Fasáda je vizitkou – má byť estetická a praktická zároveň

Ľudia si často potrpia na interiéri svojho obydlia, no netreba zabúdať aj na exteriér. Napríklad fasáda je tiež vizitkou majiteľa a čo to o ňom napovedá. Napríklad ak pôjdete na pohovor do nejakej firmy a uvidíte zanedbanú alebo starú opadávajúcu sa fasádu, tak vás pravdepodobne táto firma odradí, prípadne nebudete mať z nej dobrý pocit. A rovnako je to i s domom. Darmo budete mať nádherný interiér, keď vám opadávajúca fasáda domu udrie hneď do očí.

V minulosti nebolo toľko možností a museli ste si vybrať len to, čo bolo k dispozícií. Avšak v dnešnej dobe je tých možností oveľa viac a tak váš dom alebo podnikateľský objekt môže mať skutočne zaujímavú fasádu.

Dnes sa pozrieme na dva najznámejšie druhy fasád. Predtým si však ešte ozrejmíme, čo to vlastne tá fasáda je a aké faktory by mali mať vplyv na jej výber.

Čo je to fasáda?

V prvom rade si však ozrejmíme, čo to tá fasáda vlastne je. Laicky vysvetlené – fasáda sú vlastne vonkajšie steny domu či inej budovy, ktoré vidíme. Nie je to však len o vonkajších stenách a ich dizajne.

Hlavnou úlohou každej fasády je ochrana nosnej konštrukcie pred vonkajšími vplyvmi (napríklad poveternostnými), vďaka ktorej môže stavba nerušene pracovať.

Fasádu akéhokoľvek domu či budovy tvoria omietky, obklady a nátery. Každá jedna z aplikácií, či už omietka, náter alebo obklad musí byť bezchybná a bez akýchkoľvek poškodení. Všetky tieto časti tvoria jeden výsledný celok, teda fasádu a musia navzájom správne pracovať. Čiže je veľmi dôležité vybrať správny druh omietky, ale aj náteru a obkladu.

Faktory ovplyvňujúce výber fasády?

Výber fasády nezávisí len od vkusu. Samozrejme, že ten je veľmi dôležitý, ale je dobré mať nejaké tie poznatky. Ak sa pýtate prečo, odpoveď je jednoduchá.  Fasáda by mala byť nielen estetická, ale navyše i praktická. Preto treba zohľadniť nasledujúce faktory, ktoré vám pomôžu vybrať správny typ fasády:

  • Typ muriva – napríklad či sa jedná o tehlu, drevo, betónové panely a iné
  • Tepelná izolácia – polystyrén EPS, penové sklo, minerálna vlna..
  • Klimatické podmienky – treba brať do úvahy i podmienky, v ktorých sa stavba nachádza (napríklad pri hlavnom ťahu v prašnom prostredí ..)
  • Dizajn fasády – váš vkus či predstava

Ktorá je aktuálne  najmodernejšia fasáda?

Medzi najzákladnejšie druhy fasád patria kontaktné fasády a odvetrané fasády. Každá jedna zo spomínaných fasád má svoje výhody a nevýhody. Medzi tie najmodernejšie však patrí práve odvetraná fasáda. Tá je vhodná pre rôzne druhy budov – domy, paneláky, verejné budovy a dokonca je ideálna aj na chaty.

Kontaktná fasáda

Kontaktná fasáda sa aplikuje priamo na murivo alebo na murivo odizolované určitým druhom izolácie (napríklad minerálna vlna alebo polystyrén). Sem patria najpoužívanejšie typy omietok, ktoré sa nanášajú na stierky budovy. Patria sem však aj rôzne druhy obkladov (kameň, drevo a tehla), ktoré sa môžu priamo lepiť na fasádu.

Odvetraná fasáda

V prípade odvetranej fasády nie je murivo v priamom kontakte s obkladom. Obklad sa uchytáva na nosnej konštrukcii, ktorá môže byť hliníková (tzv. hliníková fasáda) alebo drevená. Vďaka tejto aplikácií vzniká vzduchová medzera. A práve preto ten názov – odvetraná fasáda. Tá zlepšuje vnútornú klímu a okrem toho i tlmí teplotné rozdiely. Samozrejme tam nesmie chýbať tepelná izolácia, ktorá sa nachádza medzi murivom a obkladom.

Výhodou odvetranej fasády je najmä veľká odolnosť a navyše má i perfektné izolačné a termoregulačné vlastnosti. Správne urobená odvetraná fasáda bráni vlhkosti a plesniam. Čo sa týka výberu tejto fasády, tak na našom trhu sú dostupné v rôznych materiáloch a môžete si vybrať i z rôznych farebných kombinácií. Farba odvetranej fasády je trvácna niekoľko rokov a veľkou výhodou je skutočnosť, že sa tento typ fasády ľahko umýva. A jedinou nevýhodou je vyššia cena fasády, ktorá však je zohľadnená v jej výhodách.

admin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *