Čo všetko treba zvážiť pred kúpou obrazu?

Plánujete si kúpiť obraz? Výborná voľba! Vaše steny už nikdy nebudú ako predtým. Samozrejme, v pozitívnom slova zmysle. Ale skôr, ako si vybraný kúsok zavesíte do svojej izby, poriadne zvážte tieto možnosti.

Koľko preň máte miesta?

Umeniu mantinely veľmi nesvedčia, no vy si ich pri výbere obrazu budete musieť nastaviť. Aspoň trošku. Prvým mantinelom bude vaša peňaženka, respektíve hĺbka, do akej budete môcť načrieť pre soľ kapitalizmu (rozumej peniaze). Ale aj lacné maľované obrazy na plátne sú fajn, tu by problém nebol. Ďalší mantinel vám však nastaví stena, na ktorú sa chystáte obraz zavesiť. Ak je na nej dostatok miesta, pokojne choďte aj do rozmernejších diel. Ak nie je, postačí aj menší obrázok. Vyvarujte sa umiestnenie viacerých malých obrázkov na veľkú stenu. Boli by tam ako utopené a pôsobilo by to smiešne.

Aký motív zvoliť?

V tomto prípade je každá rada drahá a najlepším radcom bude vás dobrý vkus. Každopádne aj v tomto smere by sa dali nájsť isté pravidlá s puncom všeobecnosti. Napríklad motívy. Ak hľadáte obraz do spálne, tým, ktoré sú veľmi „premotivované“, sa radšej vyhnite. Do spálne aj obývačky viac pasujú obrazy, ktoré nepôsobia agresívne a nie sú veľmi komplikované. Ručne maľované lacné obrazy na plátne na stenu môžu byť dobrou voľbou, pokiaľ sú na nich v symbióze zelená s modrou, žltou či hnedou.

Ako a kam ho umiestniť?

Otázkou ostáva nie len ako vybrať obraz do interiéru, ale aj to kam a ako ho umiestniť.  Obraz by mal visieť približne vo výške očí a v miestach, kde naň nemá dosah sálavé teplo a vlhkosť. Inak sa znehodnotí. Ideálnym miestom preň sú steny nad skrinkami alebo miesto nad posteľou. Naopak, nie je veľmi vhodné nechať obraz dlho opretý len tak o stenu, mohol by sa zaprášiť, nehovoriac o jeho vážnejšom poškodení vplyvom našej nepozornosti.

admin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *