Na čo si dať pozor pri snahe o odvolanie správcu vašej bytovky?

Blíži sa koniec roka a to znamená odpočet rôznych meračov, na základe ktorých sa bude robiť ročné vyúčtovanie. To býva často nepríjemným prekvapením pre mnohých vlastníkov bytov. Prečo? Kvôli pravidelným nedoplatkom, ktoré im chodia.

Ročné vyúčtovanie býva nočnou morou mnohých vlastníkov bytov

A keby bolo aspoň jednoduché vyznať sa v ňom! Ročné vyúčtovanie je rozsiahly a pomerne zložitý dokument, v ktorom sa laik nemusí vyznať. Ak je to aj váš prípad, mala by vám spoločnosť, ktorá má na starosť komplexnú správu budov, pod ktoré spadá aj váš bytový dom, vedieť vysvetliť, ako sa dopracovali k výsledku.

Avšak nemusí to byť pravidlom. Môže sa stať, že dostanete odpovede typu, že to počíta program a podobne, z ktorých budete mať pocit, že ani zamestnanci správcovskej spoločnosti nevedia odpoveď. A to je ešte ten lepší prípad, môže sa stať, že správca s vami vôbec nebude komunikovať.

Nazbierajte dostatok hlasov a príliš to nekomplikujte

Ak okrem vyššie uvedeného máte v bytovom dome pravidelne problémy so službami ako upratovanie, zimná údržba, starostlivosť o výťahy a podobne a váš názor zdieľa majorita ostatných vlastníkov, nastal čas na rýchlu zmenu správcu. Ešte raz je však potrebné zdôrazniť, že potrebná je nadpolovičná väčšina vlastníkov. Bez takejto podpory totižto odvolanie aktuálnej správcovskej spoločnosti neprejde.

Preto by malo byť prvým krokom zistenie záujmu o takýto krok. Ak záujem bude, následne treba zvolať schôdzu. O tú je potrebné požiadať správcovskú spoločnosť, ktorá s tým má niekedy problém. Veď ide o schôdzu, na ktorej sa ju chystáte odvolať.

Ak toto bude prípad aj u vás a do 15 dní od požiadania správcovská spoločnosť nezvolá schôdzu, môžete vyzbierať 25% podpisov vlastníkov. Tak môžete zvolať schôdzu aj bez toho, aby ju zvolala správcovská spoločnosť. Odporúčame dať do programu len jeden hlavný bod a to práve odvolávanie správcu, aby túto snahu nič „nerušilo“. A nechajte si kópiu zápisnice, aby sa náhodou niekde „nestratila“.

Zdroj obrázka:

Autor: DrimaFilm / Shutterstock.com

admin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *