Ako sa stavia sen: Vidiecky „cottage“ štýl s modernými prvkami

Manželia Novotný majú štyri deti a ich vidiecky domček doslova „praská vo švíkoch“. Nevyhovujúci kuchyňa i nevhodne nadväzujúce spálne a obývačka sú tam, kde by mala byť vstupná chodba. Doterajší stav je alarmujúci a potrebuje ihneď zmeniť!

Jak se staví sen: Venkovský „cottage“ styl s moderními prvky

Pri vstupe každého upúta, možno trochu prekvapí, že miesto zádverie a úložných priestorov je umiestnená sedačka a televízie. Je to až nedôstojné prostredie pre trávenie času šesťčlennej rodiny. Ku kuchyni prilieha miestnosť, ktorá má byť do budúcnosti obývačkou, teda miestom, kde rodina trávi najviac času pohromade, momentálne slúži ako herňa i spálňa pre rodičov a štvorročná dvojčatá. Obe miestnosti spolu nadväzujú dispozične a súvisí aj funkčne. Čo s tým?

Na interiéru je zrejmé, že sa rodina prisťahovala pred pár rokmi a vzala so sebou aj nábytok, ktorý však dispozične nie vždy vyhovuje. V súčasnej chvíli je kuchynská linka na daný priestor zbytočne malá s nedostatočnou pracovnou plochou aj s absenciou digestora. Preložíme preto kúrenie pod oknom na vedľajšiu stenu tak, aby nová kuchynská linka v tvare L mohla viesť maximálne po celej šírke miestnosti. Na celú miestnosť bude potreba SDK podhľad pre rozvedenie ďalších svetiel nad pracovnou plochou.

Na kuchyňa by logicky mala nadväzovať skôr obytná miestnosť ako spálňa. Momentálne ale slúži naraz ako herňa pre deti i ako spálňa pre rodičov a štvorročná dvojčatá. Je to taký Pelmel všetkého nábytku s nejasnou funkciou. U takejto multifunkčné miestnosti uprednostníme skôr vzhľad obývacej izby sa šikovne zakomponovaným spaním. Avšak tak, aby vždy existovala možnosť spálni rýchlo pretvoriť na obývacia izba (rozkladacia sedačka, oddeľujúce záves pred postieľkou).

Ďalším problémom je existujúce krb, ktorý je z technického hľadiska nefunkčné a príliš robustné na tak malú priestoru. Do existujúceho telesa komína vytvoríme niku s moderným Biokrby, obložíme zvnútra lícovými tehlami, vznikne dojem skutočného krbu, ktorý však nepotrebuje dymovod.

Celkovo teda vytvoríme moderné cottage bývanie.

Čo je to cottage štýl?

Z anglického slova cottage (chata, chalupa) je odvodený názov štýlu inšpirovaného kultúrou chatárčenie a chalupárčenie. Hoci má veľa spoločného s country štýlom, na rozdiel od solídneho dojmu trvalého bývania na vidieku sa v ňom intenzívne odráža sloboda a uvoľnená atmosféra prázdnin či rekreácie. Vzniká spontánne, často s nutnou dávkou improvizácie, a pôsobí preto veľmi nenútene, prirodzene a uvoľnene.

Patrik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *