky.

Pre aký trávnik sa rozhodnete, to závisí na tom, ako budete trávnik užívať a akým nárokom musí vyhovieť. Pri použití správnej zmesi a správnej starostlivosti môže byť i Váš trávnik sýto zelený, hustý a zdravý. Pre trávnik pri dome je spravidla žiadaný odolný trávnik pre voľný čas alebo k častému používaniu. Jednoducho, viacúčelový trávnik pre celú rodinu, na ktorom dovádza deti, na ktorom sa dá hrať badminton a opaľovať sa. Trávnik ako zelená oáza v záhrade, obklopená rastlinami, stromami a kríkmi, ponúka správnu atmosféru k oddychu a pôžitku zo zelene.
Vo väčšine záhrad rastú prevažne staré druhy trávy, ktoré sú vlastne určené pre poľnohospodárstvo. Tieto druhy rastú rýchlo do výšky; sú nevhodné pre okrasný trávnik. Preto majte pri nákupe osiva oči otvorené.

Pokiaľ sa na trávnik pozriete bližšie a podrobnejšie, rýchlo zistíte, že sú medzi trávami veľké rozdiely. Môžu mať jemné alebo široké listy. Trávnej zmesi majú veľmi rôzne vlastnosti, čo do hustoty, rýchlosti rastu, farby, odolnosti proti zime, náchylnosti k chorobám a iné. V odborných predajniach nájdete veľký výber trávnych zmesí, ktoré odpovedajú dnešnému pestovateľskému štandardu.
Nové trávnej zmesi rastú husto a sú veľmi odolné. Namiesto rastu do výšky sa vyznačujú rastom do šírky s hustým mačinou. Pri kosení je z nich málo odpadu. Vlastnosti dobrého trávnika určuje už osivo. Trávna zmes sa skladá z viacerých druhov a typov tráv. Kvalita zmesí sa dôkladne kontroluje, než sa dostane na pult.

Kultivácia a prevzdušnenie

Nože kultivátora (vertikálny rez) vyryjú brázdy do drnov trávy. Nová tráva môže rásť. Za niekoľko týždňov sa vytvorí uzavretá trávna plocha.

Zle shrabaný, zamulčovaná pokosená tráva spolu s plošne rastúcou burinou môže časom spôsobiť splstnateniu drnov a ich prerastanie machom. Kultivácia je prerezávanie splstnatenej trávy, ktorým dochádza k hĺbkovému čisteniu a lepšiemu prísunu kyslíka a vody. Po kultivácii sa ukáže, ako úboho a riedko traviny rastú a ako sú vyvinuté. Preto je po kultivácii mimoriadne dôležitý značný prísun živín. Kultivácia by sa mala vykonávať spravidla aspoň 2 x do roka.

Každý trávnik potrebuje prevzdušniť. Prevzdušnenie je obzvlášť nutné pri ťažkých pôdach, v ktorých sa hromadí voda alebo u silne namáhaných trávnych plôch. Silným namáhaním povrch trávnika hustne, takže oblasť koreňov trpí nedostatkom vzduchu a trávnik sa len chabo vyvíja. V takom prípade zvoľte hĺbku kultivácie tak, aby sa plocha trávnika iba ľahko prerezávala. Nože prerežú koreňový bal a podnecujú trávnik, aby silnejšie rástol.

Hnojenie trávnika

Príliš nízke pokosenie (pod 4 cm) uberá trávniku na sile a umožňuje jeho rýchle vysychanie. Zožltnutý trávnik je spravidla znamenie nedostatku živín. Použite špeciálne trávne hnojivo s vysokým obsahom dusíka, pretože túto živinu najviac potrebuje. Dusík ovplyvňuje zelené zafarbenie trávy. Pre špeciálne trávne hnojivo hovorí okrem toho i ďalší argument. Obsahuje dusík ako takzvaný dlhodobo pôsobiaci dusík. Hnojivo v nevhodnom zložení môže ľahko viesť k prehnojenie a spálenie. Je možné jeho ľahké vymývanie do spodných vôd.

Zdravý trávnik rastie v priebehu jedného roka tak silno, že na meter štvorcový pripadá 3-6 kg pokosenej trávy. Trávnik neustále odčerpáva z pôdy živiny a preto ju vyluhovává. Zásoby živín v pôde sa vyčerpajú a trávnik chradne. Vznikajú holé miesta, šíri sa mach a burina.

Kalendár starostlivosti o trávnik

Tip na obnovu trávnika

Staré trávnaté plochy prerastené burinou možno obnoviť nasledujúcim spôsobom:
• Starý trávnik pokoste čo najnižšie
• Dôkladne kultivujte
• Na plochu rozhoďte štartovacie hnojenie a potom trávne semená
• Na to rozprestrite tenkú vrstvu rašeliny (max. 5 mm hrubú)
• Neustále zalievajte (plocha trávnika nesmie v prvých 3-4 týždňoch vyschnúť)

Patrik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *