Ako opticky zväčšiť malú izba

Tancovanie na päť korún – najväčší meta profesionálnych tanečníkov. Vytvoriť nádherný a elegantný tanec s minimom miesta. Ale nádherný a elegantné na minime miesta nemusia byť len tanec. Čo napríklad taký … izbu?

Jak opticky zvětšit malý pokoj

Ako opticky zväčšiť malý izba nie je žiadna veda. A výsledok je mnohokrát lepšia ako u reálne veľkej miestnosti. Pretože, ako sa hovorí, čo je malé to je pekné, a nutnosť minimalizácia poskytuje úrodnú pôdu pre tvorivú ľudskú invenciu.

Menej vecí, viac miesta

malý pokoj

Vyhadzujte zbytočnosti! Aj u bohatých priestorových dispozíciou táto poučka platí viac ako úprimne, ale u malých izieb sa stáva doslova životné nutnosťou. Udržiavať poriadok a vyjsť len s najnutnejším minimom nie je, keď sa odprostíme od dnešného pohľadu „musím mať všetko“, žiadny veľký problém. A čím viac voľného priestoru v izbe necháte, tým väčší sa bude zdať. A, povedzme si to úprimne, komu by sa chcelo žiť v miestnosti pripomínajúcej skladisko alebo školské kumbál?

Malý nábytok do malej miestnosti

nabytek do malého pokoje

S dostatkom voľného priestoru samozrejme súvisí i výber nábytku. A čím menšie a subtílnejšie tým lepšie. Ale pozor! Rozhodne voľte radšej kvalitný, ale mohutnejšie nábytok ako ten najmenší, ale zároveň najhoršie a najmenej kvalitné. Na zdravie záleží predovšetkým. Pamätajte, že stôl by mal byť vysoký najmenej 75 cm. Ale pred masívnym dreveným stolom dajte prednosť stolíku zo svetlého dreva. Zároveň môže byť dobrou voľbou nábytok rozkladací či mobilné – stolík so sklopnou doskou, pojazdné kontajnery, ktoré môžu poslúžiť aj ako konferenčné stolíky a veľa zabudovaných zásuviek a políc, kam môžete dať potrebné veci. Pre väčšiu otvorenosť môžete namiesto klasických drevených či plastových dvierok zvoliť dvierka presklené. A väčšie provzdušněnost dosiahnete, ak postavíte nábytok na sokle alebo nožičky a opticky tak zväčšíte plochu podlahy.

Na stenách záleží

obrazy na stěnách

Dôležitým komponentom sú samozrejme steny. Pretože elegantné závesné police, skôr než masívne vstavané skrine, pomôžu previesť časť vecí zo stolíka na inak nevyužité steny. Napríklad také poličkové knižnice vyzerajú naozaj elegantne a hlavne vzdušne. Nezabudnite tiež na dekorácie – pár drobných kvetiniek v kvetináčoch, pohárov, či ručne vyrobených pomôže vytvoriť útulnú atmosféru, ktorá je obzvlášť v malom priestore naozaj dôležitá.

Dosky čo drží svet

podlaha

Podlaha, pre niekoho možno to posledné, o čom by uvažoval v súvislosti s optickým zväčšením miestnosti, ale v skutočnosti jeden z dôležitých komponentov. Podlahu voľte svetlú a jednofarebnú. A pozor, väčšinou majú ľudia, najmä u dlaždíc, tendenciu vyberať malinké dlaždičky. Nič ale nemôže byť horšie. Malé dlaždice v malej izbe spôsobujú, že miestnosť vyzerá len ako zmenšeninou normálneho izby. Takže čím väčšie dlaždice, tým lepšie.

Farby

Ako sme v tomto článku už niekoľkokrát spomenuli, k malému izbe patria svetlé farby. A samozrejme tiež studené. Modrá, zelená a fialová pomáhajú izbu opticky zväčšovať. Ale pozor na intenzitu. Príliš tmavé farby pôsobia skôr depresívne. Vzorov sa radšej vyvarujte, obzvlášť tých veľkých. Niet nad obyčajnú jednofarebnú plochu. lepšou voľbou je kombinovanie viacerých odtieňov rovnakej farby, než striedať niekoľko farieb úplne rozdielnych. Vytvorí sa tak lepšie ilúzie.

Tak si na to posvietime

lampa

Okrem jedného centrálneho svetla využite aj potenciál bodového menšieho svetielka – treba lampička nad stolom či osvetlenie zrkadla v kúpeľni. Zaujímavou voľbou môžu byť tiež dekoratívne svetla, ktoré sa dajú prepínať podľa nálady. A stmievač, to je zaručená romantika :-).

Dobré osvetlenie tiež pomôže zvýrazniť zvolené farby a prejasniť inak stiesnený priestor. Ale dbajte na dobré umiestnenie.

Závesy voľte priehľadné. Umožní tak väčšiu priepustnosť vnikajúceho svetla a prosto tak bude prirodzene svetlý.

Zrkadlo, zrkadlo …

zrcadlová stěna

Sklo ako také môže pomôcť presvetliť a odľahčiť celý priestor, práve potrebné už spomínaným zabudovaním do dvierok. Sklo sa tiež hodí na výplň dverí – najmä obľúbené matné sklo zachováva súkromie a zároveň pôsobí menej uzavreto než klasické drevené dvere.

Zrkadlá, vďaka zákonom dopadu a odrazu, majú naozajstný potenciál urobiť miestnosť niekoľkonásobne väčšie, než je v skutočnosti. Najmä protistojné zrkadlá, v ktorých sa prostotou odráža stále znovu a znovu do nekonečnej priamky, pôsobí v malom priestore priamo zázračne. Zaujímavou moderné variantom sú celé presklené steny. Ale pozor, tie sa musia naozaj presne nadesignovat, pretože ak sa urobia zle, môžu navodiť dojem naopak naozaj zlý. Pretože komu by sa chcelo tráviť v čas v zdanlivo nekonečné chodbe?

Záver

Ako vidíte, zväčšiť malý priestor ide aj svojpomocne a nie je to tak ťažké. Ale pozor, čo je malé, to je aj pekné!

Patrik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *