8 eko-faktov, ktoré zmenia váš pohľad na svet

Prítomnosť človeka v ekosystéme je normálna a očakávaná, podobne ako fakt, že aj ľudia, rovnako ako rastliny a zvieratá, potrebujú potravu, vodu a prístrešie. Menej predvídateľné a očakávané je už ale logické správanie populácie pri narábaní s prírodnými zdrojmi. Tie sa dramaticky míňajú a ľudia pomaly ale isto začínajú žiť na Zemi na dlh. Cieľom by preto malo byť zachovanie biotopov pre nie jednu, ani dve, ale ďalšie desiatky generácií.

 

Zopár faktov o recyklácii a nakladaní s použitým materiálom

 

Prečo je recyklácia nie len užitočnou, ale aj celkom logickou snahou ako udržať poriadok a stabilný rozvoj na Zemi, ukazujú tieto príklady:

 

  • Až dve tretiny odpadu tvorí papier a odpad z kuchyne. Zvyšnú tretinu si rôznym pomerom delia kovy, plasty, textil, sklo a iné materiály.

 

  • Z množstva novín o váhe 0,5kg by sa dalo vyrobiť 6 krabíc na cereálie, 6 kartónov na vajíčka alebo 2000 listov papiera na písanie.

 

  • Tona recyklovaných novín ušetrí 19 stromov, 4 000 kilowatt hodín energie a 29 000 litrov vody.

 

  • Recyklácia jednej tony skleneného odpadu ušetrí okolo 9 galónov (asi 35 litrov) vykurovacieho oleja.

 

  • Až 2/3 odpadu z domácností, ktorý poznajú najmä odpadkové koše, by sa dalo využiť ako kompost.

 

  • 1 liter motorového oleja nie je mnoho, môže však kontaminovať až milión litrov podzemnej vody. A tá je viac ako dôležitá, ved z celkových vodných zdrojov na Zemi je pitné len 1%.

 

  • Recykláciou plastov sa spotrebuje len 5 až 10% z množstva, ktoré by sa inak muselo použiť na výrobu nových plastov.

 

  • 5 PET fliaš poskytuje dostatok materiálu na výrobu jedného trička o veľkosti XL.

 

Pri recyklácii pracujte systémovo

 

Recyklácia si, ako ktorákoľvek iná činnosť, vyžaduje systémovosť krokov už od úplných začiatkov. Aj vy k nej môžete prispieť, ak si zaobstaráte košový systém Blanco. Odpad už nemusíte triediť do nevzhľadných igelitiek, ktoré sú samé o sebe len príťažou pre životné prostredie. Trieďte odpad so systémom Blanco a budete mať veci pod kontrolou.

 

admin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *