MAĽOVANIE: 3. diel – Výber farby

Táto činnosť spojená s maľovanie určite patrí k najobľúbenejším. Vyberať dnes môžeme z tisícov odtieňov farieb a je len na nás, aké na maľovanie svojho interiéru zvolíme. Okrem svojho vkusu sa pri výbere môžeme riadiť aj niekoľkými jednoduchými pravidlami, vďaka ktorým môžu farby pracovať v náš prospech.

MALOVÁNÍ: 3. díl - Výběr barvy

Veľmi jednoducho farby môžeme rozdeliť na studené (zelená, modrá, fialová), teplé (žltá, oranžová, červená, hnedá) a neutrálne (biela, šedá, čierna).

Studené farby na nás pôsobí upokojujúco a v interiéroch pomáhajú vytvárať ilúziu väčšieho priestoru. Naopak teplá žltá, oranžová alebo červená sú farby aktívne, stimulujú našu psychickú a fyzickú aktivitu, podporujú komunikáciu. Hnedá, ktorá je s nimi v skupine, potom pomáha navodiť dojem útulnosti. Steny v odtieňoch týchto štyroch teplých farieb činí priestor zdanlivo menším.

Ako aj lekárske experimenty preukázali, cítia ľudia v miestnostiach vymaľovaných studenými farbami zimu skôr, než v miestnostiach s farbami teplými. Týchto poznatkov možno samozrejme efektívne využiť práve pri maľovaní. Miestnosti orientované na východ alebo juhozápad sú spravidla dobre presvetlené a počas dňa sa v nich, najmä v letných mesiacoch, kumuluje dostatok tepla. Aby nám v nich bolo príjemnejšie, môžeme ich „schladiť“ nánosom modrej alebo zelenej farby. V prípade miestností, ktoré naopak potrebujete prehriať, potom použite odtieň žltej, oranžovej alebo červenej. Ako vedci zistili, môžu ľudia vplyvom farieb vnímať reálnu teplotu až o tri stupne Celzia rozdielne!

Teraz už sa na jednotlivé farby pozrieme trochu bližšie:

Zelená je farbou prírody, jari a taktiež symbolom nového života, rastu, pokoja a nádeje. Pôsobí upokojujúco, a preto je vhodná do spální aj kúpeľní. Pretože podporuje duševnú činnosť a napomáha sústredeniu, možno ju tiež vymaľovať pracovňu alebo detskú izbu. Okrem iného tiež upokojuje psychiku a znižuje naše vnímanie okolia, vďaka čomu je skvelým riešením pre hlučné priestory. Túto farbu možno skvelo kombinovať s teplými farbami (žltá, oranžová, červená, hnedá).

Modrá je symbolom pokoja a uvoľnenia, často sú preto touto farbou vymaľované spálne alebo kúpeľne. Pozor ale na tmavé odtiene, ktoré na človeka môžu pôsobiť až tiesnivo. Rovnako tak veľké plochy sfarbené domodra môžu pôsobiť nepríjemne – až studeným dojmom. Niektorí ľudia si tiež v modro vymaľovaných izbách môžu pripadať ako v bazéne. Ak chceme touto farbou vymaľovať obývaciu izbu alebo jedáleň, mali by sme tieto miestnosti vybaviť žltú, oranžovú alebo červenú, ktoré priestoru dodajú na veselosti.

Fialová je farbou mystickú. Spájaná je predovšetkým s duchovnom, meditáciou, v niektorých prípadoch taktiež s intuíciou. Pre mnohých je fialová farbou moderný až extravagantný. V interiéroch sa na stenách uplatňuje v celej škále odtieňov a skvele ladí napr. So svetlo zelenkavú alebo tiež s bielou a čiernou.

Žltá ako symbol slnka, jasu a rozumu. Optimistická farba, ktorá podporuje inšpiráciu a vedie k vyšším pracovným výkonom. Z tohto dôvodu je vhodná do pracovní, v pastelových odtieňoch tiež do detských izieb (sýta žltá by bola rušivá). Pretože prejasňuje priestor a opticky ho zväčšuje, skvele sa hodí tiež k oživeniu chodieb, schodísk apod. Ako farba podporujúci dobrú náladu a chuť k jedlu nájde uplatnenie tiež v kuchyni, jedálni alebo obývacej izbe.

Oranžová sa hodí pre tmavej miestnosti, ktoré dokáže pretepliť a rozjasniť. Je najaktívnejší farbou, posilňuje vitalitu a podporuje komunikáciu a chuť k jedlu. Vďaka týmto vlastnostiam je dobrou voľbou pre obývaciu izbu, jedáleň alebo kuchyňu. Pozor na príliš sýte odtiene oranžovej, ktoré v človeku môžu vyvolávať až pocit ohrozenia.

Červená je farbou lásky, vášne, ale tiež sily, hnevu a hnevu. Povzbudzuje k fyzickej aktivite a zahrieva organizmus. Okrem toho tiež aktivuje metabolizmus a zvyšuje chuť do jedla, čo je dôvod, prečo na ňu toľko spoliehajú v reštauráciách. Pretože je sama o sebe veľmi výrazná, nemala by v interiéri dominovať. Zvlášť jej sýte odtiene pôsobia rušivo a vyvolávajú až agresívne pocity. Pokiaľ ale potrebujeme niektorú z miestností bytu „prehriať“, je to práve červená, s ktorou tento cieľ môžeme dosiahnuť. Okrem obývacích izieb, jedální a kuchýň ju preto často nájdeme aj v halách alebo vo vstupných častiach domu.

Hnedá je farbou zeme. Spájaná je tiež s pocitom pohodlia a telesnými pôžitkami. Interiéru prepožičiava hrejivú a domácu atmosféru. Skvele sa hodí pre miestnosti, v ktorých si prajeme vzbudiť dojem útulňa. Často sa používa do predsiení a chodieb, kde hneď po príchode domov navodzuje príjemnú dôvernú atmosféru.

Biela ako synonymum čistoty, nevinnosti, dokonalosti. Je tiež symbolom poznania a nových začiatkov. V interiéroch budí dojem čistoty. Miestnosti prejasňuje, prevzdušňuje a teda aj opticky zväčšuje. Umocňuje účinky ostatných farieb.

Šedá. Sama o sebe neutrálne, ale v kombinácii s ostatnými farbami zaujímavá. Pristane jej to napríklad so svetlo zelenou, červenou alebo ružovou.

Čierna je v západnom svete vnímaná ako farba smútku. Rovnako tak je ale farbou elegancie a v interiéroch sa skôr než na stenách skvele uplatní v podobe nábytku alebo štýlových bytových doplnkov. Na stenách môže byť zaujímavá v podobe dekoratívnych ornamentov.

Pripravované v spolupráci s odborníkmi z OBI Česká republika s.r.o.
Zdroj foto: OBI

Patrik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *