Vaňu, alebo radšej sprchovací kút? Je to často otázkou osobných preferencií. Pokiaľ ide o spotrebu vody, je sprcha jednoznačne výhodnejšie: o tretinu menšia spotreba vody sa odrazí v rozpočte domácnosti. Všetko ostatné záleží len na Vás. Vane i sprchovacie vaničky sú ponúkané v rade farebných odtieňov av rade tvarov. Čo sa týka materiálu, máte možnosť voliť medzi akrylátom a smaltovanou oceľou. Akrylátové vane majú lepšie tepelnoizolačné vlastnosti, teda udržia vodu dlhšie teplú. Smaltované oceľové vane sú zase menej náchylné na poškriabanie.
Vaňové nosiče sú buď vyrobené z polystyrénu, alebo ako kovové konštrukcie na nožičkách. Polystyrénové nosiče sú najjednoduchšie variantom, nemožno ich ale použiť na všetky podklady. Výhodou kovových nosných konštrukcií je to, že majú výškovo nastaviteľné nôžky, vďaka ktorým je sprchovú vaničku možno horizontálne vyrovnať na každom podklade. Tu Vám ukážeme montáž kovovej konštrukcie. Sprchové kabíny sú vyrábané v rôznych prevedeniach, napr. Zo skla alebo plexiskla. Ich konštrukcia sa typ od typu líši a je preto nutné postupovať presne podľa pokynov na inštaláciu.
Najskôr zatvorte hlavný uzáver vody. Demontujte a odstráňte starú sprchovou kabínu a / alebo vaňu. Tip pre vás: v dvoch sa sprchová vanička a kabína montuje podstatne ľahšie.
Nainštalujte odtokovú armatúru na novú sprchovaciu vaničku a naskrutkujte odtokové sitko.
Pri hlbších sprchovacích vaničiek navyše pripojte prepad a spojte ho prostredníctvom prepojovacej trubky s odtokom.
Na odpad naskrutkujte odtokovú trubku s tesnením a natočte ju v smere odtoku vody / hlavného odpadu.
Nosnú konštrukciu s nastaviteľnými nožičkami upevnite pod sprchovú vaničku.
Nastavte polohu sprchovej vaničky a prípadne vaničku vyrovnajte. Prekontrolujte pomocou vodováhy.
Odtokovú rúrku napojte na odpadovú flexi hadicu a potom na hlavnú odpad.
Nôžky zafixujte na zemi hotovú maltou. Nôžky môžete ešte dodatočne zaistiť prichytením k stene pomocou špeciálnych úchytiek.
Kovové sprchovej vaničky musí vždy uzemniť elektrikár!
Vaničku obmurujte. Vyrežte obklad zodpovedajúcej veľkosti zo sadrokartónu alebo pórobetónu a primurujte ho. Nechajte revízny otvor, aby bolo možné dostať sa k odpadu.
Potom sadrokartón alebo pórobetón obložte. Revízny otvor zakryte k tomu určenými dvierkami.
Stenové profily sprchové kabíny namontujte ako prvý. Skontrolujte, či sú profily umiestnené rovno. Otvory do obkladov vŕtajte vŕtačkou bez príklepu. Nalepením pásky v mieste, kde vŕtate, zabránite skĺzavaniu vŕtačky.
Namontujte rám a pevné prvky umiestnené v stene prepojte so stenovým profilom a všetko vyrovnejte.Teprve potom dotiahnite všetky skrutky.
Dvere zaveste do pevne namontovaného rámu a vyrovnajte ich. (Rozdielne typy kabín môžu vyžadovať iný postup montáže.)
Zatesnite všetky styčné plochy medzi konštrukciou kabíny a obkladom i všetky dilatačné, rohové a ukončovacie špáry napr. Sanitárnym silikónom. Škáry vyhlaďte palcom namočeným v prostriedku na riad.
Sprchovú armatúru s krásnym dizajnom, ktorú umiestnite do sprchovacieho kúta, svoju prácu korunuje.
So všetkými materiálmi pracujte podľa pokynov výrobcu a v súlade s pokynmi na spracovanie.
Čistejšie špáry
Tesniace škáry pri sprchy alebo vane sú v kúpeľni častým problémom. Voda sa v týchto miestach drží dlhší čas, po určitej dobe sa často objaví plesne. Potom je len jedna pomoc: špáry musí byť prerobené.
1. Ťahajte nožom pozdĺž špáry a odstráňte starú vrstvu silikónu (najľahšie to ide špeciálnym nožom).
2. Podklad vyčistite veľmi starostlivo, aby ste odstránili aj posledné plesňové póry. Zvyšky silikónu môžete odstrániť špeciálnym prípravkom, ktorý je na to určený.
3. Ak je podklad suchý, zbavený mastnoty i prachu, oblepte škáry z oboch strán samolepiacou maliarskou páskou.
4. Ak sú špáry veľmi hlboké, môžete do nich prípadne vložiť guľatý PE profil. Ušetríte tak škárovaciu hmotu.
5. V silikónové kartuši prerežte otvor zodpovedajúce šírke škáry a škáru úplne zaplňte. Používajte sanitárny silikón. Je odolný proti vode a obsahuje látky pôsobiace proti plesniam.
6. Potom silikón uhlaďte špachtľou alebo jednoducho prstom. Prst si predtým namočte v prostriedku na riad!
7. Po uhladenie škár strhnite lepiacu maliarsku pásku šikmo dozadu smerom od špáry.