Čas pre okrasné trávy

Tráva? Kto by ju nepoznal … Existuje však mnoho odrôd a v nich rad kultivarov ponúkajúcich uplatnenie pre okrasné účely v našich záhradách. Dopĺňajú dreviny, trvalky, majú použitie ako obruby záhonov, vynímajú sa pri jazierkach, v korytách i doma vo vázach.

Jemná textúra okrasných tráv je v záhradníckych úpravách nepostrádateľná. Tenké, pretiahnuté listy s dlhými steblami, na ktorých koncoch nájdeme kvetenstvá vo forme klasov, lat, prípadne strapcov zjemňujú dojem vysadených kompozícií. Rovnako tak ako príroda sama, aj traviny majú mnoho tvárí, podôb, rôznu vzrůstnost, farby i rozmanité nároky na prostredie. Preto je v záhradách nájdeme prakticky na všetkých stanovištiach. Než sa rozhodneme pre konkrétny druh a odrodu, prehliadneme si dobre budúce stanovisko a rozhliadneme sa po ostatných rastlinách. Ku žlutokvětým rastlinám sa priamo ponúkajú červeno sfarbené kultivary tráv, napr. Ozdobnica čínskej nazývané tiež čínsky trstina (Miscanthus sinensis) kultivar „Malepartus“, proso prutnaté (Panicum virgatum) s medeným sfarbením alebo perovec psárkovitý (Pennisetum alopecuroides) poteší valcovitými červenohnedými klasy, dosahujúcimi výšky až 70 cm. K červeno ladeným záhonom kvetov sú zaujímavé modrosivě sfarbené traviny ako je kostrava sivá (Festuca glauca) a ovsíkovec strieborný (Helictotrichon sempervirens).

Okrasné trávy sú veľmi premenlivé, pokiaľ ide o ich vzrůstnost. V našich záhradách sa môžeme stretnúť s druhmi od najnižších, asi dvaceticentimetrových po trojmetrovej obrami. Pre lepšiu orientáciu si ich rozdeľme do troch skupín. Prvá skupina zahŕňa traviny dosahujúce maximálnu výšky i s kvetenstvom okolo 60 cm. Patrí sem kostravy (medvedia kožuch, ovčí, sivá – od seba sa líšia farbou listov i kvetenstvom a spoločné pre nich je ozdobnosť dlho do predjarí), pěchavy (vápnomilné, Heufflerova, Sadlerova – sú nenáročné na stanovište, kvitnúť začínajú včas z jari. Zaujímavé sú pre svoje husté trsy). Boutelova tráva pestovaná v našich záhradách ako zvláštnosť neznáša zimnú vlhkosť. Je preto skôr pre náročnejších pestovateľov. V prípade ostrice horskej a ostrice Mirrovy „Variegata“ sa jedná o trávam podobné viacročné druhy s doširoka trsnatým vzhľadom. Všetky spomínané druhy nájdeme skôr v popredí výsadieb, pre obruby záhonov sa hodí ostrica horská, kostrava sivá a medvedia kožuch.

Medzi stredne vysoké druhy (60 až 100cm) radíme kraslica prostredná, ostricu Grayova, metlicu trsnatú, mednička brvitá a sedmohradskou, obe sú mimo vegetačné obdobie neatraktívne, znášajú však suchá stanovište. Bika lesná je veľmi rozpínavá, preto sa hodí medzi dreviny v kombinácii s papradinami.

Posledné nemenej zaujímavou skupinou sú traviny dorastajúca výšky až troch metrov. Už samy rozmery predurčujú tieto druhy na využitie pre väčšie záhrady. Zástupcovia ako trstina, Kortadéria, ovsíkovec strieborný, ozdobnica, proso alebo bezkolenec modrý sú dostatočne známe svojou Neprehliadnuteľnosť i laikom.

Mimo trvalých tráv, o ktorých sme doteraz hovorili, môžeme vysadiť každoročne naše záhrady letničkami: kraslica najväčšia (Briza maxima), jačmeňom hřivnatým (Hordeum jubatum) alebo známu sametovkou zajačom chvostíkom (Lagurus ovatus). Ich semená je možné zakúpiť samostatne alebo v zmesi s inými trávami pre výsev na záhony. Vhodné je ich použitie aj do interiérov ako súčasť suchých väzieb. Veľmi zaujímavá je ich kombinácia s nižšími a stredne vysokými letničkami a dvojročkami, pretože dosahujú maximálnu výšku niečo málo cez pol metra. Minimálne nároky na pestovanie a jemný vzhľad – to sú dobré dôvody, prečo ich zaradiť do nášho sortimentu v záhrade.

Nie všetky okrasné trávy sú okrasné po celý rok. Z tých, o ktorých sa to dá s istotou tvrdiť, menujme metlicu trsnatú, kostravu sivú, ovčiu i medvediu, ovsíkovec vždyzelený a ozdobnica všeobecne.

Nároky travín sú až na výnimky minimálny. Pre všetky druhy je nutný dostatok slnka a priepustná pôda. Trstina, metlica, ostrica, kostrava medvedia kožuch, ozdobnica, bezkolenec a pěchava znesú pritienené stanoviská. Všetky ostrice, metlice a bezkolenec možno pestovať v blízkosti vody, na vlhších stanovištiach. Opačné podmienky – suchá stanovište – vyžadujú zajačka, ostrica horská, kostrava sivá, ovsíkovec strieborný, mednička brvitá a sedmohradská. Chuťovka je v tomto smere pampová tráva (Cortaderia), ktorá neznáša zimnú vlhkosť a dlhšie trvajúce mrazy a ideálne ju možno preto prezimovať spoločne s nádobovými rastlinami v mrazuprosté, chladné a tmavé miestnosti.

Mnohé trávy pri dobrej starostlivosti privábi zaslúženú pozornosť najmä na jeseň, napríklad ozdobnica „čínsky trstina“ svojim kvetenstvom a prekrásne sfarbenými listami. V kombinácii s trvalkami sú okrasné trávy jedným z posledných vrcholov doznievajúcej záhradnej sezóny.

Martina Mixová

Patrik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *