Čo by ste mali vedieť o zimných pneumatikách?

Pokiaľ nie je vašim zámerom riskovať majetok a životy všetkých ľudí naokolo, zrejme už máte letné gumy prezuté. Zimné pneumatiky sú v tomto čase diskutovanou témou. Aké poznatky o nich potrebujete mať?

 

 

Podľa vyhlášky je minimálna hĺbka dezénu na zimných pneumatikách 3 milimetre. To sa môže zdať ako dosť, ale pre vašu bezpečnosť by ste im mali nechať ešte milimeter navyše. Je smutné, že stále existujú vodiči, ktorí si myslia, že zimné pneumatiky sú zbytočné. Že vodič s dlhoročnou praxou a skúsenosťami dokáže v pohode jazdiť bezpečne na letných pneumatikách aj v zime. Asi netreba zdôrazňovať, že to v žiadnom prípade neplatí. Čím sa však odlišujú zimné pneumatiky od letných? V prvom rade je to v tvrdosti zmesi. Zmes na letných pneumatikách je tvrdšia, vplyvom vonkajšej teploty a teploty cesty v lete sa totiž rýchlo zohreje, čím zmäkne. Pri zimných teplotách však táto zmes nezmäkne, preto musí byť mäkká už od výroby. Zásadným rozdielom je aj dezén, ktorý má okrem inej výšky aj inú štruktúru oproti letným pneumatikám. Spojenie mäkkej zmesi a lepšieho dezénu zabezpečí, že zimné pneumatiky majú na šmykľavých povrchoch výrazne lepšie vlastnosti ako letné.

 

 

Skladovanie, kameň úrazu?

 

 

Základom pre zimné pneumatiky sú zväčša plechové disky. Plechové disky sú lacné, jednoduché a nebude vám vadiť, keď sa vplyvom mrazu, kamienkov a posypovej soli z ciest zničia. Plechové disky sú fajn riešením, čo však na ne obuť? Akú značku pneumatík vybrať? Pneumatiky Matador? Alebo nejakú inú značku? Zimné pneumatiky je dôležité vyberať na základe kvality a hodnotení v testoch, nie ceny. Podstatná vec, ktorá sa týka zimných pneumatík je aj ich skladovanie. Zimné pneumatiky dnes už nemusíte skladovať doma v pivnici, prípadne garáži, väčšina servisov ponúka službu uskladnenia pneumatík. Ak sa aj napriek tomu rozhodnete skladovať pneumatiky doma, mali by ste mať na pamäti niekoľko vecí. Najlepšia poloha na skladovanie pneumatík je vertikálne na policiach. Dôležité je, aby na ne netlačili nijaké predmety, ktoré by ich pohli deformovať. Ideálne je tiež pneumatiky raz za mesiac otočiť. Tak zaručíte, že na začiatku zimy budú v tak dobrom stave, ako boli na jar.


admin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *