Maľovanie stien a stropov

Maľovanie stien a stropov

Potrebuje váš obývacia izba, spálňa, pracovňa alebo kuchyne vymaľovať? Bojíte sa, že bude vaša múr samá šmuha? Poradíme vám, ako správne vybrať farby a ako postupovať pri samotnej výmaľbe.

Ako pôsobia farby

Premysleným použitím tónovaných farieb na stenách možno miestnosti opticky meniť. Pri použití svetlých studených odtieňov farieb, ako je napr. Svetlo modrá, vyzerajú miestnosti dlhšie. Teplé svetlé farby, ako je napríklad žltá, môžu vyrovnať chýbajúce slnečné svetlo. Ak majú veľké miestnosti pôsobiť útulnejšie a menšie, potom by sa mali na steny použiť teplé tmavšie odtiene farieb, ako je napr. Hnedá alebo červeno-oranžová.

Maľovanie stropu-svetlé odtiene farieb miestnosti zvýšia. Tak je tomu prevažne v novostavbách. Tmavé farby sú oproti tomu vhodné v starých domoch s vysokými stropmi, aby sa miestnosti znížili. Tento dojem je možné ešte zosilniť, keď sa na niekoľko centimetrov na stene použije rovnaký odtieň farby.

Pprípravné práce

Pred maľovaním sa zakryje všetok nábytok maliarskou fóliou. Ľahšie kusy je lepšie z miestnosti vypratať. Veľké a ťažké kusy nábytku možno umiestniť do stredu miestnosti. Všetky miesta, ktoré sa nebudú maľovať, ako podlahové lišty, okná a dvere, oblepte krepovou páskou a celú podlahu zakryte fóliou. Kryty zásuviek a vypínačov je možné po odpojení prúdu demontovať a po maľovaní zase naskrutkovať (Pozor: Nesmie nastať nebezpečenstvo kontaktu s časťami pod prúdom).

Náterové glejové farby sa musia odstrániť, pretože na nich by žiadny nový náter disperznou farbou nedržal. Tiež prach na stenách sa musí poriadne omiesť. Ani tá najlepšia farba by na zaprášených plochách nedržala. Pri piesčitej vápennej omietky sa odporúča predchádzajúci základný náter. Menšie poškodené miesta sa vyrovnajú plniacim materiálom. Pri pevných povrchoch stien väčšinou postačí predchádzajúci náter zriedenou farbou na stenu.

Rovnomerné napustenie farbou

Aby sa dosiahlo rovnomerného farebného náteru, nesmie sa farba po ponorení valčeka do vedra s farbou nanášať priamo na stenu. Nasiaknutú farbu vždy otrite o stieraciu mriežku. Iba tak je valček rovnomerne pokrytý farbou a nanášanie farby na stenu môže byť rovnomerné.

Maľovanie stropu

Maľovanie začínajte vždy stropom. Všetky rohy a prechody sa napred pretrú plochým štetcom, (štetec s farbou sa vedie ďalej od hrany) a nakoniec sa pretrie hrana samotná. Takto sa dosiahne presnejších hrán, pretože sa so štetcom lepšie pracuje. Teraz sa plochy maľujú valčekom. Vždy pracujte pokiaľ je farba mokrá, to znamená, že predchádzajúce práce, vykonávané štetcom, nesmie zaschnúť skôr, ako pokračujete v práci s valčekom.

Maľovanie stien

Pri maľovaní stien nanášajte farbu na stenu najprv valčekom s farbou bez akéhokoľvek systému. Nepravidelný náter farbou, ktorý tým vznikne, sa v ďalšom kroku pretiahne v rovných zvislých pruhoch. Tým vznikne pravidelný náter. Ak sú odtiene farieb na strope a na stenách rozdielne, zakryjú sa hrany už namaľované plochy maliarskym krepom.

Čistenie nástrojov

Pri krátkych prestávkach v práci možno valček s farbou odložiť na otočené veko vedra s farbou. Pri dlhších prestávkach uložte maliarske nástroje do plastikového vreca a vzduchotesne ho uzavrite. Po ukončení práce sa vedro vyčistí na kraji okolo veka a na farbu sa naleje trochu vody, aby sa nevytvoril škrupina. Maliarske nástroje sa po ukončení práce poriadne očistia vodou.

Výber farieb

Pri voľbe vhodných prostriedkov k maľovaniu vnútorných stien by mala voľba pripadnúť prevažne na disperzné farby. Pri maľovaní disperznými farbami sa spravidla pracuje s bielo pigmentovanou farbou, ktorá sa potom pomocou tónovacích farieb namieša na požadovaný odtieň. Tieto tónovacie farby sú farby so sýtym odtieňom, ktoré sa v silne pigmentovaných odtieňoch zamiešajú do bielej základnej farby. Pri miešaní požadovaného farebného odtieňa sú nevyhnutné vzorkovníky farieb. Tu si zvolíte odtieň farby a potom ho namiešate v určitom hmotnostnom pomere pridaním vhodnej tónovacie farby, ktorá je väčšinou výrazne farebnejší. Miešanie sa vykonáva v vedre na farbu. Farba sa musí veľmi dôkladne premiešať, aby nevznikali šmuhy. Potom naneste tento odtieň na malú plochu steny a po uschnutí farby posúďte výsledok. Potom prípadne môžete ešte raz pomer miešania upraviť.

Pomocou miešacieho automatu možno požadovaný odtieň farby namiešať úplne jednoducho a rýchlo. S údajmi o pomere pri miešaní možno kedykoľvek namiešať nové množstvo rovnakého odtieňa farby a nemusíte miešať nepotrebne veľké množstvo farby do zásoby.

Latexové farby majú obzvlášť vysokú kvalitu. Patrí k disperzným farbám, ale majú veľmi jemné farebné zložky. Nanesená farba sa viac či menej silnejšie leskne.

Bezfarebné disperzie sú vhodné špeciálne ako ochrana pre neumývateľné tapety. Je bezfarebná av obchodoch je k dostaniu napr. Ako ochrana pre tapety alebo vrchná náterová vrstva na stenu.

Tipy k maľovaniu disperznými farbami

Okrajové časti natrite dopredu plochým štetcom. Pri prvom nátere si ponechajte malý odstup od okraja. Ihneď potom natrite miesta štetcom priamo až ku kraju, pretože štetec teraz kĺže vďaka prvej vrstve farby lepšie a Vy môžete pracovať s väčšou presnosťou. Nakoniec potom namaľujte veľké plochy valčekom na farbu. Aj na stenách možno k valčeku s farbou použiť teleskopickú tyč. Získate tým väčší odstup od farebnej plochy, môžete pracovať plynulejšie a ihneď kontrolovať, či je náter rovnomerný.

Disperzné farby možno nanášať tiež pomocou striekacej pištole. Pritom vždy používajte masku na ústa a nos, pretože jemná farebná hmla veľmi škodí zdraviu. V neviazanom stave nie sú disperzné farby jedovaté. Normálny maľovanie disperznými farbami je pre zdravých ľudí menej škodlivé ako vzduch na našich preťažených cestách.

Patrik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *